Autor Wątek: Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANI  (Przeczytany 1371 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borsuklesus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANI
« dnia: 27 Kwiecień 2020, 21:26:00 »
Sprawa ma się tak. Mam 3 bardzo ważne pytania i liczę na odpowiedzi, a raczej podpowiedzi :)

Tucson, 2007 rok, 2.0 benzyna, 141 KM,napęd na przód. Przebieg 115 000, zalany na za Waszą radą RAVENOLEM 5w30.

1.
W związku z epidemią, kwarantanną narodową autem wjechałem do garażu na ok 2 tygodnie. Po tym okresie chciałem auto odpalić. Rozrusznik kręcił, ale jakby słabo. Myślałem, że może aku padł, ale po kilku próbach auto zapaliło. Jakieś 3 sekundy coś stuknęło w silniku (jak zimny stary diesel w zimie) i przez kolejne 5 sekund autko chodziło jakby na "pół gwizdka" - jakby pracowało pół silnika. Po kilku sekundach wszystko wróciło do normy. Do dziś auto jeździ i pali normalnie. Jest powód do obaw ??

2.
Planuję wymianę rozrządu. Jestem zielony z mechaniki - a moja wiedza ogranicza się do wymiany żarówki i płynu do spryskiwaczy.
Czy jest tam łańcuszek, czy pasek. Co wymienić. Pompa wodna ? Czy podczas wymiany rozrządu, wymienia się również pasek klinowy do alternatora (wiem, że ślizga i piszczy) Jaki jest koszt mniej więcej części do wymiany rozrządu (mniej więcej..)


3. Przy skręcie w prawym boku (okolice koła) trzeszczy i stuka, jakby krasnal siedział i walił młotkiem w blachę ;)  ;-) Przypuszczam, ze to przegub. Czy na diagnostyce jest to usterka do wykrycia ? Jak sprawdzić jego działanie ?
 
4. Czemu w tym aucie nie ma termometra tem. zewnętrznej. Scenic kilka lat starszy ma nawet, a tu zonk  :?:  

 :evil:  


POZDRAWIAM SERDECZNIE I ŻYCZĘ ZDRÓWKA.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Re: Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc.
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwiecień 2020, 22:22:10 »
Cytat: "Borsuklesus"

  4. Czemu w tym aucie nie ma termometra tem. zewnętrznej. Scenic kilka lat starszy ma nawet, a tu zonk  :?:  

Jest (bo klimatyzacja go potrzebuje), tylko nie masz wskazania na zegarach, bo pewnie niebogata wersja wyposażenia.

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 994
Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANIA ?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Kwiecień 2020, 07:11:19 »
Jak pompa wody napędzana od rozrządu to wymienić.
Jak napędzana osobnym paskiem to osobiście bym zmienił.
Masz pasek i łańcuszek.
Łańcuszek spina dwa wałki rozrządu. Jak go słychać to trzeba zmienić.
Jak wersja z klimatronikiem to temperatura zewnętrzna jest na panelu od klimatronika.

Offline Borsuklesus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANIA ?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Kwiecień 2020, 15:07:59 »
:) Dziękuję za odpowiedzi. Łańcuszka nie słychać, przebieg ma oryginalny ok 115 000 i zastanawiam się czy zmienić czy odpuścić sobie to wszystko i poczekać jeszcze.



Co do wersji auta i termometru, to nie mam pojęcia ;) ale skoro komputer pokazuje takie wartości jak spalanie i z dziesięć innych funkcji, to nie wierzę, że termometr szedł tylko do najbogatszych wersji :) jakby to przynajmniej webasto było :)

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANIA ?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Kwiecień 2020, 16:43:03 »
Różne nielogiczności bywają w autach. W fokusie mk2 fl nie ma pomiaru spalania odcinkowego w żadnej wersji wyposażenia.

Offline Borsuklesus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANIA ?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maj 2020, 12:24:11 »
Chyba coś mam.

Pasek piszczy od kilkunastu dni. Od czasu piszczenia paska, słychać trochę przy skręcie pompę wspomagania.  Czy owa pompa jest napędzana paskiem czy nie ?

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 994
Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANIA ?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maj 2020, 16:14:04 »
No paskiem a czym ma być napędzana???
Paskiem ale nie rozrządu.

Offline Mirek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 62
Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANIA ?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Maj 2020, 02:10:52 »
Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego - przy niskim stanie może piszczeć

Offline Borsuklesus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANI
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Czerwiec 2020, 23:12:39 »
Usterki, które usunąłem:


1- tłuczenie to było łożysko nad amortyzatorem wraz z odbojem - teraz cisza jak makiem zasiał. Żaden przegub....

2- Pompa wspomagania miała za mało płynu, czyszczenie + wymiana i problem z głowy

3- Wymieniony pasek do alternatora = zero piszczenia


Koszt z częsciami - 800 zł

Offline Mirek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 62
Odp: Rozrząd, przegub, stuki.... Prośba o pomoc. POMPA WSPOMAGANI
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Czerwiec 2020, 20:06:28 »
No to dalej jeździć i cieszyć się bezawaryjną jazdą - jednak przy przebiegu 115 tysi rozrząd bym wymienił - już czas na niego