Autor Wątek: [Getz TB] Sprężarka klimatyzacji  (Przeczytany 1289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zagadka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Sprężarka klimatyzacji
« dnia: 28 Maj 2021, 19:23:14 »
Witam.
Czy ktoś się orientuje, czy sprężarka klimy w rocznikach 2005-2011 silnik 1.1 67KM była taka sama czy czymś się różniła?
Chcę kupić używkę i nigdzie nie widzę informacji, że czymś się różni, wszędzie podają info, że pasuje do roczników 2005-2011.
Chciałbym sie upewnić.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maj 2021, 01:18:58 »
Szukaj z takim samym sprzęgiełkiem to będzie taka sama. Bo w 1.3 jest inna wersja sprzęgła wiec może być inna sprężarka. Z drugiej strony uzywana też jest ryzyko, że długo nie pochodzi bo zdemontowana podobno koroduje wewnątrz.
U mnie w 1.3 zrezygnowałem z naprawy klimy ze względu na koszta. 

Offline zagadka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maj 2021, 05:24:23 »
Wiem, że używka to ryzyko ale zdecydowałem się naprawić bo przy sprzedaży auto bez klimy traci dużo na wartości. Akurat te kilka stów mogę zainwestować. W ogłoszeniu jest takie info:

Opis: HCC, kolo na pasek wielorowkowy (1,1 66KM G4HG HB 5D FL) -jakość A && HYUNDAI GETZ FL 1.1 66KM HB 5D 05-11 SPRĘŻARKA

Marka Model:Hyundai Getz 1 generacja [lifting] (2005-2011) Hatchback 5-drzwi 1.1 MT (66 KM)

Kod koloru: EB

Kod silnika: G4HG

Nr oryginału: 977011CXXX

Pasuje do roczników: 2005-2011

Rok prod. pojazdu: 2008

Wszystko by się zgadzało z moim Getzem, jedynie rocznik mam 2005

Offline didarioxx

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 50
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj 2021, 22:14:40 »
do 1.1 zawsze była ta sama czyli HS-11. śmiało kupuj tylko jak koledzy powyżej pisali - uwaga na używki!! niezabezpieczone, nieumiejętnie zdjęte i po 3- 6 miechach masz do wymiany i kompresor i chłodnicę i porządne płukanko= sporo kasy

Offline zagadka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Maj 2021, 06:26:43 »
Dziękuję Panowie. :)
Swoją starą sprężarkę może dam do regeneracji, zobaczę jakie koszty wyjdą? Zawsze się przyda druga lub odsprzedam.
A jak coś to ewentualnie przy sprzedaży samochodu dołożę jako części zamienne, zawsze to podniesie wartość samochodu  ;)

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Maj 2021, 16:42:12 »
Jabym nie liczyła tak na podniesienie wartości starszego samochodu. Na pewno nie tyle co koszt naprawy bo teraz nawet napełnienie gazem kosztuje 2xtyle co dawniej w zależności od miejsca. Ja zrezygnowałem z naprawy bo instalka lpg bardziej podnosi wartość niż klima ;D Nie wiem ale jakość klimy w hyundaiach to dramat bo sypie się szybko nawet chłodnica. Brat ma starszego seata ibizę i do tej pory oryginał klima nawet gaz nie ubywa.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Maj 2021, 16:57:24 »
Chłodnica to się sypie z dwóch powodów (zbieżnych ze sobą):

1. Coraz większe dziury w grillu (bo tak jest modniej, a i taniej),
2. Brak własnego pomyślunku właściciela. U siebie dodałem drobną czarna siatkę aluminiową zamontowaną za grillem (i w zderzaku), która zatrzymuje większość kamieni mogących zagrażać integralności chłodnicy/skraplacza. Nie widać jej, robi robotę, a kosztuje około 20 zł.

« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2021, 16:59:36 przez weuek »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Maj 2021, 17:39:29 »
Ja też tak myślałem, że przez brak siatki chłodnice sie sypią. Niestety w hyundaiu stop koroduje i się rozlatuję w rękach a nie od uderzeń kamieni. Nawet na złomowisku w skupie powiedzieli, że to słabe stopy aluminium i nawet cena jest niższa od zwykłego alu.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Maj 2021, 17:58:12 »
Tak i mnie się wydaje z lektury, nie tylko tego forum. Coraz lepiej te hjundaje, aka. kije wyglądają, ale siekierki na kijek jednak nie będę zamieniał. ;-)

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Maj 2021, 19:15:52 »
Ciężko zmienić bo lubiłem koreańce ale teraz ciężko kupić hyundaia czy kijankę bo silniki już nie do gazu a i blachy z chińskiej stali. Podobał mi iks20 ale już jak będę zmieniał getza to nie na hyundaia. Wkurza, że w starych skodach sanki jak nowe a u mnie jakby w kwasie leżała. Chyba gorsza jest tylko mazda.

Offline zagadka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maj 2021, 06:09:15 »
Jabym nie liczyła tak na podniesienie wartości starszego samochodu.

Moim zdaniem sprzedaż z uszkodzoną klimatyzacją mocno obniża cenę, poza tym wracając z pracy w upalne dni klima się przydaje  :)
Co do chłodnicy to raczej też wymienię profilaktycznie bo nie wygląda za bogato, koszt niewielki a lepiej wymienić od razu aniżeli potem nabijać raz jeszcze  ;)
Co do korodowania to przyznam Wam rację, gnije wszystko szybko  :-\

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maj 2021, 08:18:27 »
Działająca poprawnie klimatyzacja w starym/tanim aucie to trzecia główna wartość, po sprawnym silniku i mało zardzewiałej budzie. "Panie, ino cza klimę nabić" to od razu dyskwalifikacja przy zakupie.

Micra żony też jest świetna w rdzewieniu. Akurat ktoś sto lat temu zrobił jej konserwację (tak po "papracku"), to jeszcze jakoś się trzyma, nawet te miejsca, które słyną z typowego szybkiego samounicestwienia (rura wlewu paliwa). Pod tym względem skośnookie strasznie słabo wypadają w starciu z holcwagenowatymi.

Chociaż nie wiem czy gorsze azjatyckie nadwozie czy elektryka/elektronika od renaulta. ;-)
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2021, 08:24:50 przez weuek »

Offline zagadka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Sprężarka klimatyzacji
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Maj 2021, 18:23:54 »
"Panie, ino cza klimę nabić" to od razu dyskwalifikacja przy zakupie.

To właśnie miałem na myśli, że działająca klima ma znaczenie przy sprzedaży  ;)

Chociaż nie wiem czy gorsze azjatyckie nadwozie czy elektryka/elektronika od renaulta. ;-)

NIe znam ranault-a ale miałem kiedyś Tico, też gniło na potęgę  :-\