Autor Wątek: [Getz TB] Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego  (Przeczytany 2818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AndrzejK.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« dnia: 23 Listopad 2020, 17:15:43 »
Witam,
parę dni temu zmieniałem sobie koła na zimowe i zauważyłem,że osłona przegubu zewnętrznego lewego jest pęknięta.....
Dodatkowo przy skręcie już chwilkę przegub "było słychać, a więc jest do wymiany.
Będę sobie to zmieniał osobiście i pytanie do Was "na zapas" - czy półoś od strony skrzyni  jest jedynie wkładana i wystarczy poluzować osłonę gumową, aby ją wyjąć ze skrzyni?
Jakieś uszczelnienie od strony skrzyni warto wymienić czy niekoniecznie jeżeli wszystko jest szczelne?
Jaki jest moment dokręcenia nakrętki piasty koła?
Dzięki za wszelkie info.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Listopad 2020, 22:58:54 »
Najprościej jest wyjąś całą półoś . Ja luzowałem osłonę wewnętrzną i wyjmowałem półoś z krzyżakiem wewnętrznym a przegub zostawał w skrzyni. Jeśli nie ma wycieku można uzczelniacz zostawić. 
Za przegub dawałem 100zł za spidan i jest ok. Ale drugą stronę już kupiłem używaną całą półoś na allegro za 35zł bo przwgub stary nie chciał zejść z półosi mimo walenia młotem.
Nakrętkę od piasty dokręcam z wyczuciem tak by nie było luzu przy ruzaniu piastą. Łożyska są zwykłe więc nie trzeba obawiać się, ze za mocno się dokręci.

Offline AndrzejK.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Listopad 2020, 00:31:13 »
Dzięki za info.
Czyli zdejmuję osłonę gumową przy skrzyni i półoś "sama" wychodzi.

« Ostatnia zmiana: 24 Listopad 2020, 00:36:41 przez AndrzejK. »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Listopad 2020, 10:04:20 »
Zdejmujesz opaskę i zsuwasz gumę z przegubu. Zostaje ona na półosi a ta wychodzi bo na końcu jest krzyżak wkładany w przegub wewnętrzny. Ja jak wymieniałem całą półoś zostawiałem przegub w skrzyni. Najlepiej właśnie zrobić samemu bo masz pewność co do naprawy i zaoszczędzisz kasę.
U znajomej za wymianę 2 przegubów i oleju mechanik skasował 900zł a ceny częsci do rovera nie są  drogie ta jak do getza.

Offline AndrzejK.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Listopad 2020, 17:21:19 »
Dzięki za info.
Co do napraw to generalnie nie jeżdżę po mechanikach, bo mam warunki (garaż) i troszkę wiedzy i kilka autek w serwisowaniu.
W Getzie ostatnio wymieniałem rozrząd i poza tym pierdoły, auto fajnie jezdzi, choć nie jeżdżę nim osobiście .
I pełna zgoda z Tobą - mechanik zrobi z reguły byle jak i nie mało bierze za usługę, natomiast jak sam potrafisz to i dokładniej i taniej masz zrobione....
Tak przy okazji z innej beczki zapytam, może wiesz:
Przestało świecić swiatło stop to trzecie na szybie, zakładam,że jest tam jakaś żarówka, bo ledy to raczej nie są, wiesz może jaka?
I druga sprawa, ten plastik  osłaniający to światło od wewnętrznej strony to pewnie na jakichś zatrzaskach jest, masz wiedzę jak to usunąć do wymiany żarówki, pociągnąć czy przesunąć? Nie chciałbym tego połamać....

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Listopad 2020, 18:59:43 »
Pewnie llampa jest na zatrzaskach ale nie wiem nie rozbierałem. Tak samo żarówka może być zwykła taka w kierunkach.
Ja się bałem zrobić samemu uszczelkę pod głowicą. Po znajomości za radą rodziny dałem do mechanika. Nie doć że robił to 3 tygodnie to ceny części najdrożze jak na allegro z wysyłką. Do tego ruszony przy parowniku przewód puszczał gaz na silnik i dziwne że nie poszedł z dymem bowiem zrobili dziurkę na fajce od świeci i ładnie iskra przeskakiwała na obudowę. Dziękuję za takich fachowców a znając życie to 90% tak robi.

Offline AndrzejK.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Listopad 2020, 01:19:13 »
Ja się bałem zrobić samemu uszczelkę pod głowicą.
Szkoda, choć wszystko zależy od tego jaką wiedzę i warunki posiadasz....
Ja takie "coś" spokojnie ogarniam, choć póki co na szczęście taki temat miałem już dobre kilka lat temu.
A i mechanik jak czytam się nie popisał....

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 536
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Listopad 2020, 11:49:12 »
To nie jest aż takie proste - wątkotwórca musi wyjąć półoś z piasty.

Sciągasz koło, wyciągasz zawleczkę na półośce i końcówkę drążka skrętu (wyciągasz ją piasty - nie ruszaj śrub regulacyjnych!). Wykręcasz obie nakrętki, odpinasz amortyzator na dole (odczepiasz od piasty i wówczas. Trochę kreatywnej gimnastyki, bo będzie ciasno i półośka wyjedzie z piasty.

Postaraj się nie wyciągaj jej ze skrzyni - zawsze rozchlapie się trochę oleju, można niechcący uszkodzić oringa...

Sama wymiana gumy jest prosta: można kupić zestaw do samodzielnego montażu (gotujesz gunkę 10 minut, odwracasz na lewą stronę i nanizasz przy pomocy takiego plastikowego stożka i duuużej ilości smaru. 

Montaż jest odwrotnością rozebrania.

Miłej zabawy.

Offline AndrzejK.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Listopad 2020, 16:33:08 »
Dzięki Hants za podpowiedzi, przydadzą się, choć celowo nie pytałem o wyjęcie i rozpinanie przegubu od strony koła - to mam przećwiczone w różnych autkach i czasami lubi być upierdliwe....ale finalnie daję radę.
Co do wymiany samej gumy to fajne info, tyle,że u mnie oprócz tego,że mam ją pękniętą to pewnie chwilę to trwało zanim zauważyłem ten mankament i przegub już słychać (smar wywaliło) przy skręcie tak,że dla spokojności wymienię kompletny przegub żeby wymieniając samą gumę za chwilę nie musieć tego rozbierać powtórnie....
Myślisz, że jak wyciągnę półoś ze skrzyni to wyleci coś oleju?
Wyciągałem w innych autach również półoś ( wygodniej na wierzchu wymienić przegub) i nie kojarzę, aby coś oleju wyciekło....
No chyba,że w Getzie jest inaczej z tą skrzynią.
Napisz co o tym sądzisz, dzięki.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 536
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Listopad 2020, 05:54:57 »
Nie pamiętam dokladnie Gacka, ale przy wymianie sprzęgła uszkodziłem uszczelniającego oringa. Pamietaj, że podnosząc auto do napraw zmieniasz nieco kąt nachylenia i raptem się okazuje, że pólośki są poniżej korka do napełniania - plama gotowa ;)  Płyn w skrzyni zawsze można uzupełnić.

Offline AndrzejK.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana przegubu napędowego zewnętrznego
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Grudzień 2020, 00:34:15 »
Dzięki za podpowiedz ;)
Uaktualniając temat dokupiłem takie "mądre" urządzonko - ściągacz do przegubów zewnętrznych, tak, że wyjmowanie półosi będzie zbędne.
Olej  w skrzyni oczywiście można uzupełnić, ale nie będzie już takiej potrzeby, a zresztą i tak na daną chwilę nie znam jego parametrów, więc musiałbym doszukać....
Pzdr.