Autor Wątek: Problem z climatronikiem  (Przeczytany 882 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafi133

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
Problem z climatronikiem
« dnia: 11 Czerwiec 2020, 09:27:36 »
Witam,

Mam od paru dni następujący problem z climatronikiem (dwustrefowy):
strona pasażera działa prawidłowo - chłodzi, grzeje w zależności jak ją ustawię.
Natomiast strona kierowcy żyje swoim życiem ale bardziej w kierunku, że więcej grzeje niż chłodzi.
np. mam ustawione po 19 stopni na dwie strefy, klima jest włączona no i pasażer ma przyjemny chłód a mnie Hyundai dosłownie zagrzewa do jazdy.
Czasami wystarczy wyłączyć na chwilę panel climatronika i wraca to do normy, czasami muszę stronę kierowcy włączyć na grzanie max i po chwili ustawić te przykładowe 19 stopni i jest ok, a czasami mimo powyższych zabiegów i tego, że przez chwilę jest ok to i tak po chwili zaczyna grzać.

Proszę Was o pomoc od czego zacząć diagnostykę, gdzie zajrzeć, co rozebrać by się to tego dostać i co ewentualnie wymienić, bo przyznam szczerze, że boję się upałów i braku klimy z mojej strony.

Pozdrawiam Rafał

Offline beam_beer

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 130
Odp: Problem z climatronikiem
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Czerwiec 2020, 21:29:32 »
Mam podobnie, ale inaczej :-)
U mnie w porządku jest od kierowcy, a źle od pasażera.
Wstępnie rozmawiałem z klientem, który naprawiłby mi to.
Nie będę się za bardzo wymądrzał, co i gdzie mogło się uszkodzić, ale do naprawy w skrajnym przypadku może być konieczny demontaż całego kokpitu.

Offline MrQ

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Problem z climatronikiem
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Czerwiec 2020, 12:24:20 »
Nie wiem jak to jest w hultaju ale w Peugeotach zużywały zębatki od sterowania położeniem klapek zimne/ciepłe powietrze w wyniku czego silniczek swoje a klapki stały w miejscu i efekt był jak wyżej.

Offline Rafi133

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
Odp: Problem z climatronikiem
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Czerwiec 2020, 14:30:04 »
Po wykonaniu testu, który jest pokazany na tym filmie:

pokazał mi się kod 20: co wg opisu w komentarzach odpowiada z języka angielskiego "Temperature door potentiometer fault (Driver)" lub wg innego opisu "Temp actuator failure "

Czy może teraz ktoś podpowie co mam do wymiany ?

Offline MrQ

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Problem z climatronikiem
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Czerwiec 2020, 15:19:09 »
Tłumacząc wprost potencjometr (napęd) klapek padł. Nie znam Hyundaia więc niech ktoś bardziej kompetentny się wypowie czy to da się naprawić jakimś sprayo-kontaktem czy konieczna wymiana.

Offline Rafi133

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
Odp: Problem z climatronikiem
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Czerwiec 2020, 17:54:42 »
Jestem już po naprawie opisanego problemu. Całość naprawy zamknęła się w kwocie 345 zł - koszt aktuatora temperatury strona kierowcy.

Jak wcześniej pisałem za pomocą wyświetlacza temperatury wykonałem diagnostykę i ukazał mi się kod błędu "20" - co oznacza właśnie awarię aktuatora temperatury strona kierowcy.
Dzięki opisowi i zdjęciom z tego linku: https://www.htmanual.net/temperature_control_actuator_repair_procedures-1327.html
dużo łatwiej było mi zabrać się za pracę.
Czas pracy: 20 minut
Potrzebne narzędzia: Śrubokręt krzyżak, plastikowy ściągacz do elementów (coś co podważa a nie rysuje powierzchni), zimne piwko (według upodobań 8) )
W moim Hyundaiu mogłem pominąć punkt 6 i 7 bo po prostu nie miałem takiego elementu.

tak wygląda środek po ściągnięciu osłon.


a tak sama część


W ASO Hyundai zamówiłem część numer: 97159 1H150, dostawa w ciągu 2 dni.

Wprawdzie dostałem cześć z delikatnie innym numerem firmy WOORY ale zapewniam, że wszytko działa poprawnie.(zresztą z katalogu hyundai pokazuje się tylko i wyłącznie numer 97159 1H150 i tym się kierujcie)

UWAGA strona pasażera ma ciut inny numer.

Tyle i tylko tyle. Usterka naprawiona!


« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec 2020, 18:07:44 przez Rafi133 »