Autor Wątek: Wymiana silnika G4FA  (Przeczytany 1646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline uncjusz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Wymiana silnika G4FA
« dnia: 23 Kwiecień 2021, 22:07:32 »
Witam.
Jest to mój pierwszy post wiec z góry sorry za niedociągnięcia.
Muszę wymienić silnik w swoim hyundai i30 (FD) 1.4 109KM 2010r 160tys. Jestem na etapie poszukiwania i przeglądając ogłoszenia widzę, że silniki o kodzie G4FA występują również po 2011r w związku z tym chciałbym zapytać czy ktoś z Was orientuje się czy silniki z roczników powyżej 2011 o oznaczeniu G4FA będą odpowiednie do mojego auta? Byłem przekonany, że szukając ogłoszeń sprzedaży wystarczy mi kod silnika jednak im bardziej zgłębiam temat to widzę, że silniki te występują również w podtypach bez CVVT. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. W bazie silników hkp znalazłem informacje w jakich modelach aut występuje silnik o tym kodzie:
1) CVVT
- i20 (PB) 2009-2014,
- ix20 (JC) 2011-2015
2) bez CVVT
- i20 (GB) od 2015
- i30 (GD) 2012-2015
- i30 (PD) od 2017
Z tego co się orientuje to silniki o kodzie G4FA występowały też w kilku modelach KIA (np. ceed, venga). Sprzedawcy chyba nie są dobrze zorientowani w temacie bo jedni twierdzą, że jeśli kod się zgadza to silnik jest kompatybilny a inni, że może coś nie zgrać i najlepiej dopasować po roczniku i zgadzam się z tym tyle, że chciałbym zwiększyć szanse na znalezienie czegoś dobrego i wziąć pod uwagę także te młodsze silniki tym bardziej, że pochodzenie i stan silników używanych pozostawia sporo do życzenia i jest loterią a z gwarancją też różnie bywa.
Może ktoś miał podobny przypadek albo orientuje się w temacie i mógłby pomóc? Z góry dziękuję.

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 868
Odp: Wymiana silnika G4FA
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwiecień 2021, 15:04:41 »
Wg mojej wiedzy w i30 (PD) występował już nowy silnik G4LC. Możliwe, że również w modelu GD (końcówka produkcji)

Pewniaki - G4FA - to i30 (FD), i20 (PB) i ix20

W Kia'nkach też go znajdziesz, ale nie kojarzę dokładnie modeli

Offline uncjusz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: Wymiana silnika G4FA
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj 2021, 21:35:01 »
Brt dzięki za odpowiedź.
Po długich poszukiwaniach kupilem silnik z Kia Ceed 2012r. Silnik założony i póki co śmiga :)

Offline maestros

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Wymiana silnika G4FA
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Maj 2021, 18:58:22 »
Cześć,
Powiedz, czemu wymieniałeś silnik?
Jeszcze jedno pytanie. Czy w Twoim starym silniku wiesz gdzie znajdował się filtr OCV. We wszystkich schematach tego silnika filtr OCV znajdował się pod zaworem i czujnikiem OCV.

Offline uncjusz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: Wymiana silnika G4FA
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maj 2021, 20:17:44 »
Maestros silnik wymieniłem bo był taki problem, że po nagrzaniu do temperatury roboczej pojawiały się głośne stuki w silniku. Najpierw próbowałem go remontować ale bez skutku, utopiłem trochę kasy więc zdecydowalem żeby wymienic. Nie mam teraz jak sprawdzić tego filtra bo stary silnik jest jeszcze u mechanika ( będzie reklamował nowy rozrzad który przeskoczył) ale z tego co kojarzę to jest tak jak napisałeś, że filtr ocv jest pod zaworem ocv. Czemu pytasz o ten filtr?

Offline maestros

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Wymiana silnika G4FA
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Maj 2021, 13:27:02 »
Mam ten sam model silnika i niestety pod zaworem nie mam tego filtra. Mam zaślepione miejsce. Pojawia mi się błąd związany z tym filtrem i wskazane jest żeby go przeczyścić.