Autor Wątek: GŁOŚNIKI FABRYCZNE  (Przeczytany 1169 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« dnia: 05 Styczeń 2021, 16:55:10 »
Witam czy ktoś może wymieniał u siebie głośniki fabryczne przód i tył ,czy są takiego samego rozmiaru i jakie możecie polecić żeby lepiej grały ,no i jak się ma sprawa z montażem?

Offline lukasz536

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Styczeń 2021, 09:40:41 »
Ja w zeszłym roku bawiłem się z głośnikami. Fabryczne z tyłu i przodu są takie same, czyli 165 mm. Głośniki są nitowane, a nie przykręcane śrubami, więc do usunięcia potrzebna wiertarka do zniszczenia nitów. Wiertło o średnicy jak najbardziej zbliżonej do średnicy nitów - ja na początku użyłem wiertła o mniejszej średnicy, co powodowało przewiercanie nitu i obracanie się go wraz z wiertłem. Dopiero większe wiertło, o średnicy zgodnej z nitem umożliwiało prawidłowe jego usunięcie.
Oczywiście do nowych głośników trzeba się uzbroić we wkręty o średnicy zgodnej z nitami (niestety obecnie nie pamiętam, jaki to był rozmiar).
Co do głośników, to ze swojej strony polecam Morel Maximo 6.2, czyli zestaw dwudrożny składający się z głośnika głównego basowego (do drzwi) i wysokotonowego/tweetera (np. do montażu na słupku A / słupku lusterka) oraz zwrotnicy, do której podłącza się wszystko razem (oryginalny kabel z radia, głośnik basowy i głośnik wysokotonowy).
Można też kupić morel maximo w wersji współosiowej, czyli wyżej wymienione głośniki są ze sobą zintegrowane i montuje się po prostu w drzwiach. Choć według mnie dwudrożne będą grać ładniej z uwagi na możliwość umiejscowienia tweetera wyżej.
Jak dla mnie bardzo dobre głośniki. Wiele osób poleca je na różnych forach.
Jednocześnie zaznaczam, że ja przed założeniem głośników wygłuszyłem drzwi, wtedy nawet fabryczne lepiej grały, a po założeniu Moreli to już w ogóle jazda.

Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Styczeń 2021, 16:32:36 »
A jak wygłuszyłeš drzwi i czym ,i gdzie montowales te twetery koło lusterka? wycinales otwory w tym plastiku czy jak

Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Styczeń 2021, 16:37:24 »
A może jakaś tańsza opcja bo trochę drogo 500 zł za 2 głośniki z tego co patrzyłem

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Styczeń 2021, 17:05:09 »
Tańsza nie bardzo ma sens, bo różnicy względem fabrycznych zwyczajnie nie będzie.

U siebie (w innym aucie) wymieniłem same wysokotonowe za 300. Dorobiłem miejsca w trójkątach lusterek, bo fabryczne w drzwiach były za małe na te głośniczki. Reszta została fabryczna, tylko tylne (wszystkie 4 wyłączyłem/wyciszyłem - polecam).

Wszystkie drzwi, nadkola, bagażnik, pod kanapą i maskę mam wyklejone matami (stp) i piankami (bitmat). Z robotą własną wyszło to około 1300 zł.



« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2021, 17:10:03 przez weuek »

Offline lukasz536

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń 2021, 10:50:11 »
Tak jak kolega wyżej wskazał - tańsza opcja raczej nie ma sensu. Podejrzewam, że marketówki za 200-300 zł zagrają podobnie jak fabryczne. Te Morele są naprawdę OK - ja jestem bardzo zadowolony. Lepiej odłożyć i mieć coś dobrze zrobione. Po wygłuszeniu drzwi i założeniu nowych głośników różnica jest następująca:

a) Mam raczej podstawową wersję wyposażenia, stąd miałem fabrycznie tylko 4 głośniki bez wysokotonowych. Dźwięk był zadowalający, ale raczej przytłumiony/przymulony.

b) Po dokonaniu zmian dźwięk jest zdecydowanie czystszy i bardziej detaliczny dzięki niezależnym głośnikom wysokotonowym (tweeterom), nazwijmy to "lepiej dociera do uszu" - dzięki wyżej umiejscowionym głośnikom (chodzi tu ponownie o tweetery), bas w tych morelach jest fajny, nierozmyty, niedudniący tylko taki szybki, punktowy. Co jednak najważniejsze, wyciszenie i nowe nagłośnienie pozwala słuchać muzyki bez zakłóceń z zewnątrz, czyli da się posłuchać samej muzyki, a nie muzyki + silnika + szumu + odgłosów innych samochodów itp. Oczywiście te zakłócenia są, ale są tak minimalne, że teraz słuchanie jest przyjemnością. Oczywiście nie czarujmy się, że przy prędkości 140 km/h jest idealnie (to nie ten budżet), ale całkiem OK.

Tak czy inaczej w porównaniu do fabrycznej instalacji bez wygłuszenia to niebo a ziemia.

Ps. Tak sobie przypomniałem: Jeżeli chcesz coś tańszego i dobrego, to ewentualnie poszukaj na forach car audio. Tak mi się wydaje, że oprócz tych Moreli polecali tam coś tańszego produkcji rosyjskiej, ale grającego równie ładnie lub prawie tak samo ładnie. Niestety nie pamiętam, co to było, bo już chwilę temu ogarniałem temat. Tak czy inaczej, jak sobie trochę poczytasz, to powinieneś złapać jakiś trop. Oprócz tego ludzie sprzedają tam sprzęt używany. Wydaje się, że dbają o niego, a po drugie częściej go wymieniają jako tacy bardziej "audiofilowi", dlatego może tam coś na ichniejszej giełdzie wyhaczysz, co dodatkowo nie będzie totalnie zajechane. Powodzenia!

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Styczeń 2021, 00:38:30 »
Oczywiście nie czarujmy się, że przy prędkości 140 km/h jest idealnie (to nie ten budżet), ale całkiem OK.
Podstawowym błędem jest oczekiwanie, że przy wolnossącym silniku można uzyskać ciszę na autostradzie (za wysokie obroty, a moment i tak marny). I tu nie chodzi o budżet, tylko o dobranie sprzętu do zastosowania.

Offline lukasz536

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Styczeń 2021, 09:42:49 »
Podstawowym błędem jest oczekiwanie, że przy wolnossącym silniku można uzyskać ciszę na autostradzie (za wysokie obroty, a moment i tak marny). I tu nie chodzi o budżet, tylko o dobranie sprzętu do zastosowania.
Dokładnie, 4000 obrotów przy 140 to nie jest najlepszy wynik, chociaż po wygłuszeniu maski i grodzi już trochę znośniej. Tak przy okazji ten 6 bieg w i30 mógłby być inaczej zestrojony, bo niewiele daje.

Offline ZYGIniemce

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 164
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Kwiecień 2021, 15:52:09 »
Kolego zamierzam zabrać się za montaż tych głośników ,głośniki później mątowałes na wkręty ,śrubki czy nity? Na twetery wycinałem coś w tych zaslepkach lusterka czy zamontowałem na nich?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Kwiecień 2021, 08:52:32 »
To pijany byleś, że nie pamiętasz?

Offline lukasz536

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: GŁOŚNIKI FABRYCZNE
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Kwiecień 2021, 13:59:33 »
Kolego zamierzam zabrać się za montaż tych głośników ,głośniki później mątowałes na wkręty ,śrubki czy nity? Na twetery wycinałem coś w tych zaslepkach lusterka czy zamontowałem na nich?
Jeżeli chodzi o mnie, to montowałem na takie śruby do drewna/mebli (grubsze), coś a la wkręty. Nie wiem, jak to się dokładnie nazywa. W plastikowej obudowie zdają egzamin. Nitownicy nie mam.
Tweetery mam umieszczone na zaślepkach, więc w każdej zaślepce wywierciłem tylko dwie małe dziurki na wkręty mocujące tweeter (w zestawie z głośnikami) oraz jedną troszkę większą mniej więcej na środku na kabel.