Autor Wątek: [i20 GB] [i20 GB] Spalanie stukowe ?  (Przeczytany 2880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cytrus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« dnia: 20 Kwiecień 2020, 18:31:09 »
Cześć,

czy to możliwe, że w 1.2 MPI 84 KM występuje spalanie stukowe ?
Czy w silniku G4LA występuje czujnik spalania stukowego ?

Auto zatankowane na Shell 95 V-Power.

Z góry dziękuję za informację.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 14:00:53 przez Brt »

Offline Harun

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 36
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Kwiecień 2020, 12:38:43 »
Na 99,9% ma czujnik.

Offline Cytrus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwiecień 2020, 16:28:17 »
Czyli takie spalanie nie powinno wystąpić.

Zatem nic nie wymyślę. Być może jest jakaś rolka, łożysko, które się poddało i hałasuje pod obciążeniem.

Choć dziwne, że tylko właśnie pod obciążeniem i jest mocno słyszalne na 3/4 biegu w zakresie od 2 do 3 tys obrotów.

Offline Harun

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 36
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Kwiecień 2020, 21:16:04 »
Gdyby czujnik padł, to wydaje mi się, że powinien zaświecić się check engine. Chyba że działa, ale nieprawidłowo. Nie chcę gdybać, pozostaje diagnostyka...

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Kwiecień 2020, 15:37:13 »
Ostatnio zgłębiałem taki oto ciekawy artykuł o tzw. spalaniu superstukowym. Spalanie stukowe to już przeszłość  :-) Era tzw. downsizingu odcisnęła piętno na małych wysilonych silnikach. Tu link do jednego z artykułów: https://autokult.pl/36840,co-to-jest-spalanie-super-stukowe-tak-producenci-silnikow-wpadli-w-pulapke-downsizingu
 
Oprócz wskazanych w powyższym artykule porad w innych artykułach, z którymi się spotkałem, zalecają unikania jazdy na niskich obrotach - eko jazda, a w szczególności unikania mocnego wciskania gazu przy niskich obrotach silnikach, czyli przykładowo mamy 3/4 bieg, niespełna 2 tys. obrotów silnika i depczemy na maksa gaz celem gwałtownego przyspieszenia. Wtedy właśnie może dojść do wspomnianego spalania superstukowego. Ja osobiście w swojej byłej i20 biegi zmieniałem na wyższe przy prędkościach obrotowych bliskich 3 tys. obrotów, a nie jak wskazywał komp, czyli zaraz po przekroczeniu 2 tysięcy obrotów jak dobrze pamiętam. W ix20 też tak robię. Nie patrzę co komp wyświetla. Druga sprawa przy tych sugerowanych obrotach przez komp do zmiany biegu na wyższy, po zastosowaniu się do sugestii kompa, w moim odczuciu wyraźnie słychać, że silnik jest zbyt mocno obciążony.  Także ciągnę minimum pod te 3 tysie i dopiero zmiana na wyższy. Auto żwawsze, czuć, że moment obrotowy równomiernie rozkłada się na poszczególne biegi, a jazda jest płynniejsza, bez mulenia po zmianie biegu na wyższy.

Oczywiście nie sugeruję, że wspomniane  przez Szanownego Cytrusa stukanie jest spalaniem superstukowym, ale warto ten artykuł uwzględnić w analizie przypadku  ;-)

Offline Cytrus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Kwiecień 2020, 20:40:07 »
Sugestie zawsze bardziej niż mile widziane, ale do LSPI nie pasuje mi kilka rzeczy:

- olej jest świeży, wymieniony dosłownie 200 km temu,
- to wolnossące MPI a nie GDI, czy T-GDi.
- paliwo jest raczej z gatunku tych "lepszych".

Generalnie na ten "pomocnik" w ogóle nie patrzę. Co do przyspieszania, to również nigdy mi się nie zdarzyło otworzyć przepustnicy całkowicie. W wolnossącej benzynie nie ma sensu nigdy przyciskać gazu na maksa. Zresztą aktualnie to i tak elektronika reguluje pracę przepustnicy.

Charakterystyka tego silnika jest b. ciekawa. Z jednej strony to MPI bez turbo, więc powinno być całkiem mocne u góry...



...a prawda jest taka, że po 4 tys obrotów moment spada drastycznie.
Zobaczymy czy komputer coś pokaże.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Kwiecień 2020, 23:44:04 »
Co tu jest ciekawego? Normalny przymulony azjatycki silnik.

Offline Harun

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 36
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Kwiecień 2020, 19:12:09 »
Uwaga, hejter!;)

Offline Cytrus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwiecień 2020, 17:38:12 »
Zgadza się.

Uwaga żart - "Nie ma to jak Octavia 1.4 TSI ;)"

No nic, próbowałem to nagrać telefonem, ale słabo to słychać na nagraniu. Bardziej słychać szum powierza, opon. Podepniemy pod komputer i sprawdzimy. Dam znać !

Offline Harun

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 36
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Kwiecień 2020, 10:10:18 »
Cytat: "Cytrus"
Zgadza się.

Uwaga żart - "Nie ma to jak Octavia 1.4 TSI ;)"


Troll, który udziela się na wszystkich forach motoryzacyjnych, które znam i wszędzie smęci.

Cytuj
No nic, próbowałem to nagrać telefonem, ale słabo to słychać na nagraniu. Bardziej słychać szum powierza, opon. Podepniemy pod komputer i sprawdzimy. Dam znać !


Koniecznie daj znać jak to się wyjaśniło. Co prawda pisałeś o tym, ale jakości paliwa w miarę jesteś pewien?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Kwiecień 2020, 11:02:37 »
Cytat: "Harun"


Troll, który udziela się na wszystkich forach motoryzacyjnych, które znam i wszędzie smęci.


Mało ich znasz, a jeszcze mniej ja używam. Jak czujesz, że masz słabe pojęcie o temacie, to masz na to odpowiedź "hejter". Wygodnie/uniwersalnie.

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Kwiecień 2020, 11:17:39 »
Cytat: "Harun"
Troll, który udziela się na wszystkich forach motoryzacyjnych, które znam i wszędzie smęci.


Szanowne Grono, błagam, bez takich. Szanujmy się. Kolega Weuek jest Osobą bezpośrednią, czasami do bólu. Ja osobiście cenię takie Osoby, bo przynajmniej nie są fałszywe i nie pozorują sympatii. Dzięki temu na tzw. „dzień dobry” przynajmniej wiemy, kto gdzie kogo ma i kogo omijać  ;-)  Ja też smęcę swoimi wpisami, ale tylko z chęci pomocy. I czasami wydaje mi się, że wiem tak dużo, a za chwilkę już wiem, że nic nie wiem. Uczymy się całe życie. Także i relacji. Nie dokuczajmy sobie proszę.  Przynajmniej na tym forum  :-)

Kolego Cytrus, auto masz młode, bo z opisu rocznik 2018, także na gwarancji. Może się uda wgrać na nowo tzw. soft i pomoże. Może oprogramowanie generuje jakieś błędy stąd problem. Oby mistrz z ASO usłyszał to samo co Ty i miał te same odczucia.

Co do paliwa, jak sugeruje Kolega Harun, to że Shell też nie daje 100% gwarancji jego jakości szczególnie wtedy, jak stacja jest partnerska/franczyza. Ja od wielu wielu lat jeździłem na paliwach premium Orlenu (stacja pod nosem) i ostatnio musiałem się przesiąść na inne paliwa. Powodem była poranna, że tak napisze niemoc silnika, tzn. na zimnym rozruch bezproblemowy, na biegu jałowym było wszystko cacy, ale już po wbiciu biegu czy wstecznego, czy jedynki i próbując manewrować przy wyjeździe z posesji na półsprzęgle zaczynało się szarpanie i dławienie się silnika połączone z takim telepaniem, że aż całe auto podskakiwało. Trzeba było wyżej kręcić silnik, żeby gładko szło. Druga sprawa przy rozpędzaniu auta było wyraźnie czuć spadki mocy, które można by porównać do nierównomiernego podawania paliwa, tak jakby silnik dostawał je partiami raz w większej, raz w mniejszej dawce. Po przejechaniu zaledwie 2 kilometrów, gdy silnik złapał odrobinę temperatury wszystko wracało do normy. Nawe bez dodawania gazu można było z jedynki delikatnie ruszyć bez szarpania. Wizyta w ASO i podpowiedź mechanika – zmienić paliwo. Postawiłem na BP i po wyjeżdżeniu dwóch baków problem zniknął. Delirium ustąpiło. Także kwestie paliwa też należy wziąć pod uwagę, lub w ogóle od tego zacząć.

Offline Cytrus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maj 2020, 09:07:54 »
Komputer wskazał na cofnięty kąt wyprzedzenia zapłonu - taka informacja z serwisu, choć wyników w postaci wydruku nie otrzymałem.
Paliwo zostało zmienione, tym razem na Orlen i powtórka z rozrywki.

Mój egzemplarz ma ewidentnie problem ze spalaniem...
Coraz bardziej się zrażam do tej marki.

Offline Harun

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 36
[i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Maj 2020, 11:14:12 »
Przykra sytuacja, ale w pierwszej kolejności pojechałbym z reklamacją do serwisu.

Offline Cytrus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: [i20 GB] Spalanie stukowe ?
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Czerwiec 2020, 18:41:05 »
Wracam ponownie.

Auto było w serwisie po raz kolejny, przetestowany GDSem, który nie wykazał żadnych błędów.
Ja natomiast wracając z przeglądu stwierdzam, że nic się nie zmieniło.

Co dziwne niby nie ma problemów z wypadaniem zapłonu - bo inne paliwo, ale jak dla mnie dźwięk jest jeszcze b. głośniejszy.

Dramat to i20...