Autor Wątek: [Elantra XD] Pakiet startowy  (Przeczytany 1383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Domi24

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 2
Pakiet startowy
« dnia: 01 Czerwiec 2020, 19:18:31 »
Hej :)

Kupiłam Elantrę XD 2006r 2.0 143km i mam kilka pytań, może ktoś będzie się znał. Chodzi o tak zwany pakiet startowy, chciałabym wymienić to co potrzebne od razu po kupnie samochodu. Między innymi płyny/oleje, rozrząd, świece i filtry (nie wiem co jeszcze). Na co zwrócić szczególną uwagę w tym autku? Może jest jakiś "słaby punkt", który co jakiś czas lub często daje o sobie znać? Wtedy od razu teraz bym wymieniła, żeby potem mieć spokój  :)

Jaki pasek rozrządu kupić? Jakiej firmy? Chciałabym kupić części dobrej jakości, żeby nie brać byle czego.
To samo z olejem, jaaaaki? ;) Ja kompletnie nie mam pojęcia czy lepiej wlać 10w40 czy 5w40 czy jeszcze inny, nie wiem też co teraz ma moja elka ;) Nie ma zawieszki. Jeśli chodzi o olej to też chcę dobrej jakości, czytałam już o castrolu, motulu, liqui moly, ravenolu i jeszcze paru innych i co tu wybrać? :o

Offline RaulC

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Pakiet startowy
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwiec 2020, 22:46:45 »
Cześć. Co do oleju powinien być 10w40. Oryginalnie lany był Castrol, ale może być mobil1. Co do pasków mogą być dayco lub SKF. Bosch nie jest najlepszy. Świece polecam Denso. Polecam wymienić też klocki hamulcowe oraz sprawdzenie korozji na belce silnika i wahaczach. Słabym punktem bywają łożyska i z przodu i z tyłu. Przednie kosztują jakieś 150zł. Sztuka i najlepsze są kamoka ewentualnie SKF. Tylne są zintegrowane z piastą i są droższe. Też polecam SKF. Co jeszcze? Niech dobrze przepatrzą przewody paliwowe. Lubią pękać. Na szczęście w tym aucie nie stanowi to aż takiego zagrożenia jak w innych, które mają kolektor wydechowy z tyłu. I koniecznie kable od świec trzeba wymienić. Można dać tańsze, bo je się powinno wymieniać razem ze świecami co 20tys.km. i jeszcze do sprawdzenia są koniecznie sprężyny zawieszenia. Czasem pękają i auto siada. O ile z tyłu nie jest to wielki problem o tyle z przodu zahacza się o krawężniki.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
Odp: Pakiet startowy
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Czerwiec 2020, 13:24:38 »
Yyyyy, dlaczego ma być 10W40?
Co do świec, ja stosowałem i stosuję NGK i nie mogę nic złego powiedzieć od 5lat. Łożyska KAMOKA najlepsze? Szczerze powiedziawszy jeśli znajdziesz a często są w dobrych pieniądzach oryginalne części, tzw leżaki magazynowe to lepiej brać org.
Polecam sklep fox-rzeszów. Dostarczają i sprzedają część oryg. nawet do tak leciwego już auta.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
Odp: Pakiet startowy
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lipiec 2020, 19:35:47 »
generalnie auto bezproblemowe
10W40 jest zalecany w instrukcji. ja od 11lat stosuje 5w40
świece w oryginale były NGK
rozrząd każdy ale z dobrej firmy

słabe rzeczy dla aut z początku produkcji to:
- korozja rantu tylnego błotnika tam gdzie kończy się zderzak (wada konstrukcyjna)
- gnijące wahacze przednie (bardzo niebezpieczne!)
- łożyska tylne
- uszczelka piankowa kolektora ssącego
- pękający kolektor wydechowy przy 3 cylindrze
 twój z 2006 powinien mieć to już poprawione
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2020, 19:38:36 przez wtom »