Autor Wątek: [Getz] Awaria centralnego zamka + el. otwierania/zamykania szyb  (Przeczytany 1929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jacob4187

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Awaria centralnego zamka + el. otwierania/zamykania szyb
« dnia: 15 Lipiec 2020, 18:07:46 »
Cześć,
walczę z dwoma problemami z swoim Getzie, są zlokalizowane w jednym miejscu (drzwi kierowcy), dlatego próbowałem je rozwiązać za jednym razem ale z żadnym nie udało mi się do końca.

1. Od dłuższego czasu (ponad rok) szwankuje mi centralny zamek. Zazwyczaj działa dobrze, zamyka i otwiera wszystkie drzwi z pilota i kluczyka (pilot z centralką dorabiany przez poprzedniego właściciela) ale czasami mu się coś odechce i potrafi przy otwieraniu auta otworzyć tylko drzwi kierowcy, nieważne czy otwieram z kluczyka czy pilota, reszty drzwi nie otwiera. Natomiast jak otworze je ręcznie, to potem zawsze zamyka wszystkie, problem jest tylko z otwieraniem. Poszwankuje kilka dni i wraca do normy. Myślałem że rozwiąże sprawę wymiana siłownika w drzwiach kierowcy, myślałem że to ten siłownik typu master i jego wymiana rozwiąże problem ale po rozebraniu widzę że jest to chyba siłownik typu slave, bo wychodzą z niego tylko dwa kable (jak na zdjęciu). Gdzie mogę zatem szukać problemu nawalającej centralki, w sterowniku?

2. Od dłuższego czasu nawalało mi otwieranie szyby pasażera z drzwi kierowcy (mam wersję z 2 eleketrycznymi szybami). Zamykało ładnie ale jak chciałem otworzyć to musiałem nieraz mocniej docisnąć przycisk a teraz już w ogóle praktycznie nie otwiera. Dostałem się zatem do tego modułu otwierania i zamykania szyb, problem leży po stronie płytki scalonej, na niej wyrobił się przycisk od otwierania szyby i działa tylko po mocniejszym wciśnięciu. Nie jestem elektronikiem wiec w grę wchodziłaby tylko wymiana na inny, koszt około 50-90 zł a trochę mi było szkoda za samo głupie otwieranie szyby pasażera. Dlatego podkleiłem między przycisk na płytce a przycisk mechaniczny którym otwieram i zamykam szybę kawałek twardego plastiku tak aby przycisk mechaniczny dociskał mocniej ten na płytce. Wszystko było fajnie, nawet to działało natomiast problem się zrobił o tyle dziwny, że teraz nie mogę za to zamykać okna z drzwi pasażera, co jest dziwne bo tam wszystko działało i nic tam nie ruszałem. Zauważyłem też że jak mam nie wpiętą kostkę do modułu w drzwiach kierowcy to z oknem w drzwiach pasażera również nie da się nic zrobić. Czy możliwe że coś spieprzyłem bądź coś się blokuje w module w drzwiach kierowcy i przez to pasażer nie może zamknąć okna? Tam wszystko jest dość dokładnie spasowane ale przy naciskaniu przycisków słychać charakterystyczny pstryk zatem przycisk nie jest wciśnięty cały czas. Na zdjęciu poniżej przyciski, o które chodzi.

Offline jabrze

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: Awaria centralnego zamka + el. otwierania/zamykania szyb
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lipiec 2020, 00:04:16 »
1. Być może w sterowniku skrócił się czas zadziałania zamków w miarę wysychania kondensatora elektrolitycznego. Standardowy czas to 0,8 sekundy.
2. Manipulator kierowcy ma priorytet nad pozostałymi manipulatorami. Podklejenie przycisku mogło spowodować rozłączenie obwodu manipulatora innych drzwi. Konieczna wymiana przełącznika na nowy i problem zażegnany na kolejne lata.

Offline jacob4187

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Awaria centralnego zamka + el. otwierania/zamykania szyb
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lipiec 2020, 13:18:08 »
Dzięki za odpowiedź. Ad.2. Zamówiłem właśnie nowy manipulator przełącznika (tzn używany oczywiście ale mam nadzieję że sprawny :) ). Ad.1. Czy można to ewentualnie jakoś naprawić czy konieczna jest wymiana całego sterownika? Pod jakimi hasłami mogę szukać tego sterownika na portalach aukcyjnych? Bo niestety po wpisaniu "sterownik zamka centralnego getz" wyskakują mi tylko takie do obsługi pilota. Podejrzewam że chodzi o ten sterownik który znajduje się w drzwiach kierowcy, jak na tych zdjęciach: http://getz-club.ru/forum/lofiversion/index.php/t41742-350.html
? :)

//Edit. Znalazłem po numerze części. Ciężko to chyba dostać w PL, na Ebay są po 30$. Wiecie może czy są ewentualnie jakieś uniwersalne?
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2020, 13:22:43 przez jacob4187 »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1431
Odp: Awaria centralnego zamka + el. otwierania/zamykania szyb
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lipiec 2020, 13:49:11 »
To co masz założone tak jak ja to niefabryczny a dokładany centralny zamek najtańszy chiński z allegro. Ja mam na pilota a są i z kluczyka ale wtedy musi być w drzwiach kierowcy siłownik master.
Jeśli siłownik dobrze działa przed jego wymianą lepiej sprawdzić zamocowanie i jego regulację bo u mnie nie zamykał z pilota a z kluczyka tak. Wystarczyła regulacja na cięgiełku i działa.

Offline jacob4187

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Awaria centralnego zamka + el. otwierania/zamykania szyb
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lipiec 2020, 13:56:48 »
Wybaczcie, trochę się gubię. Ja mam centralkę z pilota jak i z kluczyka. Wiem, że mam na pewno założony sterownik tego typu:
https://allegro.pl/oferta/sterownik-zamka-centralnego-2x-pilot-migacz-dexxer-9064787090?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czesci|1539874513|g|c&ev_adgr=|101758289657|446096616870|&utm_term=aud-299397146795:pla-461336306311||-|-1011542|&utm_content=|pla|mc:135042545-p:9064787090|&gclid=Cj0KCQjw9b_4BRCMARIsADMUIypjpTFtRYcTeKJTc97vN5NC39fLcEPk0pJVW_8nckaaIHZFVZlyejYaAoh2EALw_wcB

bo kiedyś też się zaczął walić i nie łapał pilota ale pogrzebałem coś tam przy nim i działa a mam go zamocowanego pod kierownicą.  Ale w tym momencie to chyba nie ten sterownik nawala? Zarówno z kluczyka jak i z pilota ten sam problem: czasami otwierają się tylko drzwi kierowcy, reszta nie. Zamykają się zawsze wszystkie. Żaden inny problem na ten moment nie występuje. Tak jak mówisz, spróbuję jeszcze podregulować te cięgna. Choć od wczoraj znowu zaczął działać normalnie. I tak od roku, jak mu się zachce..

Offline jacob4187

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Awaria centralnego zamka + el. otwierania/zamykania szyb
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2020, 09:24:46 »
Odzywam się jeszcze raz, wybaczcie - nie mogłem edytować poprzedniego postu.
Ad.2. Założyłem nowy manipulator i elegancko działa zamykanie i otwieranie szyb :)
Ad.1. Niestety centralka działała aż 2 dni i znowu otwiera tylko drzwi kierowcy. Nie ogarniam dalej w jaki sposób jest to sterowane skoro centralka jest z kluczyka i pilota, sterownik od pilota jest pod kierownicą a jak jest sterowana centralka z kluczyka jeśli siłownik w drzwiach kierowcy nie jest master? Cięgna powinny być w porządku, przy ręcznym popychaniu siłownika drzwi kierowcy tak samo zamykają i otwierają się tylko te drzwi.