Autor Wątek: [ix20] Wytarty sworzeń pedału sprzęgła  (Przeczytany 1746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dzius

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
[ix20] Wytarty sworzeń pedału sprzęgła
« dnia: 02 Kwiecień 2019, 16:51:10 »
Od jakiegoś czasu zaobserwowałem u siebie w IX20 luz na pedale sprzęgła spowodowany wytarciem sworznia przekazującego ruch pedału na siłownik hydrauliczny sprzęgła. Luz nie jest jeszcze tragiczny tak z 1cm mierząc na krawędzi dolnej pedału, ale mimo wszystko jest to dość irytujące, a poza tym będzie się tylko pogłębiać. Trzeba od razu zauważyć, że zapewne wymiana samego sworznia jest rozwiązaniem tylko tymczasowym, bo wytarte są również ramiona pedału i siłownika w które ten sworzeń jest wsadzony.
Czy ktoś ma jakieś sensowne doświadczenia w naprawie takiej dolegliwości ?

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
[ix20] Wytarty sworzeń pedału sprzęgła
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwiecień 2019, 20:16:01 »
Koledzy z i40 mieli podobne doświadczenia. http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=11761&postdays=0&postorder=asc&start=60
Wymieniali pompkę sprzęgła z powodu owalu w plastikowym tłoku. W ix20 pompka nie jest taka sama ale główka tłoka wydaje się identyczna. Nikt tam nie pisał o wytartym sworzniu czy ramionach pedału. Bynajmniej o tym nie doczytałem

Patrząc na pedał sprzęgła (na zdjęciu od ix35) to już sam nie wiem czy chodzi o tą samą przypadłość :roll:
Masz luz na sworzniu na którym zawieszony jest pedał? Jeśli tak to chyba musisz sprawić sobie cały komplecik jak na zdjęciu.

Offline Dzius

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
[ix20] Wytarty sworzeń pedału sprzęgła
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwiecień 2019, 23:05:57 »
Dzięki za odpowiedź. Niczego jeszcze nie wyciągałem, ale luz bez wątpienia nie jest na zawiasowaniu całego pedału, lecz na sworzniu od końcówki siłownika sprzęgła.
Znalazłem zdjęcie tegoż z I30 na którym widać wyraźnie sworzeń, srebrną podkładkę i zawleczkę trzpienia. (Na prawo od nalepki z kodem paskowym).Palcami wyczuwam że właśnie na tym jest luz. Całego mechanizmu pedału, ani pompy siłownika nie warto wymieniać. Trzeba to jakoś "zregenerować".

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
[ix20] Wytarty sworzeń pedału sprzęgła
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Kwiecień 2019, 07:48:53 »
Cytat: "Dzius"
pompy siłownika nie warto wymieniać. Trzeba to jakoś "zregenerować".   


Żeby to zrobić w miarę porządnie pompkę trzeba wyjąć. Rozwiercić to ucho (ale nie wiertłem bo może pęknąć ucho) przydałby się frez. Albo rozpiłować okrągłym pilnikiem i rozwiercić rozwiertakiem. Dorobić tulejkę, chyba najlepsza byłaby z teflonu. Ja bym jakoś tak kombinował.

Offline Dzius

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 76
[ix20] Wytarty sworzeń pedału sprzęgła
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwiecień 2019, 20:56:45 »
Dzisiaj sprawdziłem dokładnie jak to wygląda. Trzpień na który wchodzi "ucho" pompki sprzęgła jest przyspawany do pedału sprzęgła. Jego nominalna średnica to 10mm. Wygląda na to że głównie uszkodzone jest "ucho" pompki, znaczy zrobiło się takie owalne. To ucho łatwo jest zdjąć z trzpienia wyciągnąwszy wcześniej zawleczkę i plastikową podkładkę. Ale aby ją rozwiercić trzeba by pompkę wymontować, bo inaczej można by ją uszkodzić. Najłatwiej chyba będzie wymienić pompkę na nową. Cena nowej pompy ponad 200zł. :-(  Chyba nie będę się spieszył z naprawą póki nie ma problemów ze zmianą biegów. Czy ktoś wie czy taką pompę trzeba jakoś odpowietrzać przy wymianie ?

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
[ix20] Wytarty sworzeń pedału sprzęgła
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Kwiecień 2019, 21:35:45 »
Cytat: "Dzius"
Czy ktoś wie czy taką pompę trzeba jakoś odpowietrzać przy wymianie ?


No raczej. Ale nie samą pompkę tylko cały układ. Odpowietrznik jest na wysprzęgliku (przy skrzyni biegów). Zbiornik na płyn jest jeden wspólny z hamulcami.