Autor Wątek: [Santa Fe CM] Zatarty wałek rozrządu, głowica do wymiany - co robić?  (Przeczytany 1156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bartimo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Zatarty wałek rozrządu, głowica do wymiany - co robić?
« dnia: 11 Grudzień 2022, 16:02:22 »
Witajcie,
Tak jak w tytule, przy przebiegu 251000 zatarł się wałek rozrządu… Auto nagle na postoju zgasło i już nie odpaliło. Diagnoza po rozebraniu silnika: zatarty wałek rozrządu i ścięty klin na kole. Po rozmowie z mechanikiem mam trzy opcje:
1. Wymiana głowicy z wałem
2. Wymiana całego silnika na inny używany
3. Sprzedaż uszkodzonego auta
Co radzicie? Koszta w przypadku 1 opcji to około 5-6 tys ale nie wiadomo co się dzieje w tłokach itd., 2 opcja to około 9-10 tys.
Czy ktoś robił wymianę głowicy albo wymianę silnika? Jakie są niebezpieczeństwa i niespodzianki po takim zabiegu?
Dajcie proszę znać bo nie wiem co dalej robić.
Pozdrawiam

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1453
Odp: Zatarty wałek rozrządu, głowica do wymiany - co robić?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Grudzień 2022, 18:09:32 »
Nie wiem ale czy 6tys kosztuje używana głowica do silnika? Czy silnik do auta z 2007r kosztuje 10tys?

Offline bartimo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
Odp: Zatarty wałek rozrządu, głowica do wymiany - co robić?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudzień 2022, 23:25:17 »
2 tys głowica + rozrząd, płyny i wymiana 3 tys = około 5 tys
Silnik 6-7 tys + rozrząd, płyny i wymiana 3 tys = około 9 tys

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: Zatarty wałek rozrządu, głowica do wymiany - co robić?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Grudzień 2022, 10:23:25 »
Co jest zatarte na walku - krzywki czy panewki? Doszło do kolizji zaworów z tłokami? Zawory są pokrzywione?
Należałoby ocenić zużycie cylindrów, czy są wytarte na tyle, że powstał próg przy górnej krawędzi cylindrów? Jeśli rozważasz odbudowę silnika na starym bloku należy też sprawdzić nierówności i odkształcenie powierzchni bloku silnika, do której przylega głowica z uszczelką.
Jak panewki walka zaczęły płynąć, to zerwany materiał wraz z olejem mógł dostać się na panewki wału...