Autor Wątek: Hyundai i30 2007 (FD) 1.4 80 kW - najlepsze oleje do skrzyni?  (Przeczytany 577 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stanger

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Hyundai i30 2007 (FD) 1.4 80 kW - najlepsze oleje do skrzyni?
« dnia: 08 Sierpień 2022, 10:32:56 »
Witam,

Z uwagi na ograniczone informacje dot. olejów przekładniowych w sieci, zwracam się z prośbą o wytypowanie najlepszych dostępnych na rynku smarowideł do skrzyni Hyundai i30 2007 (FD) 1.4 80 kW.

Obecnie od uwagę biorę niżej wymienione opcje. Któryś z tych, czy może coś innego polecacie?
FUCHS TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80;
AMSOIL MANUAL TRANSMISSION & TRANSAXLE GEAR LUBE 75W-90;
RAVENOL MTF-1 SAE 75W-85

Skrzynia to najprawdopodobniej: M5CF1 5/1
Wg książki powinien to być olej: SAE 75W85 API GL-4 [pkt. 3]

Jednak na stronach producentów, do tego samochodu rekomendowane są również inne lepkości [pkt. 1 i 2].

Z góry wielkie dzięki za wskazówki i pozdrawiam!

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1427
Odp: Hyundai i30 2007 (FD) 1.4 80 kW - najlepsze oleje do skrzyni?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpień 2022, 18:00:39 »
Z mojego doświadczenia nie ma co aż tak myśleć nad olejem do skrzyni który lepszy.  U mnie w getzie pewnie na fabrycznym oleju skrzynia wewnątrz była w świętym stanie mimo przebiegu 230tys.  Jedynie luz miało łożysko igełkowe czy pływające gdzie wchodzi przegub wewnętrzny.  Nowy olej kupiłem Mannola i śmiga dalej. Lepiej wg mnie wymienić częściej tańszy olej niż lać drogi i jeździć nim 2x tyle.
Gdyby jednak miało się awaryjną skrzynię oplowską M32 wtedy trzeba lać najdroższy olej i wiecej niż stan ale w hyundaiach skrzynie raczej nie słyną z awaryjności.

Offline Stanger

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
Odp: Hyundai i30 2007 (FD) 1.4 80 kW - najlepsze oleje do skrzyni?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpień 2022, 16:04:33 »
Dzięki za odpowiedź. Generalnie wymiana oleju w skrzyni, to są śmieszne pieniądze, biorąc pod uwagę nawet krótki interwał. Wymiana opon bywa droższa niż w tym wypadku sam olej, więc planuję trzymać się krótszych interwałów.

Jeszcze pytanie bardziej w celu edukacyjnym. Może wydać się głupie, ale nie mam dużej wiedzy z mechaniki samochodowej, a w sieci mało informacji na ten temat, więc będę wdzięczny za przybliżenie tematu:

Czy w tym samochodzie lub innych FWD jest oddzielne smarowanie dyferencjału i czy jest ono wymienialne? Czy całe smarowanie napędu to olej silnikowy i olej skrzyni biegów?