Autor Wątek: Hyundai Motorsport przedstawia swoje mistrzowskie ambicje w sezonie 2023 FIA WRC  (Przeczytany 5110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Hyundai Motorsport jest gotowy do dziesiątego sezonu startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA, a jego celem jest zdobycie w 2023 roku tytułów mistrzowskich w klasyfikacji producentów i kierowców
  • Rozpoczynając nowy rok startów Hyundaiem i20 N Rally1 Hybrid, zespół zamierza wykorzystać impet z drugiej połowy poprzedniego sezonu
  • Odświeżono skład kierowców: Thierry Neuville i Esapekka Lappi wystartują w każdej rundzie mistrzostw, a Dani Sordo i Craig Breen będą dzielić trzeci samochód.

Zespół Hyundai Motorsport jest przygotowany do stawienia czoła kolejnemu wyzwaniu, jakim są Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC) w sezonie 2023, starając się kontynuować mocne tempo Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid w końcówce poprzedniego sezonu.

Hyundai Motorsport uwzględnił nowe przepisy dotyczące pojazdów hybrydowych wprowadzone w WRC od 2022 roku. W ciągu roku zespół niestrudzenie rozwijał i ulepszał możliwości Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid. W wyniku tej pełnej poświęcenia pracy, zespół zgromadził najwięcej zwycięstw w dotychczasowych sezonach startów w WRC, a w drugiej części sezonu był producentem z największą liczbą punktów.

Wykorzystując to jako trampolinę i dysponując nowym składem kierowców, Hyundai Shell Mobis World Rally Team dąży do osiągnięcia kolejnych sukcesów w WRC. Szczególnie, że zespół wkracza w swój dziesiąty sezon startów.

Cytat: Sean Kim
Zeszły rok był jednym z najtrudniejszych dla nas jako zespołu, ale być może także jednym z najbardziej satysfakcjonujących. Praca z nowymi przepisami technicznymi i zbudowanie naszego pierwszego samochodu hybrydowego nie było łatwym zadaniem. Chociaż mieliśmy trudny początek sezonu, podnieśliśmy się, przegrupowaliśmy i dalej naciskaliśmy; w rezultacie byliśmy najlepszym zespołem w drugiej połowie roku i zakończyliśmy sezon na niewiarygodnie wysokim poziomie. Teraz może i karta wyników jest wymazana, ale rok 2023 postrzegamy jako kontynuację rozdziału, który rozpoczęliśmy jeszcze w 2022 roku. Mamy konkurencyjny pakiet techniczny w Hyundaiu i20 N Rally1 Hybrid, skład załóg głodnych walki o tytuły i ciężko pracujący zespół za kulisami, gotowy do przenoszenia tempa z jednego sezonu na drugi

Pełny sezon startów w 2023 roku za kierownicą Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid zaliczą Belgowie Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe oraz Finowie Esapekka Lappi i Janne Ferm. Załogi będą rywalizować odpowiednio z numerami 11 i 4.

Neuville jest częścią Hyundai Motorsport od samego początku, a teraz rozpoczyna swój trzeci sezon z pilotem Wydaeghe u boku. Para ta wykazała się regularnością, odnosząc razem cztery zwycięstwa i 12 miejsc na podium w ciągu dwóch sezonów. Lappi i Ferm zadebiutują w Hyundai Motorsport podczas Rajdu Monte-Carlo jeszcze w tym miesiącu; fińska załoga zrobiła wrażenie podczas swoich startów w 2022 roku, zdobywając trzy miejsca na podium na różnych nawierzchniach.

Trzecim Hyundaiem i20 N Rally1 Hybrid będą rywalizować Hiszpanie, Dani Sordo i Cándido Carrera (nr 6) oraz Irlandczycy, Craig Breen i James Fulton (nr 42). Sordo i Carrera okazali się niezawodną parą w 2022 roku, zdobywając trzy miejsca na podium w swoich pięciu występach. Breen wraca do zespołu po sezonie przerwy, gotowy do szybkiej jazdy za kierownicą Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid wraz z nowym pełnoetatowym pilotem Fultonem.

W kalendarzu WRC zaplanowano 13 rund o zróżnicowanej nawierzchni. W kalendarzu ponownie znajduje się Rajd Japonii, gdzie w 2022 roku Hyundai Motorsport zakończył rok w wielkim stylu, zajmując imponujące pierwsze i drugie miejsce; po raz pierwszy od początku globalnej pandemii do kalendarza powracają też rajdy Meksyku i Chile. W zupełnie nowym Rajdzie Europy Środkowej załogi zmierzą się w trzech krajach podczas jednej imprezy, pierwszej tego typu w WRC.

Wszystkie cztery załogi Hyundai Motorsport z niecierpliwością czekają, aby sprostać wymaganiom każdego rajdu sezonu 2023 i zademonstrować pełny potencjał Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid.

Cytat: Thierry Neuville
Wyzwanie przed jakim stoimy w tym roku, jest bardzo podobne do poprzednich sezonów. Rywalizacja znów będzie bardzo trudna, ale po konkurencyjnej drugiej połowie 2022 roku myślę, że możemy spodziewać się bardziej wyrównanej walki w 2023 roku. Cel pozostaje niezmieniony: zdobyć oba tytuły mistrzowskie. Klasyfikacja producentów jest bardzo ważna dla Hyundai Motorsport, natomiast tytuł kierowcy to cel, o który wciąż walczę. Myślę, że mamy narzędzia do walki o czołowe lokaty w każdej rundzie. Karta wyników może i jest wymazana, ale nasz występ w ostatniej rundzie poprzedniego sezonu z pewnością pomógł w motywacji zespołu. To nie było tylko zwycięstwo, ale finisz 1-2, także podium w Grecji było kolejnym ważnym wydarzeniem. To był impuls dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla członków zespołu, którzy ciężko pracowali, praktycznie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby Hyundai i20 N Rally1 Hybrid był tak skuteczny, jak obecnie
Cytat: Esapekka Lappi
Powitanie ze strony zespołu było bardzo ciepłe. Przez kilka dni testowałem Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid i pozytywnie zaskoczyło mnie to, jak szybko poczułem się w nim komfortowo. Czuję, że jesteśmy już dalej niż miejsce, w którym spodziewałem się nas widzieć na tym etapie i nie mogę się doczekać rozpoczęcia sezonu. Nadal muszę dać sobie trochę czasu, aby jeszcze lepiej zrozumieć samochód i zespół, ale jesteśmy na dobrej pozycji przed pierwszą rundą. Pełen sezon oznacza, że musisz również pomyśleć o szerszym obrazie. Są rajdy, w których jestem bardzo silny, a są takie, w których nie mam żadnego doświadczenia. Będzie to wiązało się z pewnymi wyzwaniami, ale ogólnie jestem podekscytowany tegorocznym kalendarzem. To będzie ciekawy rok, ponieważ walczymy z bardzo konkurencyjnymi kierowcami i myślę, że w rezultacie walka będzie bardziej zacięta niż w poprzednim sezonie. Jestem podekscytowany, że mogę pomóc ekipie Hyundai Motorsport w walce o tytuły w 2023 roku
Cytat: Dani Sordo
Początek nowego sezonu oznacza, że wszyscy znów startują od zera. Wszyscy mamy taką samą liczbę punktów i tak naprawdę nie wiemy, jak konkurencyjne będą inne samochody i kierowcy. Po pierwszym rajdzie będziemy mieli lepszy obraz sytuacji, ale czuję, że to może być dla nas naprawdę dobry sezon. Na pewno powinno być łatwiej niż w zeszłym roku, kiedy wydawało się, że bardzo szybko dotarliśmy na start z autem zgodnym z nowymi przepisami i technologiami. Teraz jesteśmy w sytuacji, w której znamy Hyundaia i20 N Rally1 Hybrid i mamy więcej informacji niż wcześniej; nie tyle chodzi o to, by utrzymać się na nogach, ale o utrzymanie rozpędu. W tym roku razem z Cándido będziemy rywalizować w kolejnych rajdach, więc będzie to dla nas trochę bardziej pracowity sezon, ale jesteśmy gotowi pomóc w walce o mistrzostwo

Cytat: Craig Breen
Miło jest wrócić do Hyundai Motorsport po roku nieobecności. Nie mogę się doczekać, chociaż sporo się zmieniło, odkąd byłem tu ostatni raz. Samochód jest zupełnie nowy, ale naprawdę przyjemnie się nim jeździ. Zaliczyliśmy dobre testy w Hyundaiu i20 N Rally1 Hybrid, i będziemy mieli kolejne przed naszym pierwszym rajdem, jestem zadowolony z tego, jak czułem samochód. Szczerze mówiąc, ostatni sezon był dla mnie trudny, więc największym wyzwaniem będzie dla mnie powrót do formy. Dla własnej pewności siebie chcę się odbić, znów cieszyć rajdami i osiągać dobre wyniki. Wierzę, że zespół ma wszystko, czego potrzeba, aby walczyć o tytuły w tym sezonie. Nie ma powodu, dla którego nie moglibyśmy ponownie zdobyć tytułu; wszystkie potrzebne do tego składniki są na swoim miejscu

Źródło: www.hyundai.pl