Autor Wątek: Żarówki oświetlenia wnętrza  (Przeczytany 2883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Żarówki oświetlenia wnętrza
« dnia: 19 Kwiecień 2020, 20:50:14 »
Nigdzie nie mogłem znaleźć specyfikacji żarówek do oświetlenia wnętrza, więc poświęciłem dzisiejsze popołudnie na sprawdzenie tego tematu w swoim aucie. Oto lista:

- podsufitka przód: 2 sztuki W10W
- podsufitka tył: festoon 30 mm
- schowek: W5W
- bagażnik: festoon 30 mm

Samochód: Hyundai i30 hatchback, rok produkcji 2017, bez szyberdachu (przypuszczam, że inne wersje będą miały te same żarówki)

Moje spostrzeżenia, gdyby ktoś chciał wymieniać żarówki na LEDy:

- w podsufitce z przodu jest bardzo mało miejsca na żarówki, a nad żarówkami znajduje się metalowa osłona w kształcie kopuły, ewidentnie pełni też rolę reflektora. Kupując zamienniki warto zwrócić uwagę na długość całkowitą, która powinna być zbliżona do oryginału. Doradzam LEDy świecące 360 stopni lub płaskie, świecące w jedną lub dwie strony (nie tylko w przód). Klosze zdejmujemy podważając je od osi auta, czyli lewy klosz od prawej strony; prawy klosz od lewej strony. Warto użyć płaskiego, szerokiego narzędzia. Klosze trzymają się na dwóch zaczepach.

- w podsufitce z tyłu mamy rurkę jedynie 30 mm, choć zmieściłyby się tam dwie takie. Miejsca na szerokość jest bardzo dużo. Polecam LEDa typu festoon (rurka) ale z wieloma diodami ułożonymi w kilku szeregach. Albo takiego ze sprężynką i matrycą LEDów na krótkich kabelkach. Klosz podważamy od tyłu auta bardzo cienkim narzędziem w dwóch miejscach. Szczeliny są bardzo "chude", mają może pół milimetra grubości na kilka milimetrów szerokości.

- schowek: zmieści się LED niewiele dłuższy od oryginału. Wszerz nie ma zbyt wiele miejsca. Polecam LEDy świecące w jednej płaszczyźnie (lub w dwóch). Brak reflektora. Bardzo ciężko wyciąga się lampkę, uwaga żeby nie porysować plastików. Podważamy od strony drzwi pasażera.

- bagażnik: podobnie jak w przypadku podsufitki z tyłu, jest bardzo dużo miejsca. Najlepszym rozwiązaniem będzie LED typu festoon na sprężynce z osobną matrycą z diodami. Może być bardzo duża, prawie taka jak klosz. Klosz podważamy od tyłu auta.

W internecie jest wiele gotowych LEDowych zestawów oświetlenia wnętrza do kupienia, ale żaden sprzedawca nie podaje wymiarów i rodzajów LEDów. Za to ceny tych zestawów są kosmiczne, prawdopodobnie dlatego, że kierowane są do posiadaczy modelu i30 N oraz dlatego, że zawierają dodatkowo LEDy do tylnych kierunkowskazów oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej.

Mam nadzieję, że dokładne wymiary żarówek pozwolą wam znaleźć tańsze zamienniki LED.
Powodzenia :)

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Kwiecień 2020, 07:40:15 »
"Festoon" to nie jest żaden standard/typ żarówki. To słowo zwykle umieszczają na tanich LEDach, często kolorowych (i to by pasowało do tego słowa). Pewnie chodzi ci o C5W (rurkę 36 mm).

Zaleta zestawów jest taka, że ktoś dobiera kolor, a jak skompilujesz sam, to mogą być różne temperatury barwowe, co nieco odejmie uroku efektowi końcowemu (opisom rasowo chińskich LEDów nie ma co ufać).

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Kwiecień 2020, 08:46:41 »
Cytat: "weuek"
"Festoon" to nie jest żaden standard/typ żarówki. To słowo zwykle umieszczają na tanich LEDach, często kolorowych (i to by pasowało do tego słowa). Pewnie chodzi ci o C5W (rurkę 36 mm).
Załączam stronę 668 z mojej instrukcji.

i powodzenia we włożeniu rurki 36 mm w gniazdo na 30 mm. U mnie oba gniazda (bagażnik i podsufitka z tyłu) mają 30 mm.

Co do temperatury barwowej i odcienia koloru się zgadzam, dlatego ja zamówiłem gotowy komplet, jak przyjdzie to się pochwalę.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Kwiecień 2020, 09:27:50 »
No i czego to dowodzi? Moim zdaniem tego, że tłumaczący na polski nie znał standardu C5W (i dłuższych/krótszych klonów) w żarówkach samochodowych.

W polskiej instrukcji do mojego byłego fokusa nie było słowa tempomat - tez ktoś akurat nie znał.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Kwiecień 2020, 09:55:56 »
Spokojnie, gościu, spinasz się o tłumaczenie jakby to była walka o życie...

Załączam kolejny przykład użycia słowa Festoon, instrukcja wzięta ze strony Hyundai Estonia.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Kwiecień 2020, 10:48:38 »
O! To widzę, że Estonię mają w... głębokim poważaniu, bo nawet im nie tłumaczą.

Z doświadczenia jeszcze napiszę, że rurka w wersji LEDowej sprawuje się słabawo, bo C5W obraca się za złączach od drgań. O ile dla tradycyjnej żarówki nie ma to żadnego znaczenia, to dla diodowej owszem, bo nigdy nie świeci ona naokoło (360*), niezależnie od tego, co twierdzi opis.

Z drugiej strony, i tak zwykle ludziska przesadzają z jasnością tych "nowoczesnych" zamienników, bo w podświetleniu rejestracji robi się od razu podświetlenie zderzaka, a nawet jezdni. No i częsta dyskoteka, rzecz jasna.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Kwiecień 2020, 12:24:47 »
Cytat: "weuek"
Z doświadczenia jeszcze napiszę, że rurka w wersji LEDowej sprawuje się słabawo, bo C5W obraca się za złączach od drgań. O ile dla tradycyjnej żarówki nie ma to żadnego znaczenia, to dla diodowej owszem, bo nigdy nie świeci ona naokoło (360*), niezależnie od tego, co twierdzi opis.
Na szczęście istnieją przynajmniej dwa rozwiązania dla tego problemu.
:)

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Maj 2020, 13:13:26 »
Czy ktoś kupował zestaw z firmy Opticon (sklepledowy.pl)?

Czym się różni W5W od W10W?

Szczerze to wolałbym zainwestować w Philipsa np, niż kupować coś tańszego.

No i kwestia, czy do oświetlenia wnętrza jest wymagany w żarówkach Canbus?

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Maj 2020, 09:32:49 »
Ale w tym sklepie są kosmiczne ceny :shock:
40 zł za narzędzia do zdejmowania plastików - kupiłem na allegro za 8 zł, w Chinach jest za 3,90 zł
60 zł za jedną sztukę światła wstecznego - identyczne LEDy można kupić na allegro za 17 zł, w Chinach za 7 zł + 1,20 zł przesyłka.

Poza tym widzę, że nieźle puszczają wodzę fantazji opisując swoje produkty, np. lampka na diodach 5050 bez żadnego rezystora opisana jako "CANBUS: tak". Tradycyjna żarówka żarnikowa (postojówka) też sprzedawana jest jako "White Canbus Lepsze niż LED" :lol: przy czym nie jest ani biała, ani canbus, ani lepsza niż led. Sorry, ale ja bym tam nie kupował.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Maj 2020, 14:31:54 »
Znam droższe, na przykład: motohid.pl

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Odp: Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipiec 2020, 12:45:26 »
zamówiłem gotowy komplet, jak przyjdzie to się pochwalę.
LEDy przyszły, więc mogę się pochwalić :) Wszystkie mają taki sam odcień, niestety są zauważalnie bardziej niebieskie niż wszelkie elementy podświetlenia w samochodzie. Podświetlenie przycisków ma taki łagodniejszy odcień, jakby z domieszką fioletu, a LEDy do oświetlenia wnętrza są po prostu niebieskie.
Do bagażnika włożyłem białego LEDa i jest zdecydowanie lepiej, niż oryginalna żaróweczka "rurka", ale temu miejscu już nie robiłem zdjęcia.

Czy warto? Jakby trafiło się idealnie taki sam odcień jak podświetlenie przycisków to zdecydowanie tak! A ten mój niebieski... trochę tandeta. Chyba jednak wymienię wszystko na białe.

Offline JerzyR

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
Odp: Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Sierpień 2022, 07:40:26 »
Może ktoś sprawdzić jaka jest oryginalna żarówka w bagażniku (kombi). Zamontowałem LEDowe i po 1-2 miesiącach zaczęły migać - do wyrzucenia. Oryginalnych nie mogę znaleźć. Wiem Festoon 30/31 mm aler moc 5W czy 10W?
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2022, 07:46:52 przez JerzyR »

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Żarówki oświetlenia wnętrza
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Sierpień 2022, 08:06:26 »
Taka krótka to raczej 5W. Ale nawet jak znajdziesz 10W, to nie powinno być problemu.

LEDowe, żeby ich szybko szlag nie trafił (bo i tak wszystkie padną szybciej niż zwykle), to muszą mieć porządne radiatory.