Autor Wątek: i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon  (Przeczytany 6362 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« dnia: 03 Wrzesień 2019, 22:33:00 »
W mojej i30 zaobserwowałem, spękanie bocznej ścianki opon. Opony to Hankook Kinergy Eco2 w rozmiarze 195/65R15 91H DOT 1617. Auto wyprodukowane w 2017, w eksploatacji o maja 2018. Na przednich kołach spękanie było dość wyraźnie widoczne, na tylnych trzeba było się dobrze przypatrzeć. Pęknięcia były widoczne na obwodzie, na pasie gdzie znajdują się napisy z informacjami np. DOT czy miejsce produkcji. I właśnie w miejscu gdzie są napisy widać było je najlepiej. Opony miały przebieg ok 10tyś km. Auto nie jeździło ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach - regularnie to sprawdzam. Poniżej link do zdjęć na serwerze:

https://drive.google.com/drive/folders/1w2l2xR5Vi-5DksG8HGTYRgL12WzfjrGF?usp=sharing

Sprawę, najpierw pojechałem skonsultować do wulkanizatora. Powiedział, że można z tym bezpiecznie jeździć do października, wtedy zamienić koła na zimowe i reklamować (najczęściej w celu rozpatrzenia reklamacji konieczne jest przesłanie wadliwych opon do producenta do ekspertyzy). ASO miało zbieżną koncepcję. Przypomnę tylko, że opony nie są objęte gwarancją na samochód - gwarantem jest producent opon. Skontaktowałem się więc z Hankook Polska. Został mi podany numer kontaktowy do ich przedstawiciela. W trakcie rozmowy  z przedstawicielem zostałem poproszony o przesłanie zdjęć wraz z opisem wady. W odpowiedzi otrzymałem maila z załączonym protokołem, który musiałem wypełnić z ASO, a następnie odesłać jego skan. Na tej podstawie reklamacja została uznana, a opony wymienione na nowe tego samego typu. Warunkiem wymiany było to, że zostanie dokonana w ASO, a wadliwe opony zostaną odesłane do producenta w celu dalszej ekspertyzy.

Postanowiłem to opisać, bo bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie forma załatwienia sprawy przez Hankook. Ponadto nikt raczej nie ogląda opon w nowym aucie czy nie parcieją. Ja się dopatrzyłem przypadkiem, gdy pojechałem sprawdzić ciśnienie w oponach przed wyjazdem na wakacje. Może mój post się komuś przyda :).

Pozdrawiam.

qbadm

  • Gość
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Wrzesień 2019, 23:38:46 »
Normalna rzecz w dwuletnich oponach...

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Wrzesień 2019, 20:51:58 »
Cytat: "qbadm"
Normalna rzecz w dwuletnich oponach...

Nie wiem, jakich Ty qbadm używasz opon, że uważasz, że takie pęknięcia są normalne w dwuletnich oponach. Ja już w kilku autach parę kompletów opon różnych producentów wymieniałem i to są pierwsze, w których zadziało się coś takiego. Nie mówię, że nie, opony po  pięciu latach eksploatacji potrafiły już parcieć. Ale nie prawie nowe. Zresztą, gdyby Twoja teoria była słuszna to producent by mnie spuścił na drzewo, a nie wymienił opony na nowy komplet.
Natomiast patrząc, na Twoje ostatnie posty w kilku  tematach, odnoszę wrażenie, że podnosisz sobie statystki, zamiast wnieść coś merytorycznego do dyskusji. Nie mniej pozdrawiam.

Offline miro

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Wrzesień 2019, 12:04:34 »
Dzięki Mic83 za info, dziś swoje obejrzę. Swoją drogą to według mnie to sprzedawca jest gwarantem, bo to on sprzedał auto. Podobnie jak kupujesz w sklepie komputer, to jak coś padnie, to idziesz do sklepu a nie producenta podzespołów.
Czy nie masz wrażenia, że dość szybko się zużywają? U mnie po prawie 30 tys. połowy nie ma, starczą na ledwie sezon?

Offline iPeace

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Wrzesień 2019, 17:50:00 »
Sprzedawca nie jest gwarantem, ale najczęściej pośredniczy przy procedurze gwarancji. Producent daje gwarancję, sprzedawca rękojmię.
Jak przy 30tys masz połowę, to wydaje mi się, że przebieg 60tys na jednym komplecie wydaję się być przyzwoitym wynikiem

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Wrzesień 2019, 21:00:00 »
Cytat: "miro"

Czy nie masz wrażenia, że dość szybko się zużywają? U mnie po prawie 30 tys. połowy nie ma, starczą na ledwie sezon?

U mnie przy przebiegu opon ok. 11,5tyś km zostało ok. 7mm, a wartości początkowa według danych producenta to 7,9mm. Z tym, że ja raczej jeżdżę spokojnie bez ruszania z piskiem opon spod świateł i ostrego hamowania.

Jak chodzi o gwarancję, to tak jak powiedział iPeace, gwarantem jest producent samochodu. I jest to umowa stworzona przez producenta na warunkach producenta, na którą klient się godzi dokonując zakupu. Hyundai ze swojej gwarancji na i30 wyłącza ogumienie. Ja o tym fakcie zostałem poinformowany przez dealera w chwili odbioru auta z salonu. W związku z tym roszczenia wynikające z gwarancji należy kierować do producenta opon - w tym konkretnym przypadku firmy Hankook. Ale konsument ma też prawo zgłaszać roszczenia do sprzedawcy w oparciu o rękojmie - tu zasady regulowane są przez ustawę.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:08:17 »
No i jakie wieści w sprawie tych opon?

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:23:05 »
Nie wiem jakiej oczekujesz odpowiedzi. Wydaje mi się, że wszystko zostało opisane w pierwszym poście. Ale powtórzę: opony zostały wymienione na nowe przez ich producenta firmę Hankook.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:30:46 »
Chodzi mi o to co wykazała ta ekspertyza? Wadliwa partia?

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudzień 2019, 21:47:03 »
Na to pytanie nie znam odpowiedzi. Nikt już się ze mną w tej kwestii nie kontaktował, a i ja nie drążyłem tematu. Jestem zadowolony, że wymienili opony na nowe. Ale nie sądzę też, żeby Hankook chciał się dzielić takimi informacjami. Uważam, że musieli znać temat, bo nie wydaje mi się, żeby w innym wypadku tak ochoczo wysłali komplet nowych opon. ASO też było zaskoczone, że tak szybko udało się temat rozwiązać i, że Hankook wysłał nowy komplet.

Offline kacluk1987

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 228
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Grudzień 2019, 00:27:19 »
A ja mam pytanie do autora o opony.. Jak Ci się jeździ nowym i30 na tych hankookach?? ja 3lata temu mialem i30 2gen.. tuż po zakupie myślałem że wyjdę z siebie przez te opony.. Strasznie głośne-znaczy i30 słabo wygłuszone jest.. po pierwszej trasie polska uk opony zostały zamienione na wielosezon goodyeara 68dB i dopiero wtedy było naprawdę cicho jeśli chodzi o szum opon.. Najgorzej było to odczuwalne na drogach w UK typu tarmac.  Ogółem miło wspominam i30 gdyby nie ten hałas... Miałem kupić większego brata i40.. ale odpuściłem.. Bezawaryjności życze..

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Grudzień 2019, 11:05:27 »
Ja mam kontakt z tymi oponami w autach służbowych. Ogólnie, że tak napiszę, może być, ale na mokrym to totalna porażka. Sanki dosłownie, a każde bardziej zdecydowane ruszanie spod świateł kończy się zerwaniem przyczepności. Szczególnie pod górkę. Ale to typowe dla tzw. opon eko, czyli o niskich oporach toczenia. Na deszcz/mokrą nawierzchnię w ogóle się nie nadają.  Są nieprzewidywalne wręcz niebezpieczne. Ale to moje osobiste odczucie/zdanie. Ja też użytkuję wielosezony Goodyera. Są bardziej niż tylko ok.

Offline Parkinson84

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Grudzień 2019, 11:19:22 »
Trafna opinia. Jeździłem I30 GD, teraz I30 PD oba fabrycznie na letnich Hankook i te opony na suchym jeszcze jakoś dają radę ale jazda na mokrej nawierzchni to dramat.

Offline kacluk1987

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 228
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Grudzień 2019, 11:59:27 »
Cytat: "Kudłaty_1975"
Ja też użytkuję wielosezony Goodyera. Są bardziej niż tylko ok.

Myślałem że tylko ja mam złą opinię o tych hankookach:) ja swoim hyundaiem po europie jeździłem to dosłownie szlag trafiał czlowieka. a Godyeary fakt że wielosezon ale sa świetne ja miałem dokładnie te: goodyear vector 4seasons gen 2.. nie należą do tanich.. ale są ciche co przy słabo wygłuszonym aucie robi mega robotę..

Offline miro

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
i30 PDE - Pęknięcia na ściankach bocznych opon
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Grudzień 2019, 06:30:16 »
Hankooki na mokrym są tragiczne, ale powiem Wam, że dostałem w gratisie Hankooki zimowe, śniegu jeszcze nie widziały, a na mokrym buksują jak letnie  :-)
Na goodyearach 4 seassons przejeździłem parę lat w większym aucie, świetne opony, jak ktoś nie ma aspiracji do bycia Kubicą na drogach. Spokojnie wystarczają do normalnej jazdy w warunkach zimowych w mieście (w górach nie testowałem), nie zużywają się jakoś wybitnie szybko.
No cóż, trzeba szybko zajechać te Hankooki aby moża było cieszyć się z bezpiecznej jazdy  :mrgreen: