Autor Wątek: [Getz] Wymiana łożyska - przód  (Przeczytany 1374 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline obsydian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Wymiana łożyska - przód
« dnia: 01 Kwiecień 2021, 10:05:34 »
Witam,

Chciałbym podjąć się samodzielnej wymiany łożyska w moim gacku. Znalazłem filmik na you tubie i wygląda na to ze byłbym w stanie podołać temu zadaniu.


Jedyna co mnie ogranicza to brak prasy oraz narzędzia do uwolnienia przegubu kulowego, ale mam zamiar zakupić je wkrótce.

1. Czy macie jakieś dodatkowe materiały/poradniki które mogłyby pomoc w tym procesie?

Jako ze auto ma już 17 lat najbardziej obawiam się ze zatrzymam się w połowie roboty, bo jakaś odkręcona cześć albo zwykła śruba/nakrętka nie będzie nadawała się do ponownego użycia z powodu korozji lub uszkodzenia w procesie demontażu.

2. Czy moglibyście doradzić jakie dodatkowe części można by zakupić/wymienić poza łożyskiem (tak na wszelki wypadek - hamulce robiłem niedawno)?

Mieszkam w UK wiec zakup narzędzi i części i tak wyjdzie mniej więcej tyle samo co naprawa u mechanika a wychodzę z założenia ze mogę się czegoś nauczyć w procesie wymiany.
Łożysko było już wymieniane dwukrotnie przez lokalnych majstrów ale problem z buczeniem powraca po okresie gwarancyjnym.

3. Czy może to sygnalizować jakieś inne problemy?

Wszelka pomoc i linki to materiałów pomocniczych będzie mila widziana

Pozdrawiam

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1444
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Kwiecień 2021, 20:23:00 »
Ja wymieniałem kilka razy. Wcale oryginał nie jest lepszy od najtańszego łożyska optima/hart. Jest zabawy szczególnie jak nie masz prasy. Ja raz nabijałem młotem i poszło ale to orka na ugorze. Najgorzej jest wybić łożysko z piasty. Musisz znaleźć  odpowiednie tulejki pasujące co nie jest łatwe jak się nie ma kupy rzeczy pod ręką.
Najprościej jednak jest kupić używaną całą zwrotnicę. Ja chciałem zrobić tak ale mam wersję bez absu i ciężko było kupić więc wymieniłem łożysko.
Wcisnąć jest prosto bo robisz przez stare łożysko.

Offline AndrzejK.

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Kwiecień 2021, 18:35:20 »
Wykonywałem tą operację jakiś czas temu, tyle,że u mnie było fabryczne łożysko i nawet prasa się "naciągała", aby zrobić pierwszy ruch....
Reszta do ogarnięcia jak masz troszkę wiedzy i narzędzia.
Jednakże sugeruję wszystko rozmontować/zmontować sam, a kwestię wymiany łożyska zlecić komuś kto dysponuje prasą.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1444
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Kwiecień 2021, 21:13:40 »
Nie warto też przepłacać na oryginalne łozysko. Sam kupiłem i wytrzymało tylko ok 60tys przebiegu. Tak samo łożysko NTY miało złą śrubę plus bardzo ciężko było je wcisnąć. Teraz kupiłem polecanego Harta gdzie są podobno pakowane łożyska Optimala i montaż był bajką.

Offline obsydian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2021, 12:30:26 »
Dzięki za odpowiedzi. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie...

Czy będę w stanie wykonać to wymianę używając tylko lewarka do wymiany opon z jednej strony? Na tym filmiku widzę jak gościu obraca kołem raz w jedna raz w druga stronę żeby mieć lepszy dostęp do śrub, na lewarku to będzie niemożliwe.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2021, 12:38:30 »
A dlaczego niemożliwe? Masz elektryczny hamulec ręczny na przód czy co?

Offline obsydian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2021, 18:02:29 »
Drugie kolo na osi będzie na ziemi to sobie nie pokręcę za bardzo, chyba ze kierownica, ale nie wiem jak lewarek to zniesie...

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2021, 19:06:42 »
Pierwszy raz będziesz podnosił auto? Przecież koło się kręci bez problemu (o ile na biegu nie zostawisz).

Jak byś skręcał gdyby oba koła były spięte na sztywno? Mechanizm różnicowy jest. :-)

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2021, 23:22:20 »
jeśli masz zamiar dłubać więcej przy aucie to zainwestuj w kobyłki, spokojnie podeprzesz auto bez partyzantki na podnośniku. jak nie masz porządnego podnośnika to nie ryzykowałbym podpierania auta tylko na nim. A kobyło do 2T kupisz juz od 50 zł za 2 sztuki. lub w inny sposób zabezpiecz się przez ew. osunięciem auta z podnośnika.

Offline obsydian

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Maj 2021, 20:50:56 »
Najprościej jednak jest kupić używaną całą zwrotnicę. Ja chciałem zrobić tak ale mam wersję bez absu i ciężko było kupić więc wymieniłem łożysko.

Troche powoli się za to zabieram ale zaczynam się skłaniać ku Twojej radzie, jako ze nie musiałbym kupować prasy. Mam wersje z ABS.
Czy zwrotnice z drugiej generacji Getza będą pasowały do Getza pierwszej generacji (wyglądają podobnie)?
Czy jest jakaś różnica pomiędzy wersjami silnikowymi czy śmiało można brać z jakiejkolwiek wersji silnikowej?
Gdzie można sprawdzić czy zwrotnica z danego modelu będzie pasowała do mojego Getza (1.3 Benzyna 2004)?

Z gory dzięki za pomoc.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1444
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Maj 2021, 11:47:06 »
Jak sam  szukałem ale do wersji 1.3 bez absu to nie mogłem znależć i kupiłem łożysko. Bowiem większość ofert to wersje z ABS. Różnią się wielkością tarczy bo z absem jest większa a więc zwrotnica ma większe te wypusty na montaż zacisku. Wiec trzeba tylko na to patrzeć bo są tylko dwie wersje.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Wymiana łożyska - przód
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Maj 2021, 18:57:21 »
Ostatnio szukałem zwrotnicy do mikry. Oprócz absurdalnie astronomicznych cen z aso (1/4 wartości auta), to nigdzie nie znalazłem nowej. No to kupiłem używaną, w komplecie z łożyskiem/piastą (i tarczą, którą wyrzyciłęm). Cena: 41 zł. Wszystko z nią OK, łożysko nie hałasuje.

A półtora roku temu na tej zwrotnicy było wymienione nowe łożysko SKF za 170 zł.