Autor Wątek: [Santa Fe CM] Serwis olejowy  (Przeczytany 991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pjastrzab

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Serwis olejowy
« dnia: 16 Sierpień 2022, 07:26:35 »
Witam
Chciałbym  zrobić  cały serwis olejowy (silnik skrzynia most)
Jaki olej polecacie    czy lepiej zostać przytym co lało ASO tylko co to było .

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień 2022, 10:16:37 »
można zastanowić się na laniu oleju „100% syntetyk”, czyli na bazie syntetycznej, zamiast fabrycznych czy innych „FullSyntetyk”, czyli oleju opartego na bazie mineralnej  ;)

Mineralne, czyli FullSyntetyk, zawsze zostawiają w silniku więcej syfu i wytrzymują krótsze przebiegi, o jakieś 15%

Oleje kupuje się od oficjalnych dystrybutorów danej marki  8)
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2022, 10:25:50 przez Anazar »

Offline pjastrzab

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień 2022, 17:40:55 »
Dzięki za odpowiedź.
Chodziło mi bardziej  o to czy   w skrzyni można i moście  zastosować inny olej niż ten kupiony w serwisie  np. Motula

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień 2022, 18:02:21 »
Jak najbadziej MOTUL ma wszystkie oleje „100% Syntetic” do tego silnika i tych mechanizmów napędowych.

Te silniki i napędy, to nie „wynalazki”, które wymagają olei typu SPECIFIC 

W skrzyni automatycznej trzeba robić dynamiczną wymianę co około 60tyś. km i takie warsztaty zwykle leją do automatów swój olej ale może i ze swoim można podjechać?!
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2022, 18:17:59 przez Anazar »

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień 2022, 18:25:52 »
….ciebie ta wzmianka o „dynamicznej wymianie” raczej nie dotyczy  ;)

Offline pjastrzab

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpień 2022, 18:33:50 »
Dzieki  za odpowiedź.
Znalazłem serwis który mi wymieni olej  na jaki będę chciał.
Powiedzieli mi że olej w skrzyni się wymienia bez filtra bo filter tylko przy remoncie skrzyni.
Aso piwiedzieli ze skrzynia jest bezobsługowa chyba ze w trudnych warunkach to po 120 tys km trzeba wyciągnąć skrzynie rozebrać  i wymienić olej i filter.
Jeszcze jedno czy po wymianie oleju w skrzyni trzeba robić adaptacje bo o to nie spytałem.
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2022, 18:39:00 przez pjastrzab »

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpień 2022, 20:13:43 »
Chodziło mi bardziej  o to czy   w skrzyni można i moście  zastosować inny olej niż ten kupiony w serwisie  np. Motula

Możesz wymienić na co chcesz byle tylko parametry się zgadzały a tu idą z pomocą producenci oleju jak np. motul który podaje jaki olej powinien być zastosowany w Twoim pojeździe. Taka mała dygresja a propos tego co robi ASO. W Polsce miałem własny warsztat ale wyprowadziłem się do kraju zachodniego gdzie bez zbędnych ceregieli następnego dnia pracowałem już w ASO co prawda Renault ale to bez znaczenia. Po kilku dniach pracy widząc co się dziej w samochodach zadałem im pytanie a nawet kilka ale pomiędzy nimi było dlaczego nie wymieniamy oleju w skrzyniach biegów, płynu hamulcowego czy płynu chłodniczego. No i odpowiedź była, że producent nie zaleca a zresztą te wymiany się i tak zdarzają bo np, wymieniana jest pompa wody czy coś podobnego w układzie no i siłą rzeczy stary płyn idzie na śmietnik. Od tamtej pory minęło kilka lat i naraz w tym roku zalecenia się zmieniły. Zaczęliśmy wymieniać płyny. No i z minionego piątku doświadczenie jak ze Scenica 4 lata i 96kkm zlałem olej ze skrzyni to ani to kolorem ani zapachem ani konsystencją nie przypominało tego co wlałem a zdecydowanie był to ten sam olej. Zatem zdecydowanie wymiana płynów jest pożądana, no chyba że prosimy się o szybki koniec np. skrzyni biegów.

Offline pjastrzab

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpień 2022, 21:03:28 »
Dzięki za odpowidzi.
I co jeszcze z tą adaptacja skrzyni  bo do przyszłego tygodnia mnę ciekawość zeżre.

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpień 2022, 23:35:50 »
nie ma takiej potrzeby.

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpień 2022, 01:45:02 »
jeśli masz „zwykły automat” to tylko DYNAMICZNA wymiana oleju, bo bez tej maszynki do dynamicznej wymiany (podobnej jak do nabijania klimy), mechanik tylko wymiesza 50/50 stary olej z nowym  ;D

wspomniałem, że chyba nie potrzebujesz DYNAMICZNEJ, bo uważałem, że nie masz normalnego automata  ;)

Przy zwykłym automacie ZAWSZE ROBI SIĘ ADAPTACJĘ do nowego oleju!!!

Trzeba komputerkiem skasować starą adaptację i zrobić nową.
Starej adaptacji nie da się skasować bez konputerka, ale po skasowaniu można ją zrobić komputerkiem lub samemu określoną procedurą.

w autach sprzed 2004r adaptację kasowało się zdejmując klemę  ;)
Zawsze trzeba było robić adaptację po odpięcie aku.
Teraz zapisuje się w pamięci stałej i odcinanie zasilania nic nie kasuje.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2022, 01:59:38 przez Anazar »

Offline Anazar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Sierpień 2022, 13:46:29 »
tam jest skrzynia bezstopniowa czy automatyczna?

Dla wyjaśnienia, ja się ponownie rozpisuję o skrzyni automatycznej, a nie bezstopniowej  :P

Offline pjastrzab

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Serwis olejowy
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpień 2022, 07:53:46 »
Z tego co mi Panowie z aso powiedzieli to wychodzi na to że  to klasyczny 6 biegowy automat tylko czy im wierzyć  skoro mówią  że jest bezobsługowa.