Autor Wątek: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)  (Przeczytany 4427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vodkon

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« dnia: 02 Październik 2020, 20:26:50 »
Kontrolki EPB i AUTO HOLD zaświeciły się podczas jazdy.
Po zjechaniu na pobocze i wrzucenie P, Skrzynia się zablokowała na parking oraz jednocześnie samochód chciał jechać do przodu jakby był w pozycji D, Zmiana pozycji wybieraka się zablokowała (nie można było nacisnąć przycisku aby wyjąć z pozycji P).
Czujniki cofania zaczęły pikać i mrugać (wszystkie, ale w inny sposób niż kiedy wykryje przeszkodę lub jest uszkodzony czujnik).
Miejsce na desce rozdzielczej, w którym pojawia się bieg (P, R, N, D) było puste (nic nie pokazywało).

Zgasiłem silnik i po ponownym uruchomieniu samochodu wszystko wróciło do normy.



Następnie podczas testów nie pokazywało jaki bieg jest wrzucony(w tym miejscu znowu było pusto), ekran środkowy ekran był zamrożony. nic nie reagowało


Teraz działa ale nie wiem jaka była przyczyna awarii

Kody błędów (dziwne że skrzynia biegów oraz silnik nie zarejestrował żadnych błędów):
-Park assist:
C1646
C1688

-EPB:
5646
-ESP:
C1652


Większość kodów jest opisana jako nieznana lub błąd komunikacji CAN.
Ma ktoś jakąś bazę z bardziej szczegółowym opisem wyżej wymienionych błędów, co dokładnie mogą oznaczać oraz jak można zaradzić problemowi.


Hyundai i40 2013 automat

« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2020, 20:29:33 przez vodkon »

Offline 현대성

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Czerwiec 2022, 09:09:20 »
Podbijam temat.
Pierwszy raz bardzo podobna sytuacja wystąpiła na myjni podczas bardzo intensywnego mycia po sezonie zimowym. Drugi raz podczas silnych opadów.

W ASO błąd skasowali i określili jako "stary" . Nie potrafili podać żadnej przyczyny.

Czasem ponowne uruchomienie pomaga a czasem nie :(


Offline KIA_OPTIMA

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Luty 2023, 16:08:22 »
Kontrolki EPB i AUTO HOLD zaświeciły się podczas jazdy.
Po zjechaniu na pobocze i wrzucenie P, Skrzynia się zablokowała na parking oraz jednocześnie samochód chciał jechać do przodu jakby był w pozycji D, Zmiana pozycji wybieraka się zablokowała (nie można było nacisnąć przycisku aby wyjąć z pozycji P).
Czujniki cofania zaczęły pikać i mrugać (wszystkie, ale w inny sposób niż kiedy wykryje przeszkodę lub jest uszkodzony czujnik).
Miejsce na desce rozdzielczej, w którym pojawia się bieg (P, R, N, D) było puste (nic nie pokazywało).

Zgasiłem silnik i po ponownym uruchomieniu samochodu wszystko wróciło do normy.

Cześć, czy udało się znaleźć rozwiązanie powyższego problemu?

Taki sam problem wystąpił w KIA Optima.
Pomarańczowa kontrolka: EBD + Auto HOLD
Brak wskazania aktualnego biegu automatycznej skrzyni (D, R, N)
Wariowanie czujników parkowania
Dodatkowo komunikat: "Check BSD System"
Dodatkowo od siebie dodałbym obniżoną moc przy ruszaniu pojazdu z miejsca.

Po ponownym uruchomieniu samochodu powyższe błędy znikają.
Punktem wspólnym jest wystąpienie problemów przy mokrej pogodzie.

Być może woda dostaje się do jakiegoś złącza elektrycznego? Problem z magistralą CAN?




Offline KIA_OPTIMA

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Luty 2023, 16:16:39 »
Cześć, czy ktoś jest w stanie pomóc w powyższym temacie? :)

Offline misiek1994

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Grudzień 2023, 16:46:13 »
Odnawiam temat. Świeci esp I autohold. Czasem epb. Sporadycznie pada wszystko.
Wygląda na zalaną/ zniszczoną magistralę c-can. Czy ktoś jest w stani pomoc w temacie?

Online Cobra_JM

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudzień 2023, 23:32:24 »
Też mam "choinkę" na rozdzielce po myjni lub po dobrym deszczu. Poizolowałem dodatkowo taśmą kable z ABS ale nic to nie dało. PS: Myjnia bez podwozia. W lecie sprawdzę "koronki - zębatki" z czujnika ABS na przegubach bo bez powodu mam czasami "choinkę" także w normalnych warunkach.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2023, 23:36:03 przez Cobra_JM »

Offline misiek1994

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień 2023, 01:58:49 »
U mnie nie świeci ABS. ABS jest na innej magistrali z tego co wiem. Dostałem info, że hyundaie mają problem z wtyczkami w słupkach na dole koło nóg. Jak znajdę chwilę czasu to rozbiore. Nie wiem tylko jak ściągnąć progi od środka. Chyba są na zatrzaski.

Offline KIA_OPTIMA

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Grudzień 2023, 22:27:57 »
Cześć,

pisałem w tym wątku 19 lutego 2023. Ja wykonałem następujące czynności:

- poprawa kontaktu wtyczki od komputera
- poprawa przewodów w skrzynce bezpieczników pod maską
- sprawdzenie podłączeń masy
- wstawienie osuszaczy powietrzna do kabiny

Któraś z czynności pomogła, bo udało się przejechać przez 10 miesięcy ponad 20.000 km. :)
Niestety niedawno problem powrócił :/
Nie wiem, co powoduje ten problem. Wydaje mi się, że problem leży w automatycznej skrzyni biegów.

Czy macie w swoich pojazdach panoramiczny dach lub szyberdach? Może to jest źródło wody, która powoduje problem w jakimś module powiązanym przez CAN...

Online Cobra_JM

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Grudzień 2023, 00:39:01 »
Ja mam manualną skrzynię biegów więc to raczej nie to.

Offline misiek1994

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Grudzień 2023, 23:56:49 »
Pytanie czy 10 miesięcy to nie przypadek. U mnie do marca też wyskakiwało, a potem 7 miesięcy przerwy do października aż zaczęło mocniej lać.

Ustalmy może faktycznie części wspólne:
1. Kody błędów: C1611 - brak komunikacji CAN, C1652 - brak komunikacji z EPB. Zasadniczo z tego wynika w miarę jednoznacznie zwarcie na C-CAN, który obsługuje komunikację z ESP, EPB, asystentem linii, wspomaganiem i konsolą.
2. Szyberdach - u mnie jest. Jest jedna złączka w podsufitce od strony kierowcy. Potencjalnie do rozebrania czy niezalana.
3. Skrzynia - u mnie manual. Bardzo wątpię w jakąś korelację.

Na czym polegała poprawa kontaktu wtyczki od komputera? BTW tam są trzy wtyczki chyba.
Sprawdzenie podłączeń masy - jakby padała masa to raczej całe auto by losowe rzeczy pokazywało, a nie CAN. W dodatku CAN sam w sobie nie potrzebuje masy - jest magistralą symetryczną.
Wstawienie osuszacza do kabiny - mogło mieć sens i pomóc, ale kurde dalej nie wiemy która wtyczka jest zalana.

Podstawowe pytanie to kody błedów tj. czy w ogóle mówimy o tych samych problemach.

piejar

  • Gość
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Grudzień 2023, 06:30:27 »
Przy losowych usterkach czy "choinkach" lampek bez korelacji sprawdzenie masy ma sens bo ona może być elementem wspólnym dla modułu który obsługuje wiele funkcji. Jeżeli wskazywany jest słupek to tam trzeba szukać czyli w miejscu lokalizacji modułu. Warto też looknac na drugi koniec tej części magistrali can - warto poszukać schematu przebiegu can w aucie bo to może coś wyjaśnić. Korelacja z pogodą to jest ważny trop a wilgoć w aucie czasem wynika z kondensacji a nie przecieku dlatego nie szukałabym na siłę dziur. Totalne dosuszenie auta razem ze wszystkimi zakamarkami, pod wykładzinami itp to nie jest łatwa sprawa.

Online Cobra_JM

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Grudzień 2023, 01:58:54 »
Czy mówimy o tych samych błędach to nie wiem :-(((. Mam moduł BT podłączony do progsa TORQUE w fonie. Nie pokazuje wtedy żadnych błędów ale idzie skasować "choinkę" klikając - usuń błędy - 1-3 razy w TORQUE i wtedy wszystko na jakiś czas wraca do normy.

Online Cobra_JM

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Styczeń 2024, 15:00:21 »
Dzisiaj zainstalowałem inny progs do OBD i dopiero ten wyświetlił mi błąd przedniego prawego czujnika ABS. Zobaczę co będzie dalej i czy będzie ten sam błąd co dzisiaj. Progs to Car Scaner.

Offline misiek1994

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Styczeń 2024, 15:41:46 »
A jakiego teraz używasz programu?

Osobiście rozdarłem lewy słupek i wtyczki wyglądają na ok. W bagażniku była inna złączka, ale też wygląda, że jest w porządku. Dalej konsola jest do rozebrania.
Spróbuję jeszcze pomierzyć tego CANa, bo może jednak po prostu pompa ABSu pada w jakiś idiotyczny sposób.

Online Cobra_JM

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Odp: Problem z EPB oraz AUTO HOLD (błędy sterownika CAN)
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Styczeń 2024, 21:28:14 »
Cały czas "choinka" wybija mi ten sam błąd C1203 więc to jest ta moja usterka.