Autor Wątek: Opinia odnośnie Kona 1.0  (Przeczytany 8704 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline y4r3k

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Opinia odnośnie Kona 1.0
« dnia: 20 Kwiecień 2021, 19:21:42 »
Cześć,  nie widzę tu takiego tematu, więc wrzucę swoje uwagi.

Mój ma przejechane ponad 20tys.

Dzwięk:
Samochód oczywiscie terkocze z powodu obecnosci 3 cylindrow: na starcie i podczas 'wdepnięcia', zwlaszcza przy niskich obrotach. Nie jest to dla mnie denerwujące, a nawet potrafi brzmieć przyjemnie (sportowo ? :D ), w każdym razie chyba lepiej niż piłowanie wolnossacego silnika na 6k rpm.

Wiem, ze niektórych niepokoi dzwięk, który potrafi pojawić się na starcie (czytałem o dzwiękach metalicznego 'tarcia', ale nie znalazłem żadnych informacji żeby był z tym jakiś realny problem. Dopiero po wsłuchaniu zauważyłem, że faktycznie u mnie przez ok 30s po starcie słychać jakiś dodatkowy szelest, potem znika (czyżby napinacz lańcucha potrzebował czasu az pojawi sie ciśnienie oleju ?)

Zawieszenie:
Samochod wg mnie bardzo przyjemnie się prowadzi, ale przesiadłem się z wyższego. Zawieszenie jest lekko twarde, sprawia wrażenie sprężystego i zwartego. Napewno lepiej bierze się zakręty niż suvem.

Dynamika jazdy:
Jest tak, jak się spodziewałem po czytaniu recenzji, czyli nieźle. Jeśli ktoś przesiada się z benzyny wolnossacej o podobnym stusunku moc/masa to powinien być zadowolony. Oczywiście nie jest to rakieta, ale przy prędkościach miejskich ma wyraźne 'odejście' po mocniejszym wciśnięciu na gaz.

Spalanie:
Ponieważ jeżdżę głownie po mieście - u mnie wychodzi minimum 7L jeśli nie ma wielkich korków. W trasie oczywiscie mniej.


Odnośnie bagażnika - 2 poziomy pod podłogą pozwalają nawciskać trochę narzędzi itp, to mi się podoba. Szkoda, że srebrne zaczepy podłogi (do siatki) są chyba z plastiku. U mnie trzeba też dość mocno trzasnąć klapą bagażnika żeby się domknęła.

Mam jeszcze uwagę odnośnie szyby przedniej. Moduł kamerki od asystenta pasa ruchu zabiera trochę miejsca na szybie, jeśli ktoś chciałby zamontować rejestrator w formie lusterka, montowanego na oryginalne, to chyba moduł będzie zasłaniać część kadru.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Kwiecień 2021, 06:00:18 »
W trasie oczywiscie mniej.
O ile ta trasa to nie autostrada, jak sądzę. Wszystkie małe silniki obnażają wtedy swój apetyt na paliwo.

Offline y4r3k

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Kwiecień 2021, 07:27:43 »
O ile ta trasa to nie autostrada, jak sądzę. Wszystkie małe silniki obnażają wtedy swój apetyt na paliwo.

Niestety moc nie bierze się z powietrza i dla ekonomicznej jazdy na autostradzie trzeba by jechac tak do 120km/h na 6 biegu.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Kwiecień 2021, 07:58:13 »
Tak czy siak, wygodniejsze w jeździe takie doładowane 1.0 niż wolnossące 2.0. Tylko trwałość tego pierwszego marna.

Offline Argus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Kwiecień 2021, 20:55:14 »
Cześć. Też mam Kone 1.0 z przebiegiem ok 19 tyś. Podzielam wszystkie Twoje spostrzeżenia.  Natomiast ze spalaniem jest dosyć ciekawa historia. W okresie zimowym moja Kona na stałej trasie poza miastem o długości 18 km paliła ok. 5,5/100. po kilku dniach, na tej samej trasie (ten sam styl jazdy, takie spokojne kulanie się) spalanie wzrastało do ok. 7/100. Następnie nieco dynamiczniej przegoniłem Konę przez jakieś 20 km po drodze ekspresowej. Po takim zabiegu spalanie znowu spadało do ok. 5,5 /100 na mojej "wzorcowej" trasie. Rozmawiałem o tym w ASO i podobnie jak ja wiążą ten temat z procesem wypalania się GPFu. Po prostu delikatna jazda w okresie chłodów nawet na dłuższym dystansie, nie powoduje takiego rozgrzania się rdzenia GPFu, żeby wypalić sadzę. Dlatego trzeba po zauważeniu wzrostu spalania przegonić auto nieco dynamiczniej. Ot cena pseudoekologii.
Dźwięki silniczka są faktycznie różne. Mój przestał metalicznie podzwaniać na zimnym ale za to jest taki cichy świerszcz (łoskot) na średnich obrotach po rozgrzaniu.
A i po zimie pięknie chromowane srebrne zaciski hamulcowe zrobiły się smuto szare (głównie tylne)...sól w kosmicznych ilościach czyni cuda. :o
A właśnie montowałem rejestrator jazdy i faktycznie obudowa fabrycznej kamery lekko wchodzi w kadr (kamera po stronie pasażera). Do dziś nie doszedłem jak działa automatyczne odparowywanie przedniej szyby.
Generalnie fajny samochód. Wcześniej miałem I30 1,6 CRDI od nowości przez 10 lat. Kona pomimo małego ciałem ale dużego duchem silnika, w porównaniu z poprzednim dieselkiem (90KM) to rakieta (no prawie rakieta).
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2021, 21:01:02 przez Argus »

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Kwiecień 2021, 22:33:13 »
Chromowane zaciski? Panie, takie to chyba nie istnieją.

Offline y4r3k

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Kwiecień 2021, 13:57:08 »
A właśnie montowałem rejestrator jazdy i faktycznie obudowa fabrycznej kamery lekko wchodzi w kadr (kamera po stronie pasażera). Do dziś nie doszedłem jak działa automatyczne odparowywanie przedniej szyby.
Jesli tylko lekko wchodzi w kadr, to chyba nie taki rejestrator typu 'lusterko' ? Chcialem brać 70mai D07 w lusterku, ale na razie nie mam na to koncepcji i chyba skoczy się na czymś mniejszym, co jest bliżej szyby.

btw. Czy ktoś wie na ile skomplikoway jest proces wymiany radia na dedykowaną stację android ? Jest tego trochę na allegro.

Offline Argus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwiecień 2021, 15:35:14 »
Jesli tylko lekko wchodzi w kadr, to chyba nie taki rejestrator typu 'lusterko' ? Chcialem brać 70mai D07 w lusterku, ale na razie nie mam na to koncepcji i chyba skoczy się na czymś mniejszym, co jest bliżej szyby.

btw. Czy ktoś wie na ile skomplikoway jest proces wymiany radia na dedykowaną stację android ? Jest tego trochę na allegro.
Ja  mam 70mai ale a500 pro i tak jak pisałem minimalnie wchodzi obudowa w kadr i to nie przeszkadza. Natomiast rejestrator jest trochę z boku przez tą obudowę właśnie.

Offline Argus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwiecień 2021, 15:40:14 »
Chromowane zaciski? Panie, takie to chyba nie istnieją.
Powlekane czymś galwanicznie, jak były nowe to się świeciły jak psu jajca a po zimie zrobiły się szare i nie jest to kwestia pyłu czy brudu tylko utlenienia się powłoki. Następnym etapem będzie rdza. Tak samo miałem w i30 i podobnie jest chyba w większości samochodów eksploatowanych w solance.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwiecień 2021, 17:39:03 »
Podobnie jest w zaniedbanych. Takie ma mój mniejszy. A w moim większym jest tak.



Łatwa robota, tylko czasochłonna. Polecam!

Offline y4r3k

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Opinia odnośnie Kona 1.0
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Kwiecień 2021, 14:07:17 »
A Wracając do 1.0, czy ktoś miał jakiekolwiek przeboje z silnikiem ?
Szelesty przez pierwsze 35 sec po odpaleniu podobno ma każdy 1.0 t-gdi, ale zastanawiam się czy należy się tym przejmować. Szczerze mowiąc, zaczęłem je słyszeć dopiero, jak ktoś inny zwrócił uwagę.