Autor Wątek: Wymiana gałki oraz mieszka  (Przeczytany 3597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Wymiana gałki oraz mieszka
« dnia: 16 Luty 2020, 00:02:10 »
Witam.

Wymieniał ktoś może gałkę oraz mieszek na te z n-line?

Nie ukrywam, że dla mnie przynajmniej sama gałka jest o wiele wygodniejsza z n-line.

Pytanie tylko czy wszystko pasuje i czy idzie gdzieś poza allegro i ASO kupić powyższe części w kolorze szarym, bo wszędzie gdzie szukałem jest kolor czerwony.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Offline GsiTurbo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Luty 2020, 05:49:57 »
Czy to ta?

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Luty 2020, 22:21:53 »
Chodzi mi o trzecią generację.

Posiadam takie:

https://www.netcarshow.com/hyundai/2017-i30/1600x1200/wallpaper_30.htm

A chciałbym takie i w tym kolorze:

https://www.netcarshow.com/hyundai/2019-i30_n_line/1600x1200/wallpaper_2e.htm

Jednak serwis mi napisał, że to nie będzie pasować, w co osobiście wątpię, bo czy wsadzaliby inną skrzynię do n-line względem zwykłej, jak to ten sam silnik?

Sprzedawcy na ebay oraz z forum n-cars.net napisali, że będzie pasować i sam już nie wiem, czy się w ogóle do tego zabierać, bo nie wiem kto ma rację xD

Offline GsiTurbo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Luty 2020, 21:03:28 »
Na eBay znalazłem to https://www.ebay.com/itm/Manual-OEM-gear-Shift-Knob-Lever-for-Hyundai-2018-2019-i30-N-Line-/143141491044  Z tego co się orientuję gałka z N-Line pasuje, fabryczną gałkę po prostu się odkręca - jam ma założoną z i30 N-Line w Elantrze AD DCT - też pasuje.

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty 2020, 21:24:23 »
Tak, też ją znalazłem, ale zauważ, że między gałką a mieszkiem jest ten plastik, za który się pociąga do biegu wstecznego.

Tego już kupić nie idzie. Do tego nie wiem, czy nie ma innej sprężyny i takiego plasticzku, więc pasować to będzie, ale bez tych dodatkowych rzeczy nie będzie to chyba w nijaki sposób działać

Offline GsiTurbo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty 2020, 21:32:15 »
Masz rację - nie zauważyłem.  Może dealer podpowie numer części?

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Luty 2020, 21:43:10 »
Serwis jeden napisał, że nie będzie pasować (różnica jest w konstrukcji mechanizmu dźwigni zmiany biegów co nie uniemożliwia montaż).

Drugi, że na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wymiany (cokolwiek oznacza to "na dzień dzisiejszy").

Trzeci,

"Po sprawdzeniu Pana modelu, I30 z pakietem N-Line , i i30 N stwierdzam, że na podstawie numerów katalogowych ,

cały układ od skrzyni biegów, poprzez układ sterowania biegami, linkami i gałki dla każdego z powyższych modeli jest inny."

Offline GsiTurbo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Luty 2020, 19:22:56 »
Chyba coś mam.  Według tego rysunku, sama dźwignia zmiany biegów jest taka sama pomiędzy N-line i 'normalnym'.  Numer części elementu to 43713C1200 Skirt TRANSAXLE.  Problem jest taki, że numer części jest ten sam dla obydwu wariantów wyposażenia - trzeba mieć VIN do N-Line i użyć numeru przy zamiawianiu, inaczej dostaniesz ten sam element, jaki masz obecnie.  Z tego co widzę w sieci, sam element kosztuje około USD 4,20 (KORAPS).  Dealer również może to zamówić, wystarczy użyć numeru VIN modelu N-Line lub N, który mają w salonie (w teorii).

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Luty 2020, 20:52:15 »
Dzięki wielkie.

Ja właśnie jeszcze miałem na myśli 43722 oraz 43761B. No i pytanie, czy 43713L też jest taki sam?

Skąd wiesz, że ten numer: 43713C1200 jest taki sam dla n-line i dla zwykłego?

Offline GsiTurbo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Luty 2020, 05:43:30 »
Cytat: "DrAdi"
Dzięki wielkie.

Ja właśnie jeszcze miałem na myśli 43722 oraz 43761B. No i pytanie, czy 43713L też jest taki sam?

Skąd wiesz, że ten numer: 43713C1200 jest taki sam dla n-line i dla zwykłego?

Popatrz tutaj, kilka elementów będzie do kupienia, żeby to pracowało: https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Hyundai&ssd=%24%2AKwGxhZStsvfy7taz4u_qmen93drEtbq3tqSil-7r4cS1sr20AAAAAANOqCI%24&vid=6083&cid=2&uid=118412&q=

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Marzec 2020, 20:41:02 »
Pytanie, co z tego zakupić. Muszę zebrać trochę funduszy, zanim się za to zabiorę.

Najgorsze, jak to nie będzie pasować wcale :P

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Odp: Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Maj 2020, 20:17:04 »
Chcę się powoli zabrać do wymiany.

Podobno gałka oraz mieszek pasuje z nline, mimo zapewnień serwisu, że nie pasuje.

Czy ktoś może ściągał sam mieszek?

Wiem, że jest on na 6 zatrzaskach, ale jak się do tego zabrać, żeby też nie porysować sobie srebrnej ramki wokół mieszka?

Gałka w normalnym i30 jest na odkręcanie, jak bym pociągnął na maxa do góry, to nie wiem, czy się nie połamią zatrzaski z mieszka oraz czy gwint się nie uwali z drążka.

Ciekawostka jest taka, z tego co wyczytałem na różnych forach, to gałki są w większości wypadków uniwersalne - z i30 pasuje do elantry, velostera, chyba też i20.

Druga ciekawostka jest taka, że ta błękitna z i30n jest tożsama z Velosterem N, ale mnie bardziej zależy na szarym kolorze, bo błękitny ani czerwony do niczego mi nie pasuje.

W przypadku wymiany trzeba zakupić gałkę oraz srebrny element do podciągania wstecznego, bo się różni od tego ze zwykłego i30. Mieszek prawdopodobnie jest taki sam dla zwykłej wersji oraz nline'a.

Gałka z i30n/nline jest na wcisk, nie zakręcanie, więc sama nakrętka nam odpada ze standardowej wersji.

Ktoś może rozbierał mieszek z gałką?
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2020, 20:21:02 przez DrAdi »

Offline GsiTurbo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Odp: Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Maj 2020, 04:51:45 »
Mam Elantrę AD, ale z tego co wiem - skrzynia biegów manualna (mam nadzieję, że nie jestem w błędzie):
W i30 bez pierścienia do rewersu - gałka jest odkręcana


W i30 N-line / N z pierścieniem do rewersu - gałka jest na wcisk, trzeba mocno do góry pociągnąć


« Ostatnia zmiana: 21 Maj 2020, 16:32:02 przez GsiTurbo »

Offline DrAdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Odp: Wymiana gałki oraz mieszka
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Maj 2020, 14:57:05 »
Dzisiaj udało mi się ściągnąć gałkę oraz mieszek (trzeba pociągnąć do góry, bieg w pozycji na luz).

Jedyne pytanie, czy ktoś kto ma nline mógłby tylko mi zrobić zdjęcie jak jest taki plastik pod gałką, żebym mógł porównać kształt, bo nie wiem czy jest identyczny?

Chodzi o element 43713L: https://www.ilcats.ru/hyundai/?function=getParts&market=EUR&model=HEURPG417&group=MI&subgroup=4343811&clid=4746&pid=1311&language=en

Tak to wygląda w realu:




A tak wygląda rozebrana gałka, jakby ktoś chciał wiedzieć: