Autor Wątek: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?  (Przeczytany 1477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline craft

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« dnia: 26 Styczeń 2023, 18:40:11 »
Wersja Kony z wyświetlaczem zamiast analogowych zegarów - czy wszyscy mają tak, że jak wycieraczki są włączone w trybie Auto to nie ma żadnej ikonki na stałe na zegarach? W poprzednim aucie zawsze świeciła się zielona ikonka wycieraczki z napisem auto i było to mocno intuicyjne, bo po samym ułożeniu manetki często tego nie widać czy on jest włączony czy nie. A może da się ją jakoś włączyć w serwisie jeśli nie ma jej w standardzie? Ktoś coś wie?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Styczeń 2023, 21:48:48 »
To się właśnie dowiedziałem, że takie ikonki istnieją. Żyję bez nich, ale co to za życie..?

Offline lisekg

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 30
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2023, 09:40:04 »
Nic mi na ten temat nie wiadomo.
Pokazuje się tylko na chwile  po prawej stronie informacja na wyświetlaczu w kółku na którym "biegu i w jakim trybie" jest po zmianie położenia  wycieraczek lub przestawieniu częstotliwości.
Dodatkowej ikony brak.  Ale nawet w trybie Auto trzeba ją pierwszy raz wyzwolić ręcznie aby zaczęła działać.   

Offline craft

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2023, 19:27:28 »
Pokazuje się tylko na chwile  po prawej stronie informacja na wyświetlaczu w kółku na którym "biegu i w jakim trybie" jest po zmianie położenia  wycieraczek lub przestawieniu częstotliwości.
Dodatkowej ikony brak.  Ale nawet w trybie Auto trzeba ją pierwszy raz wyzwolić ręcznie aby zaczęła działać.

To, że pokazuje w kółku po zmianie to zauważyłem. Tyczy się to również trybu świateł jak zmieniamy automat na manualne mijania.
A co masz na myśli, że trzeba ją wyzwolić ręcznie? Jeśli jest tryb auto włączony cały czas to, gdy jest woda na szybie to automatycznie włączy wycieraczki od razu po uruchomieniu silnika. Dlatego właśnie taka ikonka byłaby mocno przydatna tym bardziej, że na tym wyświetlaczu jest pełno miejsca, żeby to umieścić.

Dodatkowo dowiedziałem się też, że standardem w KIA/Hyundai nie jest sprzężenie włączania świateł mijania przy działaniu wycieraczek... Co to za automat w takim razie jeśli ręcznie muszę odpalać światła? W Astrze to było i myślałem, że każde nowe auto w tych czasach to ma - przy 4 uruchomieniu wycieraczki włączały się światła mijania i gasły jeśli nie uruchomiły się przez około 10 min po ostatnim ruchu. W służbowej Octavii też włączają się z automatu mijania przy wycieraczkach. Taka implementacja to przecież kilka linijek kodu w BCM, nawet nie hardware, więc czemu to tak działa? Można to jakoś włączyć programatorem w ASO/serwisie niezależnym? Albo są jakieś gotowe moduły, które taką funkcję spełniają?

Sam czujnik deszczu też na ten moment bardzo średnio działa, ale może trzeba go wyczuć. Ostatnio przy bardzo drobnym deszczu w trakcie jazdy wcale nie włączały się wycieraczki i szyba mokra, a jak tylko auto zatrzymało się na światłach to chodziły na max prędkości. U Was też tak to działa średnio? Jeszcze nie miałem takich problemów z czujnikiem w żadnym aucie jak w Hyundaiu. Ciągle trzeba kombinować z jego czułością. Może fabrycznie jest źle wklejony w szybę?

Offline lisekg

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 30
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Styczeń 2023, 12:22:11 »
No czujnik deszczu nie działa tak jak w Citroenach że od małej kropli uruchamia a i "inteligencja" tego systemu jest dyskusyjna  >:(
Co do wycieraczek to po włączeniu silnika nawet jeżeli były ustawione w automat trzeba wyzwolić pierwszy raz ręcznie wycieraczkę aby zaczęła działać - tak mi tłumaczył człowiek z ASO podczas wydawania auta i wydaje mi się że tak jest. Co do świateł to szczerze nie zwróciłem uwago bo mam włączone cały czas na mijania - mam ledowe oświetlenie i wolę być widoczny w dzień i w nocy tak z przodu jak i z tyłu a zważywszy że auto kusi do agresywnej jazdy tym bardziej zależy mi aby dużo lampek się paliło  ;D

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Styczeń 2023, 17:30:36 »
O tak! Prześwietlenie wszystkiego i wszędzie to podstawa wszelkiego działania. A szczególnie dobrze idzie w parze z agresją.

Zrobią takiemu specjalne dzienne, to i tak za dnia będzie używał nocnych. Taka "logika".

Offline lisekg

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 30
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Styczeń 2023, 09:10:15 »
O tak! Prześwietlenie wszystkiego i wszędzie to podstawa wszelkiego działania. A szczególnie dobrze idzie w parze z agresją.

Zrobią takiemu specjalne dzienne, to i tak za dnia będzie używał nocnych. Taka "logika".

Potem spotykam takich na dziennych w środku nocy, w deszczu, lub w mgle ;) Zapominają że z tyłu nic się im nie świeci a nie każdy kierowca ma sokoli wzrok!!!!

Ty możesz oszczędzać na żarówkach ja prawie milion kilometrów przejechałem w życiu  i zawsze na światłach dziennych nawet latem w środku dnia  gdy nie było tego obowiązku bo wbrew pozorom auto na światłach jest widoczne z daleka w słoneczny dzień a te wszystkie dzienne to w większości przypadków są kompletnie nie widoczne. Mi zależy na bezpieczeństwie moim i tych co wiozę!!!   

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Styczeń 2023, 20:31:46 »
Zawsze na dziennych za dnia? O nocne (mijania) ci chodziło. Chopie, nie wiesz o czym piszesz.

Nie oszczędzam na niczym, tylko mam łeb na karku i wiem, że za dnia brak świateł z tyłu to lepsze bezpieczeństwo, bo przynajmniej hamowanie widać. Przepranej głowie kampaniami społecznymi tego nie wytłumaczysz. Niestety, to też dobrze wiem.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2023, 20:34:07 przez weuek »

Offline craft

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Luty 2023, 23:24:58 »
No czujnik deszczu nie działa tak jak w Citroenach że od małej kropli uruchamia a i "inteligencja" tego systemu jest dyskusyjna  >:(
Co do wycieraczek to po włączeniu silnika nawet jeżeli były ustawione w automat trzeba wyzwolić pierwszy raz ręcznie wycieraczkę aby zaczęła działać - tak mi tłumaczył człowiek z ASO podczas wydawania auta i wydaje mi się że tak jest. Co do świateł to szczerze nie zwróciłem uwago bo mam włączone cały czas na mijania - mam ledowe oświetlenie i wolę być widoczny w dzień i w nocy tak z przodu jak i z tyłu a zważywszy że auto kusi do agresywnej jazdy tym bardziej zależy mi aby dużo lampek się paliło  ;D

U mnie auto w garażu, więc nie wiem jak przy uruchomieniu, ale raz się w trasie zdziwiłem jak mi wycieraczki przetarły brudną szybę, bo z auta z przodu poleciało trochę płynu do spryskiwaczy. No i wtedy się okazało, że manetka cały czas była przestawiona... dlatego dobrze jak by ta ikonka jednak była. Zawsze to pomaga. Za to nawalili komunikatów typu sprawdź tylną kanapę, albo uważaj, bo ślisko przy 4 st. C (akurat to w służbowym VAGu też jest i doprowadza do szału, bo dźwięk jest mega głośny)
Co do świateł to jeżdżę na dziennych i tak się przyzwyczaiłem do automatycznych świateł, które włączają się przy wycieraczkach, że za pierwszym razem przejechałem 1/3 miasta - a sam w myślach przeklinam tych co tak jeżdżą :o
Są jakieś warsztaty poza ASO, które mają dostęp do programatora celem pogrzebania w opcjach? Może jednak będzie się to dało uruchomić w jakiś sposób.

Offline lisekg

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 30
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Luty 2023, 07:50:10 »
Zawsze na dziennych za dnia? O nocne (mijania) ci chodziło. Chopie, nie wiesz o czym piszesz.

Nie oszczędzam na niczym, tylko mam łeb na karku i wiem, że za dnia brak świateł z tyłu to lepsze bezpieczeństwo, bo przynajmniej hamowanie widać. Przepranej głowie kampaniami społecznymi tego nie wytłumaczysz. Niestety, to też dobrze wiem.

Co ty tu za bzdury wypisujesz!  :( Ostatnio w dzień pada śnieg lub deszcz, chlapa  z pod kół jasno więc automaty nie przełączą świateł na mijania a co drugie nowe auto kompletnie nie widoczne z tyłu na ekspresówce bo ma włączone dzienne a z tyłu nic się nie świeci!!!
Jesteś wtedy kompletnie niewidoczny w takiej chlapie z pod kół a przy prędkościach w pobliżu 100 km/h to twoje bezpieczeństwo jest znikome!!!
Co chwile w raportach drogowych apel do kierowców aby przełączyli z "Auto" na światła mijania bo ich nie widać z tyłu!!!  Ty należysz do takich kierowców!!!!

Druga sprawa latem przy pełnym słońcu jazda drogami  w lasach lub koło drzew to samo - w cieniu czarne auto jest z tyłu niewidoczne a kierowca oślepiony słońcem zobaczy cię na kilka metrów. Mało jeździsz więc mało wiesz.   


 

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Luty 2023, 11:42:40 »
Co chwile w raportach drogowych apel do kierowców aby przełączyli z "Auto" na światła mijania bo ich nie widać z tyłu!!!  Ty należysz do takich kierowców!!!!
Bynajmniej! [dam jeno jeden wykrzyknik] Ja trybu "auto" nie używam, nigdy. Ja mam wtedy zero, czyli sam decyduję kiedy mi jakich świateł potrzeba. :-)

Widzę, żeś z szeregów tych "przepranych medialnie", (pewnie na myjni też na światłach myjesz) więc niniejszym dyskusję kończę.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2023, 11:45:03 przez weuek »

Offline craft

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Luty 2023, 19:02:48 »
Ostatnio w dzień pada śnieg lub deszcz, chlapa  z pod kół jasno więc automaty nie przełączą świateł na mijania a co drugie nowe auto kompletnie nie widoczne z tyłu na ekspresówce bo ma włączone dzienne a z tyłu nic się nie świeci!!!
Jesteś wtedy kompletnie niewidoczny w takiej chlapie z pod kół a przy prędkościach w pobliżu 100 km/h to twoje bezpieczeństwo jest znikome!!!
Co chwile w raportach drogowych apel do kierowców aby przełączyli z "Auto" na światła mijania bo ich nie widać z tyłu!!!  Ty należysz do takich kierowców!!!!

Druga sprawa latem przy pełnym słońcu jazda drogami  w lasach lub koło drzew to samo - w cieniu czarne auto jest z tyłu niewidoczne a kierowca oślepiony słońcem zobaczy cię na kilka metrów. Mało jeździsz więc mało wiesz.
 

Lisek, jak pada deszcz, albo śnieg to oczywiste jest, że wycieraczki działają i właśnie wtedy wychodzi brak porządnej automatyki świateł z synchronizowaniem tego z czujnikiem deszczu. Ostatnio sporo zwracam na to uwagę ze względu na ten fakt braku tego w Hyundai i bardzo często widzę ten efekt w japończykach i koreańczykach jak Toyota, Mazda, Kia, Hyundai. Spotkałem się też kilka razy z Mercedesem i BMW - tutaj to może kwestia wyposażenia? Standard tryb auto świateł, ale bez automatycznych wycieraczek one się nie przełączają w trakcie deszczu?
Naprawdę nie rozumiem tego podejścia producentów aut w tej kwestii. Co najlepsze nowe auta z kamerami i radarami potrafiłyby nawet poprawnie określać przejrzystość powietrza i włączać te światła nawet po wykryciu większej mgły.
Czy jak by zgłaszać pisemnie "reklamacje" w tym zakresie w dużej liczbie osób do centrali Hyundai/Kia to czy jest opcja na jakąś akcję serwisową?
Pytanie też do osób, które posiadają jeszcze analogowe zegary - też tam nie ma ikonki automatycznych wycieraczek wyświetlanej cały czas? Jak jest rozwiązana informacja o włączeniu takiego trybu w tym przypadku? 

Offline lisekg

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 30
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Luty 2023, 10:21:32 »
 

Lisek, jak pada deszcz, albo śnieg to oczywiste jest, że wycieraczki działają i właśnie wtedy wychodzi brak porządnej automatyki świateł z synchronizowaniem tego z czujnikiem deszczu. Ostatnio sporo zwracam na to uwagę ze względu na ten fakt braku tego w Hyundai i bardzo często widzę ten efekt w japończykach i koreańczykach jak Toyota, Mazda, Kia, Hyundai. Spotkałem się też kilka razy z Mercedesem i BMW - tutaj to może kwestia wyposażenia? Standard tryb auto świateł, ale bez automatycznych wycieraczek one się nie przełączają w trakcie deszczu?
Naprawdę nie rozumiem tego podejścia producentów aut w tej kwestii. Co najlepsze nowe auta z kamerami i radarami potrafiłyby nawet poprawnie określać przejrzystość powietrza i włączać te światła nawet po wykryciu większej mgły.
Czy jak by zgłaszać pisemnie "reklamacje" w tym zakresie w dużej liczbie osób do centrali Hyundai/Kia to czy jest opcja na jakąś akcję serwisową?
Pytanie też do osób, które posiadają jeszcze analogowe zegary - też tam nie ma ikonki automatycznych wycieraczek wyświetlanej cały czas? Jak jest rozwiązana informacja o włączeniu takiego trybu w tym przypadku?

Brak więc kilku wierszy w kodzie oprogramowania powoduje duże zagrożenie bo auto białe  ( ale i inne zaraz są tez białe z tyłu ) nie jest kompletnie widoczne podczas śnieżycy w dzień. W dzień ilość światła jest na tyle duża że czujnik  na desce nie włączy świateł mijania i zostawi na dziennych. Dlatego ja wybieram tryb na stale włączone światła mijania bo mam pewność że z tyłu jestem widoczny  :)

Dziwię się że tak prosta sprawa nie jest optymalizowana przez producentów i to już wiele razy się spotkałem z różnymi bzdurami w różnych markach.
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2023, 10:23:25 przez lisekg »

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Ikonka trybu auto wycieraczek - czy jest albo jak włączyć?
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Luty 2023, 12:31:51 »
A ja się cieszę, że takiego automatu "wycieraczka-nocne" nie mam, bo szukałbym sposobu, żeby to wyłączyć.

Że są tak konformistycznie naiwni jak kolega wyżej to się nie dziwię, bo coraz trudniej o innych...