Autor Wątek: [Elantra AD] Instalacja LPG  (Przeczytany 4456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adrek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
    • Forum Opel Zafira
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Styczeń 2022, 12:18:39 »
Wystarczy kupić endoskop za 50zł, odkręcić sondę lambda i obejrzeć wkład katalizatora, jeśli jest pokruszony to żadne czyszczenie nic nie da - tylko wymiana całości lub rozcięcie i montaż nowego wkładu kata.
Z tym uszkodzeniem ze nie ma reguły, bo w autach z gazem jak i bez wymieniałem kilka katalizatorów

Offline Zibimysz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Styczeń 2022, 12:27:27 »
Oglądałem kamerko po czyszczeniu co jest w środku i faktycznie częściowo wypalony pokruszony ale wg osoby która czyściła tragedi nie ma i daje max 50tys żywotności. Co do kwestii wymiany to nie mogę nigdzie znaleźć używki, zamiennika też nie ma. Regeneracje biorę pod uwagę w ostateczności, i tutaj jest kwestia emisji euro6 tak naprawdę nie wiem co majstry wsadzą do środka i jak to będzie się sprawdzało.

Offline Adrek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
    • Forum Opel Zafira
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Styczeń 2022, 12:34:50 »
Po wymianie kata lub samego wkładu jazda na SKP i kontrola spali, jak coś nie tak to reklamacja naprawy:)

Co do zamiennika to ciekawe, do Ceeda/Vengi/Rio z tego co kojarzę były zamienniki w hurtowniach, a silniki są te same w Kia i Hyundai

Offline kitachi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Kwiecień 2022, 16:48:14 »
witam
Nie będę zakładał nowego wątku bo pytanie właśnie dotyczy LPG.
Czy Ela AD z 2018 r. z silnikiem 1,6 128 kucyków dobrze znosi gazowanie (zawory) ?
Polecacie lubrykację bo tu zdania mocno podzielone, ja osobiście jestem sceptyczny. Jednak jako laik w mechanice i instalacjach LPG mogę się mylić.
Jakie instalacje najlepsze do tego silnika, a jakie omijać ?
W Łodzi i okolicach jakie warsztaty są godne polecenia ? ( o ile to pytanie nie narusza jakiegoś regulaminu)
Docelowo samochód ma mieć przebieg roczny ok 15kkm czy to już warte instalacji (mam na myśli koszty poza paliwem tj. trwałość zaworów, głowicy, silnika jako takiego bądź katalizatora czy innych drogich elementów). Jeśli zaoszczędzę 5k i padnie głowica też za 5k etc.
Rozumiem, że to ciężko przewidzieć. Bardziej pytam o awarie najczęstsze i wiązane właśnie z jazdą na LPG.
Samochód raczej będzie jeżdżony do jego śmierci technicznej. Poprzedni nowy kupiłem 22 lata temu i nadal eksploatowany przez żonę.
Pozdrawiam

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Kwiecień 2022, 22:46:13 »
To chyba masz stary silnik z regulacją ręczną zaworów? Więc mozeto nie wygodne ale ma się możliwość taniej regulacji i w przypadku gazu to duży plus. Whyundaiach fabrycznie dawali BRC i sam mam w getzie 3 generację.
Jednak lepiej poszukać dobrego zakładu i założyć najpopularniejszą markę instalacji czyli Staga. Serwisowanie tego zrobi nawet Mirek w Garażu gdzie BRC to drogie części i mało kto chce to naprawiać.

Offline kitachi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Kwiecień 2022, 07:29:18 »
witam
Z tego co mi wiadomo to ręczna regulacja zaworów.
Mam jeszcze rok gwarancji, ale zmieniam pracę i będę dojeżdżał 2 x 25 km dziennie. Z tego powodu zastanawiam się nad gazem.
Pomijam teraz ceny paliw. Rozważam plusy i minusy instalacji LPG oraz długofalowe koszty napraw i serwisowania.
Jak napisałem samochód będę eksploatował długo (taki plan o ile ekologia lub ekonomia czegoś nie zmieni).
Z tego powodu takie pytania.
Pozdrawiam

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Kwiecień 2022, 13:02:27 »
Od 4 lat dojeżdżam do pracy 75 km dziennie (spalanie średnie to nieco poniżej 7) i nie myślę o gazie. :-)

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Kwiecień 2022, 18:09:59 »
Wszystko trzeba sobie przeliczyć bo koszt montażu instalki nie jest mały a gaz teraz też drogi. Jak auto ma dobry sinik i będzie długo służyło to montaż lpg jest dobrą inwestycją. Szczególnie jak się jeździ do pracy daleko to można trochę zaoszczędzić
Sam jeżdżę na gazie od bardzo dawna i trudno by mi było teraz przejść na benzynę.  Prędzej chyba bym już kupił jakiegoś ropniaka niż benzynę by potem wkładać nowy gaz.

Offline kitachi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Kwiecień 2022, 12:47:41 »
witam
Wiem, że to subiektywne odczucia i indywidualne decyzje, ale :
1. robaszek127 czemu tak dla LPG
2. weuek czemu nie dla LPG
Nie miałem nigdy samochodu z LPG i nie wiele na ten temat wiem. Dla tego chcę od innych dowiedzieć się jak najwięcej, aby jak najbardziej świadomie podjąć swoją decyzję.
Pozdrawiam

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Kwiecień 2022, 21:53:52 »
Czemu tak LPG teraz to trudne pytanie. Sam nie wiem co teraz kupić gdybym zmieniał getza bo montaż gazu do benzyny które są droższe od ropniaków to spory koszt. Jeśli lpg to tylko do silników pancernych a nie problematycznych nowszych z kiepską wytrzymałością.
Ja szukałem samochodu z gazem i kupiłem getza co miało plus, że oszczędziłem ok 2,6tys na instalkę. Minus to używana oryginalna sekwencja BRC24 to koszmar w cenach napraw. Przez lata padł czujnik ciśnienia ok 140zł, 2 wtryski nowe ok 140zł sztuka ale kupiłem używki, parownik 450zł ale zamontowałem staga za 130. Plus wymiana butli po jakiś 5 latach 300zł.  Do tego padł sterownik główny nowy 800zł w BRC i problem z serwisem który zaprogramuje używkę za 100zł.
Tak więc LPG jest dobre choć teraz już ciężko doradzić jak ktoś kupuje nowy samochód. Do tego ukryty przepis, że po stłuczcie i zabraniu dowodu należy przeprowadzić ponowną legalizację gazu. Koszt 350-400 i tylko wojewódzkie UDT to robi bo inaczej nie otrzyma się przeglądu powypadkowego.
Dlatego jak pisałem sam nawet myślałem kupić coś pokroju fiatowskiego 1,6JTD choć nigdy diesla nie miałem a tylko benzyny z LPG.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Kwiecień 2022, 13:55:14 »
2. weuek czemu nie dla LPG
Mam wtrysk bezpośredni, więc niby się da, ale opłacalność jest dyskusyjna.

Offline kitachi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Kwiecień 2022, 18:33:00 »
Witam
Mam wtrysk bezpośredni, więc niby się da, ale opłacalność jest dyskusyjna.
Rozumiem, to faktycznie dyskusyjna sprawa.

Do tego ukryty przepis, że po stłuczcie i zabraniu dowodu należy przeprowadzić ponowną legalizację gazu. Koszt 350-400 i tylko wojewódzkie UDT to robi bo inaczej nie otrzyma się przeglądu powypadkowego.
Tego nie wiedziałem i faktycznie to problematyczna sprawa.
Jeśli lpg to tylko do silników pancernych a nie problematycznych nowszych z kiepską wytrzymałością.
Właśnie, tu mam spory dylemat. W normalnych warunkach nie byłoby problemu z obliczeniem opłacalności. Jednak w dobie optymalizacji jakości może się okazać, że cały biznes plan można sobie na ścianie powiesić. Może być, że zaoszczędzę na paliwie, ale z górką wydam na remonty i inne problemy.
Dla tego ciekawi mnie jak ta jednostka i ten samochód jako większa całość znosi gaz w dłuższej perspektywie min. 10 lat i z 100kkm w odniesieniu do benzyny.
Pozdrawiam

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Kwiecień 2022, 21:04:23 »
100 000 km  w 10 lat to nie jest przebieg wymagający gazu.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1429
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Kwiecień 2022, 22:12:07 »
Jeśli silnik dobry to spokojnie instalka będzie bezproblemowo służyć długo jeśli założona nowa. Nawet zakładane 10tys rocznie to potem dzięki lpg jeździ się więcej bo jest taniej ;D
Ja lata temu miałem założoną nawet w tico 97r wtedy kosztowała nowa  instalacja 1150zł  atankowanie do pełna było za ok 50zł. Zrobione nim było pewnie ze ponad 110tys na gazie przez  ten czas nawet parownik nie siadł.
Jak kupiłem getza z używaną BRC24 to już sekwencja nie była bezawaryjna. Więc zakup nowej załatwia sprawę na lata, chyba że jakiś papracz sknoci montaż plus założy najtańszy szajs.

Offline kitachi

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Odp: Instalacja LPG
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Kwiecień 2022, 16:26:46 »
Witam
100 000 km  w 10 lat to nie jest przebieg wymagający gazu.
To prawda. Raczej interesował mnie koszty i problemy po przebiegu lub czasie.
Jeśli silnik dobry to spokojnie instalka będzie bezproblemowo służyć długo
Właśnie tu jest problem. Czy ten silnik jest dobry i dobrze zniesie gaz.
Na razie się zastanawiam. Czekam na umowę na stałe i po tym czasie powinienem wiedzieć jak wychodzę w dojazdach kosztowo przy benzynie.
Dzwoniłem do dwóch zakładów. W jednym instalacja "polska" za 3,5 k z lubrykacją (konieczna podkreślali), w drugim chyba to samo lub bardzo podobna za podobne pieniądze, ale bez lubrykacji (panie po co to, to zło wcielone).
Bądź mądry i pisz wiersze :D
Pozdrawiam