Autor Wątek: [Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie  (Przeczytany 1634 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EPBP

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie
« dnia: 25 Lipiec 2019, 15:44:04 »
Witam,

Piszę do Was z problemem z Hyundaiem Sonatą EU4 (2005), bo mechanik z elektrykiem rozłożyli ręce, a serwis Hyundaia ma ceny całkowicie nie na mój portfel.

W lipcu 2018 miałem awarię rozrządu (niestety) podczas jazdy.
Planowanie głowicy itd. Po naprawie (od września 2018r. ) samochód jeździł bez zastrzeżeń przez blisko 10 tys. km.

Pod koniec kwietnia tego roku zaparkowałem samochód na parkingu, po czym chciałem go ponownie uruchomić lecz z miernym skutkiem.
Samochód bez problemu odpalał jednak gasł po 2-3 sekundach bez względu na obroty silnika (nie tracił mocy, tylko po prostu gasł).
Pierwszym podejrzeniem był immobilizer, jednak po próbie uruchomienia silnika każdym rodzajem kluczyków i konsultacji telefonicznej z mechanikiem naprawiającym rozrząd kolejne podejrzenie padło na czujnik położenia wałków rozrządu.
Samochód zholowałem do warsztatu, gdzie po podpięciu do komputera wskazywało błędy w czujniku rozrządu i czujniku położenia wałków rozrządu.
Elektryk wymienił czujnik położenia wałków (czujnik rozrządu okazał się dobry) i zdiagnozował, iż w/w czujnik spowodował zwarcie, które spaliło sterownik silnika.
Po dłuższym poszukiwaniu sterownika silnika udało mi się znaleźć używany sterownik silnika o tych samych oznaczeniach co zamontowany w moim aucie.
Jednak po wymianie sterownika samochód jak to określił mechanik "raz odpala, 5 razy nie odpali". czujniki wymienione są na nowe, sterownik był zgrywany z immobilizerem. Może ktoś miał podobną awarię i jest w stanie mnie nakierować na przyczynę awarii?

Pozdrawiam

Offline bolo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
[Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lipiec 2019, 19:42:39 »
Chodzi dłużej niż kilka sekund? Objaw trochę inny niż mój. U mnie gasł na ciepłym.

Ja miałem problem z czujnikiem wału rozrządu (ten płaski czujnik taki). Ale mi gasł jak się rozgrzał. Nowy czujnik założony i to samo.

Pomógł dopiero oryginalny czujnik z Foxa z Rzeszowa.

Offline Chorazy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 35
[Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipiec 2019, 20:10:07 »
OEM też działa, zaryzykowałem i założyłem u siebie, działa. Może gdzieś jeszcze jest immobiliser, który trzeba też zgrać, w innych autach potrafią być w zegarach, a nawet w pompie paliwowej.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lipiec 2019, 20:41:23 »
"Cżujnik spowodował zwarcie"

Zdradzę Ci pewien sekret, wiedzę wręcz tajemną. Ten czujnik jest od tego by robić zwarcie! Co jeden obrót wału (lub wałka). To nie enkoder, tylko zwykły czujnik halla.

Można spróbować zamienniki, ale niestety OEMy czasem nie są dobre jakościowo.

Mechanik wymienił Ci sterownik (ECU), ale zapomniał zakodować immobiliser, stąd problemy, nie odpalisz auta bez pomocy ogarniętego elektryka.

Offline EPBP

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lipiec 2019, 10:33:29 »
Nie ukrywam, że nie wiele się znam na silnikach  :-|
Z tego co mówił mechanik wymieniony został:
- czujnik położenia wałka rozrządu (na oryginalny)
- czujnik położenia wału korbowego (na oryginalny)
- sprawdzany był rozrząd, czytnik wałka rozrządu, instalacja pomiędzy komputerem a czujnikami, moduł immobilizera (jest "pozwolenie na start" za każdym razem, nic nie blokuje od strony immobilizera) i immobilizer był zgrywany z zamontowanym sterownikiem silnika.
Może być tak jak pisze Chorazy, że gdzieś jeszcze jest immobilizer ukryty?

Offline Chorazy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 35
[Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lipiec 2019, 13:31:52 »
http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=7945

Był kiedyś podobny problem na forum, został rozwiązany, to może być jakiś przydatny trop dla Ciebie.

Offline EPBP

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
[Sonata EU4] Elektryka - Odpala i gaśnie
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lipiec 2019, 17:25:20 »
Dzięki!

//EDIT
Jako, że sam nie lubię wątków gdzie był problem i mimo jego rozwiązania nikt nie napisał o co chodziło, informuję:
W w/w przypadku winowajcą były:
- czujnik położenia wału
- czujnik położenia wałków rozrządu
- czujnik spalania stukowego

W jednym "serwisie" tak wymieniano czujnik położenia wału, że urwano kostkę i spięto kable "na krótko" myląc plus z minusem... >:(
A to z kolei spowodowało zwarcie i spalenie dodatkowo czujnika położenia wałków rozrządu oraz spalania stukowego.
Po wymianie w/w czujników, opór stawiał jeszcze czujnik położenia wału, ponieważ wszystkie zakupione czujniki nie chciały współpracować, i tu co ciekawe zadziałał czujnik używany :o. Immobilizer był i jest sprawny, tak samo jak sterownik silnika (a nawet 2). Tak czy inaczej dziękuję za zainteresowanie tematem oraz pomoc. ;)
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2020, 09:27:22 przez EPBP »