Autor Wątek: Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy  (Przeczytany 6074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pajaro

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 153
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Lipiec 2019, 13:53:41 »
Miałem podobną sytuację. Po wymianie korka od chłodnicy i termostatu, płyn nie ubywa. Jednak co dziwne dalej nie mam ciśnienia w układzie (po odkręceniu korka na zbiorniczku wyrównawczym nie puszcza ciśnienia).

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Lipiec 2019, 19:31:50 »
I chyba to jest w najlepszym porządku. Ciśnienie reguluje korek na chłodnicy, a na zbiorniczku jest zwykła nakrętka.

Offline kacluk1987

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 228
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Lipiec 2019, 20:35:56 »
A uklad chlodzenia nie jest cisnieniowy? W bmw mialem ok 1.5bara weze twarde byly przy nagrzaniu auta. To samo z hyundaiem i30 1.4 benzyna. Weze tez byly twarde jak w bmw..

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Lipiec 2019, 21:12:24 »
Ciśnienia nie ma w zbiorniczku wyrównawczym. Hyundai jest trochę staroświecki w tym temacie. W innych autach jest korek ciśnieniowy na zbiorniczku, na chłodnicy nie ma wcale. Bynajmniej w tych autach które miałem w ostatnich yyy.... 20 latach.

Offline kacluk1987

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 228
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Lipiec 2019, 21:14:29 »
Wlasnie w i30 nie bylo bo zbiorniczek wyrownawczy otwieral sie tak samo jak ten z plynem do spryskiwaczy.. ale weze twarde byly. Za to w bmw na zbiorniczku korek byl z zaworem regulujacym cisnienie. Kupilem 2 szt i mamo silnika nie rozwalilem dopiero oryginalny prawidlowo cisnienie regulowal

Offline MD13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 343
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Lipiec 2019, 08:34:38 »
W i40 jest układ zamknięty - ciśnieniowy. Jak brakuje płyny to pobiera ze zbiorniczka. W zbiorniczku nigdy nie będzie ciśnienia ( nie powinno być) . I nadmiar ciśnienia nie powoduje przyrostu płynu w zbiorniczku. Tak to jest zrobione.

Offline Pajaro

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 153
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Lipiec 2019, 10:36:05 »
I taka wiadomość powoduje we mnie radość :D!

Offline marcin_kutno

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 46
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lipiec 2019, 11:11:42 »
Również miałem problem że znacznym ubytkiem płynu chłodniczego, winowajcą okazał się zacisk na wężu pod korkiem od chłodnicy ( najlepsza opcja z możliwych, oczyma wyobraźni widziałem rachunek za wymianę upd )
Zacisk wymieniłem i już jest OK, na szybko założyłem opaskę skręcaną, w najbliższym czasie muszę zamówić kompensacyjną ( jak oryginał )
Wąż w zbiorniczku sięga dna i dlatego bez problemu pobiera płyn do chłodnicy

Offline petr

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Lipiec 2019, 11:18:48 »
Witam
Chciałem dla potomnych opisać sytuację odwrotną - w zbiorniczku przybywało płynu.
Okazało się, że po wymianie cieknącej chłodnicy na nową, założony został też nowy korek od tej chłodnicy. Po paru dniach zobaczyłem wyciek na płytkach w garażu. Okazało się, że płyn wessało do zbiorniczka pod korek i wywaliło korkiem a w chłodnicy pod korkiem pustka.
Okazało się, że ten nowy korek jest coś nie halo. Założyłem stary i działa ok. Płyn z zbiorniczka do chłodnicy można przepompować dmuchając w wlew zbiorniczka przy otwartym korku chłodnicy. Płyn się zalewaruje i leci sam do układu  :-D.

Offline MD13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 343
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Sierpień 2019, 16:48:00 »
to ja teraz zauważyłem zassany wąż ten górny co idzie do korka chłodnicy. I tak się zastanawiam czy czasami ten korek coś działa nieprawidłowo.

Kupiłem nowy korek na podmianę , zobaczę co będzie.

Offline MD13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 343
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Sierpień 2019, 20:57:19 »
No i wymieniłem korek. W starym jest zdeformowana guma. Jak go ruszyłem to płynu zaczęło przybywać w zbiorniczku. Korek uszkodzony

Offline MD13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 343
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Sierpień 2019, 14:46:15 »
Tak wygląda układ od korka do zbiorniczka wyrównującego. Ciśnienie jakie jest utrzymywane to 1.1 BAR. Uwaga są do kupienia korki 0.9 Bar tak więc zaznaczam ,że oryginalny ma 1.1 Bar. Analizując układ doszedłem do wniosków. Korek reguluje ciśnienie do 1.1 Bar. Jak w układzie będzie większe to korek podnosi się i zaczyna płyn przedostawać się do zbiorniczka. Jak się zmniejszy płyn się cofa i zawór zaczyna się zamykać. Tak więc jest regulacja ciśnienia w układzie. Układ sam się odpowietrzy i uzupełni płyn ze zbiorniczka. U mnie po tym jak temperatura mocno poszła do góry uszczelka się zdeformowała i korek źle zaczął regulować ciśnienie.

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Sierpień 2019, 08:34:59 »
MD13 - wg mnie ten schemat to trochę "rysunek małego Kazia" nie objaśniający zasadę działania korka.

W korku chłodnicy są dwa zawory: ciśnieniowy i próżniowy. Jak na foto "czary mary, otwiera się zaworek i płyn wraca do układu".

Offline MD13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 343
Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Sierpień 2019, 08:45:52 »
ELETomek o to mnie zagiąłeś. Nie zauważył tego zaworka.  No i to ma sens. Czyli jest tak jak piszesz. tylko u mnie jak uszczelka się tak zdeformowała to uszczelniła otwór do zbiorniczka wyrównawczego więc ani w jedna ani w drugą. Patrz no że nie zwróciłem uwagi na ten drugi zawór. Dzięki za wyprostowanie.

Offline rob1250

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
Odp: Wyrzucany płyn chłodniczy przez korek chłodnicy
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Lipiec 2020, 10:51:37 »
Witam
Powrócę do mojego wątku, przyczyną była chłodnica, a konkretnie dziura w chłodnicy. Płyn dopiero gubił gdy  termostat otwierał duży obieg. Płyn tryskał idealnie na korek od chłodnicy dlatego na początku myślałem, że to wina korka. 
W ASO koszt samej chłodnicy to 2 tys. Oczywiście kupiłem zamiennik ( ok. 400 zł) i nie narzekam.