Autor Wątek: [Santa Fe DM] Ograniczenie zużycia paliwa Santa Fe D4HB 2,2  (Przeczytany 1003 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arek_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Zastawiałem się czy pisać o pewnym "eksperymencie" bo zaraz co niektórzy za pewne mnie skrytykują za pomysł ... ale zaryzykuję :).
Od momentu zakupu w ubiegłym roku w sumie już drugiego Santa Fe zastanawiało mnie dość spore zużycie paliwa - zimą po mieście do 12,5 l/100 km. Obserwując chwilowe zużycie doszedłem do wniosku, że Santa Fe pije tyle ile mu wlejemy naciskając gaz - skala kończy się na 30l/100 km i często przy przyspieszaniu (nie tylko ruszaniu) kreska jest właśnie na "30" a opór i skok pedału utrudnia jego "precyzyjne" naciskanie.
Tydzień temu postanowiłem więc zainstalować pewien "ogranicznik" wciśnięcia pedału tak aby przy naciśnięciu gazu wskaźnik zużycia dochodził do 20l.
Zainstalowałem na razie sprężynę która ma lekki luz - tak z 1,5 cm i później daje lekki opór na pedale gazu - jest to lekko wyczuwalne dla nogi przy przyspieszaniu. Dzięki temu ograniczeniu (kosztem oczywiście nieco spokojniejszego przyspieszania) średnia na komputerze spadła z ponad 11  do 7,6 l/100 km (niestety obecna jazda w mieście jest taka trochę bardziej jak cykl mieszany przez pustki na ulicach ale nigdy takiego spalania mój komputer nie pokazywał).
Zatankowałem auto do pełna i dam znać jak wyszło ze spalaniem (choć akurat wczoraj DPF mi się wypalił także pewnie poszło trochę paliwa) - zobaczymy - czy tylko komputer oszukałem czy faktycznie średnia wyjdzie zauważalnie niższa...
Oczywiście ogranicznik nie odbiera mi możliwości i przyjemności ze skorzystania z 200 KM pod maską... !

Offline waszek_rmc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1037
[Santa Fe DM] Ograniczenie zużycia paliwa Santa Fe D4HB 2,2 CRDI AT
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Marzec 2020, 09:15:06 »
Niezły patent :) Ja akurat ze spalania jestem mile zaskoczony, myślałem że poniżej 9 nie zejdzie, a tymczasem wg dystrybutora ciągle 7,4 - 7,8. A i raz było 6,4 - długa trasa :)

Offline Arek_

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[Santa Fe DM] Ograniczenie zużycia paliwa Santa Fe D4HB 2,2 CRDI AT
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marzec 2020, 21:32:06 »
Nigdy takiego spalania jak Ty ani takiego jak deklaruje Hyundai nie uzyskałem - może to kwesta automatu - bo nawet w oficjalnych materiałach jest 1,5 l różnicy między MT a AT.

Przy takiej jeździe i home office to dwa miesiące testowy będę bak zużywał.

Swoją drogą zabrałem się za oszczędzanie gdy ceny benzyny w weekend nad morzem spadły do 3,6 a ON do 3,85  :)

UPDATE:

Pierwszy wynik spalania 8,2 l :)
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2020, 16:20:19 przez Arek_ »