Autor Wątek: [Getz TB] Getz = Centralny zamek  (Przeczytany 2144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Getz = Centralny zamek
« dnia: 01 Grudzień 2019, 16:39:37 »
Witam,
Od ostatnich 2-3 dni zauwazyłem dziwny problem.
Dodam ze pilot oryginalny w ogole nie działa. Poki co zaden mechanik/elektromechanik nie zdołał naprawic tego problemu.(Pilota)
Jezeli chodzi o centralny zamek w moim bziku. Zaczął wariować, tzn. Sam sie zamyka kiedy chce. Wczoraj przez przypadek (przy wyłączonym samochodzie) zatrzasnąłem sobie klucze w aucie. Klucze lezaly sobie na przednim siedzeniu, zamknalem bagaznik i pyk! wszystkie drzwi sie zablokowaly , szczescie ze mialem zapasowe to sobie otworzylem. Dzisiaj podczas jazdy to samo. Same sie drzwi zatrzasnely, kiedy wjechalem na parking (jeszcze nie zgasilem silnika) pasazer nie mogl wyjsc bo drzwi byly zamkniete, o dziwo po sprawdzeniu wszystkie byly (nawet te tylne). Strach ze tak  jezdzic bo w kazdej chwili moga sie zablokowac same. Da sie to jakos naprawic? Co sie w ogole moglo stac? centralny zamek pada czy to wina pilota ?
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 21:58:23 przez Brt »

Offline cadamsky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień 2019, 17:18:28 »
Witam.
Miałem podobny problem z centralnym zamkiem (mój nie był oryginalny). U mnie dziwne zachowanie zamka było spowodowane uszkodzeniem wiązki przewodów w drzwiach, wiązka do zamka/siłownika master. Konkretnie te przewody idące do mikroprzełącznika w siłowniku master.
Może u Ciebie jest podobnie.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudzień 2019, 17:29:14 »
No tak ale uszkodzony przewód na wejściu drzwi raczej by spowodował brak działania zamka. Sam tak miałem i sporo kosztowało roboty by znaleźć właśnie uksyty przewód.
Tu załanczanie wszystkich zamków nawet podczas jazdy to wygląda na fiksujący sterownik z funkcja automatycznego blokowania drzwi lub samo działający styk w pilocie. Lub jakiś przewód stykający i robiący sygnał działania zamków.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Grudzień 2019, 20:17:12 »
No dobra... poszedlem wlasnie do samochodu bez pilota (zostawilem w domu). Otworzylem auto kluczem, wszedlem do srodka, zamknalem za soba drzwi - w tym momencie zatrzasnely sie wszystkie drzwi (ten charakterystyczny dzwiek zamka centralnego)...

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Grudzień 2019, 10:19:15 »
To teraz trzeba sprawdzić czy to następuje po zamknięciu drzwi kierowcy czy też innych. Czy także samoistnie.
Wtedy zostaje wywalić centralkę i kupić inną z pilotami.

Offline cadamsky

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 21
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Grudzień 2019, 20:22:01 »
I takie właśnie objawy może robić uszkodzony przewód. Tak jak pisałem wcześniej. Zamek będzie działał (otwierał i zamykał) bo zasilanie do silnika zamka jest na innych przewodach niż mikrowyłącznika.
Sprawdź połączenia na wtyczkach i poruszaj wiązką przy (w drzwiach). Znajdź siłownik lub siłowniki master (ten, który steruje innymi zamkami) i odepnij od nich przewody sterowania (nie zasilania) i będziesz wiedział czy problem jest z siłownikiem, wiązką czy sterownikiem. Kiedyś w Maździe w samym siłowniku wymieniałem diodę prostowniczą (coś bocznikowała) bo się spaliła. Zamek też nie działał poprawnie aż do naprawy.
Czasem naprawa jest banalna i nie trzeba płacić za nowy sterownik.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Grudzień 2019, 21:49:21 »
Cytat: "robaszek127"
To teraz trzeba sprawdzić czy to następuje po zamknięciu drzwi kierowcy czy też innych. Czy także samoistnie.
Wtedy zostaje wywalić centralkę i kupić inną z pilotami.


Po zamknieciu drzwi kierowcy , czesto tez wszystkie samoistenie sie zamykaja , czasem jest tak ze np. zablokuja sie same drzwi kierowcy a pasazera sa otwarte, no loteria ze tak powiem...

[ Dodano: 2019-12-02, 21:49 ]
Cytat: "cadamsky"
I takie właśnie objawy może robić uszkodzony przewód. Tak jak pisałem wcześniej. Zamek będzie działał (otwierał i zamykał) bo zasilanie do silnika zamka jest na innych przewodach niż mikrowyłącznika.
Sprawdź połączenia na wtyczkach i poruszaj wiązką przy (w drzwiach). Znajdź siłownik lub siłowniki master (ten, który steruje innymi zamkami) i odepnij od nich przewody sterowania (nie zasilania) i będziesz wiedział czy problem jest z siłownikiem, wiązką czy sterownikiem. Kiedyś w Maździe w samym siłowniku wymieniałem diodę prostowniczą (coś bocznikowała) bo się spaliła. Zamek też nie działał poprawnie aż do naprawy.
Czasem naprawa jest banalna i nie trzeba płacić za nowy sterownik.


Hah, cos Ty...ja typowy zielony jelen jestem, jade do mechanika sprawdzic, droga taka nowa cała centralka jest?

Ewentualnie mozecie zapodac jakis zamek centralny który moglbym sobie zakupic ( w miare dobry) i juz zawiezc do mechanika ?

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Grudzień 2019, 09:44:24 »
Najlepiej niech sprawdzi to jakiś elektryk samochodowy. A on doradzi czy kupować nowy centralny. Tego jest pełno na allegro i wszystko chińszczyzna ale o dziwo jak się trafi to działa latami a cena niziutka.

Offline Ozik89

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Getz = Centralny zamek
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Grudzień 2019, 21:48:53 »
Udało sie umowic na jutro ;) dam znac jutro co bylo powodem zeby tez inni uzytkownicy wiedzieli co i jak :)

[ Dodano: 2019-12-04, 20:11 ]
Ok, okazało się , że... jak to stwierdzil elektromechanik - wada leżała po stronie drzwi od kierowcy, jakieś styki tam nie łączyły, ale widziałem ze naprawiał coś pod kierownica (sciagnal panel i tam było duuuzo kabli), jakas centralka chyba :)