Autor Wątek: [Santa Fe CM] Problem po wymianie klocków i tarcz  (Przeczytany 1014 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fabiosoldier

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
    • http://www.komputerykoszalin.pl
Problem po wymianie klocków i tarcz
« dnia: 11 Październik 2021, 21:46:34 »
Witam i mam pytanie do was co z tym zrobić. W sobotę i niedziele wymieniłem komplet klocków i tarcz z przodu i tyłu, nie to żebym żałował na warsztat ale zobaczyłem że to nic trudnego i sam sobie poradzę i zrobię to porządnie, no i chyba miałem racie jak zdoiłem tarcze z tylu to orzesz ty moim oczom ukazało się jedna wielka rdza i kamień wszystko ale to wszystko było zardzewiałe a szczeki hamulcowe prawie nie zdarte. Ale dobra rozebrałem odrdzewiłem wyczyściłem nasmarowałem i złożyłem, oczywiście wyczyściłem pod gumą tłoczki nasmarowałem specjalnym smarem odkręciłem pojemniczek na płyn i przyrządem do wciskania tłoczków wcisnąłem tłoczek do końca i tak ze wszystkimi po kolej, gumy są cale, tłoczki wyglądają na idealne, zaciski wyczyściłem nasmarowałem te śruby przy gumkach, wszystko starałem się jak należy , założyłem tarcze klocki poskręcałem założyłem koła , każde koło się kręciło bez problemu, w dwóch było słychać lekkie tarcie ale pomyślałem że to nowe klocki się dotrą z nowymi tarczami. Tak po złożeniu postanowiłem się przejechać i sprawdzić czy wszystko gra, po ruszeniu i wciśnięciu hamulca pierwsze 3 razy wcisnąłem pedał do podłogi i za 4 razem załapał hamulec, przejechałem jakieś 5 może 6 kilometrów hamując co kawałem i przy małej prędkości  a potem przy dużej, jak przyjechałem do domu sprawdziłem tarcze i były letnie.Dziś pojechałem do pracy  20 kilometrów w jezdną stronę i po powrocie do domu postanowiłem sprawdzić tarcze dotknąłem lewej przedniej była ciepła, ale reszta to  poparzyłem sobie palce, ręcznego jeszcze nie regulowałem ani nie zaciągałem wiec nie powinny stawiać oporu bo kola chodziły luźno tylko małe tarcie było przy kolkach. Czy po takiej wymianie klocków i tarcz trzeba jeszcze wymieniać płyn hamulcowy i odpowietrzać hamulce, a może  te pierwsze dni tarcze się tak grzeją i to normalne ,mam nadzieje że mi pomożecie bo w czwartek jadę z rodzina 350 kilometrów wiec wolałbym bez przygód. 
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2021, 21:54:09 przez Fabiosoldier »

Offline carsik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Problem po wymianie klocków i tarcz
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Październik 2021, 22:32:59 »
jeżeli sprawdzałeś zaraz po jeździe to zacząłbym się martwić tą letnią :). Hamulec tarczowy ma to do siebie, że grzeje się intensywnie a stygnie dość długo.

Offline guja

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 40
Odp: Problem po wymianie klocków i tarcz
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik 2021, 08:10:39 »
Jeśli miałeś mocno zużyte klocki to pytanie czy odkręciłeś zbiorniczek płyny hamulcowego przy wymianie. Na pewno bym odpowietrzył hamulce przy wymianie kompletu.
Odnośnie nagrzewania się tarcz to mój sposób na sprawdzenie : wjeżdżam na obwodnice i jadę kilka km nie używając hamulców , zjeżdżam na mopa i sprawdzam - jeśli cokolwiek ciepłe to masz gdzieś tarcie. Nowy układ musi się ułożyć , obserwuj czy klocek ociera cała powierzchnia na tarczy.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2021, 08:12:43 przez guja »

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Problem po wymianie klocków i tarcz
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Październik 2021, 11:12:38 »
Przy sprawdzaniu nie dotykaj od razu tarczy, tylko najpierw felgę, potem zacisk, a dopiero wtedy tarczę. Jak już felga będzie mocno ciepła, to tarczy nie ma co dotykać.

Jest mnóstwo błędów, jakie można popełnić podczas wymiany hamulców (i są rózne szkoły, na przykład na te "śruby" czyli połączenie metal-guma, których to się według wielu NIE smaruje), czasem jeden z nich ma ochotę się zemścić.

Wciskanie/wkręcanie tłoczków szło lekko? Jeśli nie, to winny może być zakręcony zbiorniczek z płynem.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2021, 11:14:31 przez weuek »

Offline Fabiosoldier

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
    • http://www.komputerykoszalin.pl
Odp: Problem po wymianie klocków i tarcz
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Październik 2021, 15:18:01 »
Witam i na początek miałem odkręcony pojemniczek z płynem w czasie wciskania tłoczków i szło lekko. Ale genialny pomysł pojadę na trasę 30 kilometrów bez hamowania i zobaczę czy są ciepłe i dam znać.

Offline Fabiosoldier

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
    • http://www.komputerykoszalin.pl
Odp: Problem po wymianie klocków i tarcz
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Październik 2021, 11:41:22 »
Witam was o już wiem po próbie na trasie 30 km bez hamowania zatrzymałem się i okazał się że rzeczywiście grzeją się tarcze w tylnej osi, przyjechałem na garaż i zdoiłem koła i zobaczyłem że blaszki które były dodane do klocków żeby nie piszczały zsunęły się i weszły w zacisk dodatkowo naciskając na klocek który tarł. Po zdemontowaniu blaszki złożeniu kół przejechałem się znowu 30 kilometrów  bez hamowania i tarcze hamulcowe chłodne, tak więc powodem grzania były po prostu blaszki przy klockach, zamykam temat dzięki wszystkim. :)

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Problem po wymianie klocków i tarcz
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Październik 2021, 13:08:37 »
Czyli błąd w montażu. Najczęstsza przyczyna problemów z hamulcami.