Autor Wątek: [Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach  (Przeczytany 123025 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

santa claus

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #90 dnia: 07 Październik 2014, 06:35:17 »
markow a na jakie felgi chcesz je założyć? Te co są w standardzie 6,5 calowe? Będzie trochę balonowato, nie wiem jak z obcierką przy skręcaniu.... z tego co przymierzałem. Co innego na 7 calowych i z et trochę niższym wtedy problemów nie powinno być. Ja zakładałem 265 70 15 ale na 8 calowych i z et 5 i to już była przesada bo auto nie chciało ruszyć  ;-) i opony wystawały na boki.

markow

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #91 dnia: 07 Październik 2014, 08:26:08 »
Felga 16 - opony wystawiłem na allegro, a prawdopodobnie kupię komplet 225/70r16 tak jak w letniej rozmiarówce mam. Chociaż takie kumho fajnie wygladają. Miałem je w fronterze.

[ Komentarz dodany przez: Zbyszek: 2014-10-07, 23:08 ]
III Ogólne zasady publikacji na Forum 9. Użytkownik, który swoimi wypowiedziami będzie zaniżał poziom Forum, w szczególności poprzez: g. odpowiedzi ze zbędnymi całymi cytatami innych użytkowników, tj. cytowanie całości wypowiedzi będącej ostatnim postem w wątku...

Offline ololysy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 222
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #92 dnia: 17 Październik 2014, 11:52:57 »
I zrobiłem zakupy! Zdecydowałem się na opony hankook rw11 ipike. Opona przeznaczona na rynek skandynawski. Biorąc pod uwagę że mieszkam na południu i często wyjeżdżam na narty myślę ze będą ok.

DriverOpolskie

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #93 dnia: 27 Październik 2014, 14:06:10 »
Wytłumaczcie mi,jak to jest z oponami bieżnikowanymi. Widzę na Allegro sporo ogłoszeń,o sprzedaży opon po bieżnikowaniu. Ogłoszenia mówią o komplecie,przód i tył. W ciężarówkach montowanie bieżnikowanych opon na przód,jest niedopuszczalne. Jak to jest z osobówkami ?

pgaz

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #94 dnia: 27 Październik 2014, 16:36:08 »
Mój kumpel jest wielkim fanem bieżnikowanych, montuje je w autach firmowych niższych klas. Zimówki zawsze zachwala że bieżnik z jakiejś tam premium i jak nie rozwija w śniegi większej prędkości jak 110 to podobno się sprawują. Letnie już słabiej wychodzą. Generalnie są problemy z ich wywarzaniem. Z tego co pamiętam chyba firmy MarGum mu wypadły najlepiej.

Montuje je na wszystkie koła.

Mistrz

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #95 dnia: 27 Październik 2014, 20:13:59 »
Osobiście nie założę już bieżnikowanych bo 2 lata temu ojciec kupił komplet do Forda Oriona, po czym 2 zostalo od razu założone na tył i ślady zużycia widac było od razu. Po prostu zużywaja się duuuużo szybciej. Na przód założyłem pozostale dwie 2 miesiące temu i póki co jeszcze się nie zdarły do zera, ale już widać że bieżnika ubyło. Na dodatek boki wyglądaja na delikatnie popękane, więc ich wytrzymalość jest już na pewno dużo gorsza. No i przyczepność na mokrej szosie nie jest tak znakomita jak byc powinna, no ale nie jest źle abym marudził.

Oczywiście to są moje doświadczenia na 1 przykladzie opon letnich, innych nie testowałem i jakoś nie mam chęci na dalsze experymenty.

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #96 dnia: 27 Październik 2014, 20:47:30 »
Używałem zimowe opony bieżnikowane w firmowym Renault Kangoo i dorzucę kilka spostrzeżeń. Nalewajki są dobrymi oponami w śnieżną zimę i bardzo dobrze spisują się w kopnym śniegu.Są miękkie i dobrze sobie radzą w duże mrozy-stosunkowo dobra przyczepność.Źle się jeździ w ciepłą zimę bez śniegu z uwagi na "plastelinowe" prowadzenie(ale tylko na początku po zakupie,potem już trochę twardnieją).Nie potwierdzam,że szybko się zużywają.Moje wytrzymały 4 zimy i około 60 tys.przebiegu. Zmieniłem na kolejne bo zaczynały pojawiać się mikropęknięcia gumy i coś co nazwałbym "utlenianiem" gumy. Plusy: niska cena,dobra przyczepność na śniegu.Minusy: duża głośność i opory toczenia, wzrost zużycia paliwa większy niż przy markowych oponach.Aha-ja na nich na wszelki wypadek nie jeździłem ponad 100 km/h  :lol:

Mistrz

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #97 dnia: 27 Październik 2014, 21:27:24 »
Cytat: "vanhelsing"
ja na nich na wszelki wypadek nie jeździłem ponad 100 km/h  :lol:


No to u mnie mają przewidziane do 190km/h (oznaczenie T), ale osobiście najwięcej jechałem niewiele ponad 160km/h na nich bo szczerze mówiąc to samochodem z 54KM i bagażami o wadze ok. 100kg więcej nie ma gdzie rozwinąć. Nie zauważyłem żadnych zmian, czy niepokojących zachowań samochodu.

DriverOpolskie

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #98 dnia: 03 Listopad 2014, 14:57:15 »
Kupiłem dzisiaj i założyłem opony firmy Sportiva koncernu Continental. Już jestem szczęśliwy,że auto tak bardzo dobrze się prowadzi. Okazuje się,że to nie zawieszenie było do d... tylko opony złom.
http://www.oponeo.pl/dane-opony/sportiva-snow-win-4x4-235-65r17-108-h-xl#70823336

l_isek

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #99 dnia: 09 Listopad 2014, 11:43:17 »
Witam
Poszukuję opon zimowych do mojego SF, do tej pory w oplu vectra B miałem bieżnikowane (firma Targum). Na zimę jednak potrzebuję coś bardziej pewnego, choć na bieżniki narzekać nie mogę.

Zastanawiałem się nad Nokian WR SUV 3 lub Hankook i*cept evo W310. Czy ktoś ich używał? Może polecicie coś innego?

Opona musi dobrze trzymać się polskich dróg (nie koniecznie ekspresówek i autostrad) tak przy 130 - 160 km/h i oczywiście dobrze sobie radzić w lekkim terenie (podjazdy o niewielkim nachyleniu, drogi gruntowe, ogólnie niskie Bieszczady leśne drogi południowej polski).

Będę wdzięczny za opinie i pomoc.

Offline Andrzej57

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #100 dnia: 09 Listopad 2014, 12:53:03 »
l_isek, polecam Nexen Winguard SUV. Tanie, b. dobrej jakości opony koreańskie. Kupiłem do swojego S-Fa dwa komplety lato i zima. Na zimówkach przejechałem ok. 2tys. km, co prawda śniegu jeszcze nie było, ale w obecnych warunkach trzymają drogi jak przyklejone, są ciche nawet na autostradzie, a wg. opinii na śniegu idą jak po sznurku(jeszcze nie miałem okazji sprawdzić). Szczerze mogę polecić zarówno  "ZIMÓWKI"  , jak i  "LETNIE"
Można znaleźć taniej wyżej tylko zaprezentowałem te oponki ;-)

l_isek

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #101 dnia: 09 Listopad 2014, 13:42:16 »
Opona wygląda ciekawie jednak bieżnik wygląda na typowo śniegowy, nie wiem jak sobie poradzi na drodze z większymi prędkościami. Nie znalazłem też rozmiaru 225/70 r16 (nie napisałem wcześniej) ale są 215/70 r16, słyszałem ze nawet lepiej na zimę zakładać trochę węższe opony.
Niestety wg naklejki (o ile można jej wierzyć) są głośniejsze od podanych wcześniej.
Podróżuje z małymi dziećmi więc zależy mi na bezpieczeństwie cena jest wartością drugorzędną. Chciałbym dać tak max do 500pln za oponę.

Andrzej57 możesz napisać w jakich warunkach używasz tych opon i przy jakich prędkościach? Jeszcze śniegu w Polsce nie ma ale jak się sprawują na mokrej nawierzchni?

Offline Andrzej57

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #102 dnia: 09 Listopad 2014, 14:19:33 »
Pisałem wyżej, jechałem na suchym i mokrym, na autostradzie z prędkością "dozwoloną"  ;-) , po za miastem i w mieście. Są ciche, dobrze trzymają w zakrętach (serpentyny w okolicach Czaplinka pokonywałem 90-tką bez używania hamulca :-P ) Naprawdę opony godne polecenia, a miałem już doświadczenie z kilkoma oponami droższymi i te w niczym im nie ustępują. http://www.ceneo.pl/32005275#mh=X5v6WSv175005nexenuvw3Ig6X5sqTVVrYMs1BVhf799ZRzz87nxz41xRvLNk6PtVTmAD2zkoRc7a48zTJc1OeS-QO0dBviz2ktR4ch4nnUyiles1cH-QRd4zKAWPMb-0NBhTRITnV-LTDAhQO0 .

l_isek

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #103 dnia: 09 Listopad 2014, 15:39:42 »
Co raz bardziej się zastanawiam nad podanymi przez Ciebie oponami, ogólnie mają dobre opinie. Fajnie to wygląda, ale cena jest mocno zastanawiająca. Ile może być warta nowa opona która kosztuje niewiele więcej od bieżnikowanej? Nawet Barum Polaris są droższe a potrafią strzelić przy 170 km/h na autostradzie (na szczęście tył - skoda roomster, pusta).

Ktoś jeszcze używał opon Nexen?

Mistrz

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #104 dnia: 09 Listopad 2014, 23:25:45 »
Cytat: "l_isek"
słyszałem ze nawet lepiej na zimę zakładać trochę węższe opony.


Z doświadczenia wiem (na samochodzie mającym napęd na przód) że lepiej miec na zimę szersze opony niz węższe. Chodzi o to że jak masz węższe to lepiej sie sprawuja na świeżym śniegu, ale odpowiedz sobie na pytanie: ile po nim jeździsz??? Zwykle sie jeździ po śniegu który zostal już ubity przez inne samochody, a wtedy znaczenie ma powierzchnia przylegania (czyli im większa szerokośc, tym większa powierzchnia), niż siła nacisku (kg/1cm^2).

Takie jest moje zdanie i to są moje doświadczenia w samochodzie mającym napęd ma przód, do domu mam stromy podjadz i robiłem testy zarówno na oponach stardowej szerokości, jak i szerszych o bardzo podobnej rzeźbie bieznika i jest spora różnica (na korzyść szerszych).

Oczywiście w świezym śniegu jest delikatna wyższośc opon węzszych, ale naprawde wg mnie nie warto bo jazdy po śniegu który chwilę temu spadł jest tyle co nic.