Autor Wątek: [Santa Fe CM] Jakie oleje?  (Przeczytany 830 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Santek01

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Jakie oleje?
« dnia: 24 Październik 2021, 21:29:13 »
Witam. Stałem się posiadaczem  santka i mam zamiar wymienic oleje w silniku skrzyni  tylnej osi i skrzyni rozdzielczej i tu pojawia się problem bo o ile do silnika się dowiedziałem jaki kupić to do reszty nie mogę nigdzie    znaleść informacji więc proszę Was o pomoc i garść informacji.

Offline luk80

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Jakie oleje?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Październik 2021, 19:20:28 »
Dane za książką z wersji CM przed liftem:
- skrzynia automatyczna Hyundai Genuine ATF SP III, Diamond ATF SP III, SK ATF P III lub innych marek zatwierdzonych przez Hyundai. Ilość = 8,5l.
- oś tylna Hypoid Gear Oil API GL-5, SAE 75W-90 ( odpowiednik Shell Spirax) 0,9 l.
  Ja w swoim wlałem Shell Spirax AXME  75W-90
- skrzynka rozdzielcza j.w. Pojemność 0,8 l

Jeśli chodzi o resztę to polecam wymienić płyn chłodzący. Był oryginalny zielony z mnóstwem syfu. Układ wypłukany zalany Dyngelem 2000. Pojemność ok. 8,2 - 8,3l.

I jak dla mnie jedna z ważniejszych rzeczy o której większość zapomina - płyn układu wspomagania. Wymiana dynamiczna tak żeby wszystko wypłukało. Wtedy trzeba trochę więcej kupić.
Oryginalnie jest PSF - 3. Pojemność 1l. Ja kupiłem 3 l. Po płukaniu zostało 0,7 l.
Jako że oryginalny nie był dostępny a jak już jest to coś z ceną im się w głowie pomieszało to kupiłem RAVENOL Hydraulik PSF Fluid spełniający powyższą normę.

Jeśli nie masz instrukcji obsługi dla Twojego autka poszukaj na forum lub chomiku.

Offline Santek01

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Jakie oleje?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Październik 2021, 01:18:09 »
Dzięki bardzo pojadę z tym co napisałeś do sklepu i zamówię. Fakt jest taki że sam też nie wpadłem na wymianę płynu do wspomagania na pewno to zrobię. A wymiana dynamiczna na czym polega? Spuszczam tyle ile się da wlewam świeży kręcę lewo prawo i znów spuszczam, zalewam świeżym i zostawiam?  No a instrukcji do auta brak

Offline Santek01

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Jakie oleje?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Październik 2021, 13:22:31 »
Jeszcze jedno olej do skrzyni ravenol czy jakoś tak może być? Z tego co wyczytałem to podobno został opracowany specjalnie do  hyundai kia i coś jeszcze.... Albo mam jeszcze dostepny olej ATF 3 E  Opis (Do stosowania w automatycznych przekładniach używanych w samochodach osobowych ciężarowych autobusach oraz urzadzeniach wspomagający układy kierownicze i sprzęgłach hydraulicznych). Olej kupowany w beczkach

Offline luk80

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Jakie oleje?
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Październik 2021, 20:46:24 »
Wymiana płynu z zdemontowania zbiorniczka. Tak żeby cały z układu ściągnęło.
Ale jak masz ochotę się samemu bawić w garażu to też będzie ok.

Automatycznej skrzyni nie mam. Ale wg mnie jeśli płyn spełnia wymagania producenta pojazdu to różnicy specjalnie nie widzę.

http://hyundaiklub.pl/index.php?action=tpmod;dl=cat15 - instrukcja :-)

Offline Santek01

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Jakie oleje?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Październik 2021, 21:21:30 »
Dzięki  za odp. Pytam o te oleje bo nurtuje mnie sprawa ceny czemu za jednego trzeba płacić ok. 260 za 4l za innego 150 za 4l no i tu w końcu mogę za przysłowiową złotówkę moge mieć tego jasola jak pisałem wyżej