Autor Wątek: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy  (Przeczytany 2474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dar!usz

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
[i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« dnia: 25 Kwiecień 2019, 21:48:31 »
[i30FD]Wymiana sprężyn - problemy

Juz od kilku tygodni zmagam się z problemem skrzypiących sprężyn.
Historia zaczęła się się od pęknięcia jednej ze sprężyn.
Zakupiłem więc sprężyny, w sklepie dobrali mi sprężyny wg Vin KAYABA nr 3329.

Mechanik założył mi te sprężyny (wraz z łącznikami stabilizatora - dodatkowo) i teraz na poprzeczych spowalniaczach słychać odbijanie się sprężyn i głośne skrzypienie. Dźwięk poniżej.

Mechanik u którego robiłem wymianę, nie chce nic więcej poradzić uważając że włożył do auta to co mu przyniosłem.
Na sprężynie nie widać jakiś otarć, nie zahacza ona o nic (jak sugerował drugi mechanik).
Nie mam pomysłu co to może być. Auto skręcając nie skrzypi.
Załączam filmik z przejazdu. Dzwiek ktory słychac to dzwięk przejazdu po spowalniaczach. Dobicie sprężyn i gwałtowne ich "odbicie". Sekunda 9 zwłaszcza 13, oraz 31 i 36.
Nie mam pomysłu.
Sprężyny założone prawidłowo, może złe sprężyny mechanik założył? NA obu kołach dzieje się to tak samo.

PONIŻEJ ZAŁĄCZNIK

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwiecień 2019, 09:55:41 »
przeważnie skrzypią obejmy stabilizatora (jeżeli masz). wystarczy wpsikać smar silikonowy w sprayu między gumę a drążek. sprężyny nie skrzypią, chyba że mają podkładki gumowe i źle leżą

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1443
[i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwiecień 2019, 16:45:19 »
Może nie założył mechanik podkładem gumowych pod sprężyny i skrzypią. A jak są to trzeba metodą prób smarować i czy pomogło.Wtedy wyjdzie gdzie i co skrzypiało.

Offline dar!usz

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
[i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwiecień 2019, 20:53:27 »
Cytat: "robaszek127"
A jak są to trzeba metodą prób smarować i czy pomogło.Wtedy wyjdzie gdzie i co skrzypiało.


Ale co smarować? Sprężynę? Jeśli tak to w którym miejscu?
Proszę o wskazówki od czego zacząć?

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 611
[i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwiecień 2019, 21:04:30 »
Sprężyna na górze ma gumowe podkładki. Na wahaczu nie ma. Zacznij jak napisał Wtom od gum drążka stabilizatora. Jak nic się nie zmieni posmaruj (popsikaj) górę sprężyny potem dół. Nie wszystko na raz bo nie będziesz wiedział gdzie jest problem.

Offline aliali

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
[i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Maj 2019, 15:22:51 »
Na wahaczu na dole też są gumowe podkładki. Chyba że mechanik nie założył. Skrzypieć może też na tulejach stalowo gumowych jak są niedokręcone. ja ostatnio wymieniałem sam. Wszystko działa jak trzeba po złożeniu.

Offline ravpraca

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Grudzień 2020, 13:10:22 »
Witam,

Znalazłem kawałek odłamanej przedniej sprężyny. Muszę więc wymienić dwie przednie sprężyny.
- czy wystarczy kupić same dwie sprżyny? Czy coś jeszcze trzeba kupić do wymiany?
- czy jest potrzebne ustawienie zbieżności po wymianie?
- auto ma przejechane niecałe 150kkm, czy np amortyzatory nie będą wymagały już wymiany?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
R

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudzień 2020, 17:53:24 »
Pojedź do dużego serwisu, gdzie wszystkie części będą mieć na miejscu, to po rozebraniu się dowiesz co wymienić i na miejscu podejmiesz decyzję. Forum to sama teoria, a tobie trzeba "wizji lokalnej". Powodzenia!

Offline ravpraca

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Grudzień 2020, 18:28:24 »
Ok. Podjechałem. Amortyzatory są w porządku. Muszę kupić sprężyny i osłony. Po rozebraniu bedzie wiadomo, czy jeszcze kielichy amortyzatorów będą potrzebne.

Czy geometrię po takiej wymianie trzeba będzie ustawić?

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Grudzień 2020, 06:56:23 »
Kielichy? To jest niewymienne. Może o poduszki/łożyska amortyzatorów ci chodzi.

Do wymiany wymontują całe McPhersony, więc geometria/zbieżność jak najbardziej do ustawienia (mało gdzie to sensownie robią i często kierownica krzywo zostaje).

Offline ravpraca

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Styczeń 2021, 00:42:58 »
Tak, chodzi o poduszki amortyzatorów.

Ciekawa sprawa z tą zbieżnością/geometrią. Patrząc na kolumnę, to jest mocowana do zwrotnicy za pomocą dwóch śrub. Z tego co widzę, to nie ma tam regulacji.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Styczeń 2021, 06:16:51 »
W typowych samochodach osobowych z przednim napędem ustawienie zbieżności polega na obracaniu przeciwnakrętką, zamontowaną na drążku kierowniczym.

https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/technika/czym-jest-geometria-kol-jak-ja-wlasciwie-ustawic

Offline ravpraca

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
Odp: [i30FD]Wymiana sprężyn - problemy
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Styczeń 2021, 19:21:45 »
Wymiana dwóch sprężyn z przodu, osłon amortyzatora i odbojów kosztowała razem 520zł (w tym robocizna 200zł). Sprężyny Sachs nr 993509. Nic więcej nie trzeba było wymieniać. Geometri nie trzeba ustawiać. Przód auta jest trochę wyżej.