Autor Wątek: Jakie felgi 18"?  (Przeczytany 1799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Jakie felgi 18"?
« dnia: 25 Listopad 2020, 22:04:32 »
Hej.

Pytanie, jak w temacie.

Jakie felgi 18" kupić?

Celować w oryginały z nline'a lub nki?

A może macie jakieś u siebie założone, które możecie polecić?

Chodzi mi o felgi bez pierścieni centrujących.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję :)

Offline sankra19

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień 2020, 19:03:25 »
Pewnie wizualnie auto zyska, ale (choć to nie jest odpowiedź na zadane pytanie) Zdajesz sobie sprawę, że i30 z silnikiem który Masz w opisie jest w świetle prawa autem niesprawnym po założeniu kół 18"? W razie wypadku/kolizji w najlepszym wypadku będziesz współwinnym.

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Grudzień 2020, 17:11:54 »
W jakim sensie jest samochodem niesprawnym? Skąd takie informacje? W ASO o niczym takim mi nie wspominali, tylko o fakcie, że do tych felg musi być ten właśnie silnik. Czy mogę prosić o jakieś źródło Twoich informacji?

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Grudzień 2020, 20:56:41 »
Jeśli producent nie wypuszczał tego modelu z takim silnikiem na felgach 18" to ich założenie jest niezgodne z otrzymaną homologacją. Zobacz np. w instrukcję obsługi - na końcu gdzieś powinna być tabela z dopuszczonymi dla Twojego modelu rozmiarami kół. Ja u siebie mam felgi 15, 16 i 17 cali oraz jakieś tam określone wymiary opon. Wyłącznie takie koła mogę założyć, bo pojazd jest dopuszczony do ruchu wyłącznie z takimi trzema rozmiarami kół.

W praktyce jednak, jeśli koło o nic nie zahacza i nie wystaje poza obrys samochodu to przegląd techniczny przejdziesz bez problemu. W przypadku kolizji, wszystko zależy od rzeczoznawcy, policjanta, ewentualnie sądu. Zastosowanie ma tutaj Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Mogą ci zabrać dowód rejestracyjny, mogą cię uznać za współwinnego, ale mogą też wcale nie spojrzeć na koła. A z ubezpieczycielami bywa baaardzo różnie. W necie piszą np. "Wiadomo jednak, że sam rozmiar felg nie jest żadną podstawą do odmowy wypłacenia odszkodowania" - ale jest to tylko opinia autora artykułu, niczym niepoparta, właściwie bezwartościowa. Ja mogę napisać "wiadomo, że rozmiar koła powoduje z Ciebie przestępcę". No wiadomo! Ja to przecież wiem.

Jazda na niestandardowych kołach jest fajna, dopóki nie wydarzy się kolizja, wypadek, cokolwiek w czym bierzesz udział, nawet jako poszkodowany. Dla policjanta nie ma znaczenia czy winny będziesz ty, czy ten drugi, ale twój ubezpieczyciel może już kombinować, żeby nie wypłacić odszkodowania. I jeśli udowodni, że za duże koła miały wpływ na zdarzenie to możesz pożegnać się z kasą z polisy.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2020, 21:12:10 przez tomilipin »

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Grudzień 2020, 22:47:10 »
No tak, przyznam połowę racji, ponieważ jak wejdziesz na konfigurator i30 przed liftem, to w akcesoriach są obręcze kół 18". Pomijam już fakt, że n-line, który ma identyczny silnik posiada koła 18" również, więc trochę się zdziwiłem, co jest tutaj napisane.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień 2020, 05:50:14 »
I jeśli udowodni, że za duże koła miały wpływ na zdarzenie to możesz pożegnać się z kasą z polisy.
A tego to ludzie najbardziej nie rozumieją. Koło to felga i opona. Koło z felga 18" może być mniejsze niż koło z felgą 16". Najczęściej to brakuje zdrowego rozsądku i dlatego zdarzają się takie kurioza jak, powiedzmy i10 na felgach 18".Wtedy racjonalnego rozmiaru koła trudno zachować.

Miałem stłuczkę na za dużych oponach (obwód koła był większy niż przewiduje homologacja). Rozmiar opon został wpisany do protokołu i tyle. Likwidacja szkody z OC sprawcy przebiegała normalnie. Bo jak moje za duże koło mogło mieć wpływ na to, że z boku ktoś we mnie wjechał?

Inny przykład "prymatu homologacji". Miałem fokusa mk2 (beznadziejne auto), na którym była naklejka z rozmiarami opon. Jednym z nich był 195/65R15. A takiej opony nie dało się założyć do wersji z dieslem 1.8, bo nie wchodziła na przedni zacisk. Czyli homologacja była na coś, co jest w praktyce niemożliwe.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2020, 05:53:51 przez weuek »

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudzień 2020, 16:04:51 »
Miałem stłuczkę na za dużych oponach (obwód koła był większy niż przewiduje homologacja). Rozmiar opon został wpisany do protokołu i tyle. Likwidacja szkody z OC sprawcy przebiegała normalnie. Bo jak moje za duże koło mogło mieć wpływ na to, że z boku ktoś we mnie wjechał?
No na pewno tak było - ktoś w ciebie wjechał a policjant w protokole wpisał rozmiar twoich opon. Co za bzdura...
Ale obrazuje to, o czym pisałem wcześniej - ubezpieczyciel musiałby udowodnić, że rozmiar kół miał faktyczny wpływ na zdarzenie. Jest to wręcz niewykonalne, więc z wypłatą odszkodowania czy likwidacją szkoły nie powinno być problemu.

No tak, przyznam połowę racji, ponieważ jak wejdziesz na konfigurator i30 przed liftem, to w akcesoriach są obręcze kół 18".
Homologację masz na samochód z kołami wymienionymi w instrukcji obsługi, akcesoria nie mają znaczenia, bo możesz ich używać poza drogami publicznymi, np. na torze wyścigowym.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Grudzień 2020, 23:36:32 »
No na pewno tak było - ktoś w ciebie wjechał a policjant w protokole wpisał rozmiar twoich opon. Co za bzdura...
To są fakty. Nie policjant, jeno rzeczoznawca ubezpieczyciela sprawcy wpisał rozmiar opon w protokół.

Przypominam przykład fokusa: Ma w instrukcji i na nadwoziu rozmiar homologowanych opon, których się nie da założyć. Tyle jest warta ta homologacja.

Pierdzielą smutki ci, co żyją teorią.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2020, 23:38:58 przez weuek »

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudzień 2020, 15:37:15 »
Czy ktoś z forumowiczów ma może n-line z 18" w kolorze niebieskim/granatowym?

Offline sankra19

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Grudzień 2020, 13:02:58 »
Mój wcześniejszy wpis mija się nieco z prawdą :-\. Można założyć inne koła niż są w homologacji, ale trzeba mieć przeprowadzone specjalne badania + opinia rzeczoznawcy, że auto spełnia wszystkie wymogi i może być dopuszczone do ruchu. Moja Honda Civic (import DE) jest obniżona o 4cm i przystosowana do opon 205/50/15, ale na to mam kilka kartek A4 podpisanych przez rzeczoznawcę niemieckiego (chyba ADAC jak dobrze pamiętam). Generalnie jak przerysujesz komuś zderzak na parkingu przed Biedrą to może nikt nie zwrócić uwagi na koła, ale jak wpadniesz w poślizg i kogoś uczynisz kaleką, to sprawdzą każdą śrubkę w twoim aucie.

Offline sankra19

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Grudzień 2020, 13:33:10 »
Nie mogę już edytować postu więc piszę drugi. DrADi- napisałem, że nie sprawny gdyż patrząc na rok produkcji twojego auta, założyłem, że masz taką samą instrukcję obsługi jak ja w moim 1.4mpi 2019 (są w niej wszystkie silniki o mocy do 140KM) i felg 18 cali w niej nie ma. Może teraz jest inaczej, weszła wersja N line, są nowe silniki.

Offline GsiTurbo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Grudzień 2020, 18:07:16 »
Może coś z oferty Kia? Proceed GT? Proceed?  Ten sam offset i średnica otworu centralnego.  Znaczek w środku można wymienić. 

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Grudzień 2020, 15:59:04 »
Właśnie patrzyłem, ale te z nline mi się bardziej jednak widzą. Niestety te, co miałem na oku się sprzedały.

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty 2021, 19:08:09 »
Pozwoliłem sobie zrobić kilka fotomontaży, gdyby ktoś potrzebował:

1. Dezent TA Silver


2. Dezent TA Dark


3. GMP Italia Arcan Anthracite Diamond


4.KIA J7400ADE08BC


5. KIA 52910J7500PAC


6. Hyundai 52910G4400PAC


Zastanawiam się między 3 a 4, jeszcze nie zdecydowałem, choć będę brał raczej GMP. Dezent TA Dark też dość dobrze się prezentuje.

Wszystkie powyższe felgi mają otwór centralny 67,1.

Które Wam przypadły najbardziej do gustu?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Jakie felgi 18"?
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Luty 2021, 02:24:12 »
Na wszystkich wygląda jak jakiś nowomodny SUV, czyli beznadziejnie.