Autor Wątek: [i20 GB] Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km  (Przeczytany 1684 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jkulbat

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Mam do Was pytanie.  Syn stał się posiadaczem i20  2015 1.2 84 KM 21 tys przebiegu ( od dziadka) Ostatnio rok temu był zmieniany olej na shell ultra
Helix  prof  af 5w30 Zrobione było na nim 4 tys. Są teorie że olej po roku już się nie nadaje itp ale czy nie jest przesada że syntetyczny olej już zmieniać po roku mimo że przepracował 4 tys. Może zaczekać np do 1,5 roku?

Offline Adrek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
    • Forum Opel Zafira
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lipiec 2020, 20:44:25 »
Ja bym zmieniał, olej starzeje się/traci swoje parametry nie tylko podczas pracy, po roku od zalania może nie mieć swoich właściwości ochronnych.

Offline Zibi.S68

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 268
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lipiec 2020, 21:11:28 »
ARDEK ma racje to tak jak z chlebem nie zapleśniał to niby dobry nawet w pewnych przypadkach może ładnie pchnąć ale z pewnością będzie suchy i będzie się nadawał sam wiesz do czego

Offline jkulbat

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Lipiec 2020, 09:04:41 »
Faktycznie koszt oleju to nie jest majątek a człowiek spokojniejszy i samochodowi lżej. Macie jakiś pewny sklep internetowy aby kupić ten Shell helix ultra professional AF 5W30? Może stosujecie inny olej lepszy od tego shella?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1443
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Lipiec 2020, 18:17:43 »
Ja tam bym jeszcze pojezdził koro tylo 4,5tys przejechane. Bez przesady olej syntetyczny tak nie traci właściwości ale wiadomo jak kto woli.  A co do chleba chyba nie wszycy wiedzą, ze chleb "wczorańszy" jest o wiele zdrowszy od nowego ze sklepu.

Offline Harun

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 36
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lipiec 2020, 20:16:02 »
Wymień. Nie ma się co bawić w dziadowskie oszczędności. Olej, jak słusznie napisali koledzy, to nie majątek, a czyste sumienie rzecz bezcenna. :D

Offline nadamus

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lipiec 2020, 21:21:58 »
https://allegro.pl/uzytkownik/galon_oleje?bmatch=baseline-al-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-2-0605 to pewny sprzedawca. ale na allegro sprzedaje  drożej. zadzwoń i spytaj o możliwość kupna z wysyłką z pominięciem allegro (myślę że się da bo kupuję u nich w sklepie stacjonarnym)

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lipiec 2020, 10:38:48 »
Olej silnikowy jak najbardziej starzeje się i po roku też bym wymienił bez względu na przebieg. Druga sprawa, przebieg 4 tys. na rok świadczy o użytkowaniu auta na krótkich odcinkach, czyli na wzbogaconej mieszance i z niedogrzanym silnikiem. Niespalone paliwo dostaje się do oleju, silnik nie jest dogrzany i paliwo z oleju nie ma jak odparować, co powoduje zmiany we właściwościach smarnych oleju. Druga sprawa silnik nie jest tak hermetycznie zamknięty jak np. skrzynia biegów, gdzie jedyne warunki eksploatacyjne działające na olej to temperatura, ścinanie, tarcie itd. itp. W silniku  dochodzą jeszcze wilgoć, procesy spalania  i cały syf zmywany przez olej (zakwaszenie), co ma również duży wpływ na trwałość i właściwości oleju. Wg. manuala takie użytkowanie auta (krótkie przejazdy), mieści się w kategoriach bardzo ciężkich warunków eksploatacyjnych i jakby na to nie patrzeć, interwały należy skrócić przynajmniej o połowę.  Także olej jak najbardziej kwalifikował się do wymiany. Ale to tylko moje zdanie/opinia/pojęcie/wiedza, nie do końca słuszne.
Przecież uczymy się całe życie  ;D

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
Odp: Czy koniecznie wymiana oleju po 12 mc przy zrobionych 4 tys km
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lipiec 2020, 20:55:31 »
A ileż wyjdzie za ten olej i filtr? Jak samemu zrobisz to w 150 sie chyba spokojnie zmiescisz jak nie mniej.
Ja przy pierwszym serwisie po ASO to nawet filtr paliwa kupiłem, leży już kilka lat, i go chyba nigdy nie wymienie