Autor Wątek: [Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach  (Przeczytany 111700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Watcher

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #150 dnia: 13 Kwiecień 2016, 21:31:30 »
Witam Panowie,

Wyrzuciłem w tamtym roku opony letnie bo były już sparciałe.
No i teraz mam dylemat, czy kupić ponownie letnie czy już wielosezonowe.
Oponki rozmiar standard 225/70 R16 4x4.
Na letnie namawia mnie właściciel zaprzyjaźnionego serwisu opon.
Poleca mi albo Goodyear EFFICIENTGRIP SUV albo Nokian Line SUV.
Co o nich myślicie?
Co do wielosezonowych coś pamiętam, że były polecane przez Was opony
Vredesteiny Quatrac SUV. Czy coś w tym temacie się zmieniło i inne opony są polecane?

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #151 dnia: 14 Kwiecień 2016, 16:19:35 »
Ogólnie rzecz biorąc - chcesz przejść na opony sezonowe, czy szukasz następcy opon wielosezonowych?

Z mojego doświadczenia - nie da się jeździć autem pokroju Santa Fe po śniegu na oponach letnich - po prostu auto robi wszystko, żeby pokazać swoją wyższość i teoretycznie "da się", ale kosztem stałej walki z autem i prawda jest taka, że w pewnym momencie jednak człowiek się odpręży i strzał gotowy. Co do wielosezonówek - jeżeli są porządne, to problemu z jazdą nie ma.

Co do producentów - zastanawiałem się nad Nokianem (ale wielosezonowym) - w testach niby były same achy i ochy, ale opinie użytkowników były całkowicie sprzeczne z tym pozytywnym wizerunkiem. Potem wyszła na jaw afera z szykowaniem "specjalnych" opon do testów, tzn. nie były dostarczane do testów opony "z półki", tylko specjalnie preparowane w fabryce - więc faktyczna jakość opon dostępnych w sklepach jest o wiele niższa, niż wykazały to testy. Dlatego wybór padł na kolejny komplet (w sumie to parę na przód, bo tylne są w świetnym stanie) Vredesteinów Quatrac 3 SUV.

Watcher

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #152 dnia: 14 Kwiecień 2016, 16:32:21 »
Mam dylemat czy kupić wielosezony do jazdy całorocznej, czy teraz letnie i związane z tym, późniejszy zakup zimowych, które też mi się w sumie kończą.
Nie mam zamiaru w każdym razie jeździć na letnich w zimę  ;-)

Czyli Ty polecasz zakup tych wielosezonowych Vredesteinów.
Jak się sprawuję w zimę? Dają radę na śniegu? A jak latem?

tictac1986

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #153 dnia: 14 Kwiecień 2016, 18:28:03 »
Cytat: "Watcher"
Czyli Ty polecasz zakup tych wielosezonowych Vredesteinów.
Jak się sprawuję w zimę? Dają radę na śniegu? A jak latem?


Ja polecam. Zimą napęd na cztery koła robi swoje, a teraz też bardzo miło się jeździ. Stopień głośności do zaakceptowania...

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #154 dnia: 14 Kwiecień 2016, 18:40:29 »
Cytat: "Watcher"

Czyli Ty polecasz zakup tych wielosezonowych Vredesteinów.
Jak się sprawuję w zimę? Dają radę na śniegu? A jak latem?


Dają radę. Na śniegu (póki jest bieżnik odpowiedniej wysokości) idą jak burza, na mokrym jest bardzo dobrze, na suchym każda opona dobra ;-) - w każdym razie nie są ponadprzeciętnie głośne.

Kotły i ekogroszek Jelcz

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #155 dnia: 14 Kwiecień 2016, 22:49:40 »
Jeżdżę na wielosezonowych Goodride rocznik 2013 i dają radę zarówno latem jak i zimą na śniegu i lodzie.

Jedynie w śliskim, grząskim błocie poległy kiedyś całkowicie, ale na to są zupełnie inne opony  ;-)

nameada

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #156 dnia: 23 Kwiecień 2016, 08:32:47 »
Witam. Jako że pisałem w powitalni że w planie jet założenie nowych nexenów to tak się stało.
Rozmiar 225x70x16 ciśnienie 2,2 we wszystkich i całkiem miłe wrażenie z jazdy. Klasa ścieralności i aquaplaningu to E ( szału nie ma) ale za to ciche i nie znosi na bok. Co drażni
( przynajmniej mnie) to duże białe napisy na boku opony z marką i modelem , na szczęście dało się je schować od wewnątrz (zasługa bieżnika)

santa claus

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #157 dnia: 09 Maj 2016, 20:36:59 »
nameada to duży błąd. Mogłeś zyskać 20% lansu, 10% dzielności terenowej no i te spojrzenia innych kierowców z zazdrością a podziw okolicznych dziewoj nie do opisania a tak to masz zwykłe czarne opony  bez imienne - przełóż póki możesz uwierz  ;-)

piotrek_wrb

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #158 dnia: 12 Maj 2016, 21:46:59 »
Panowie szybkie pytanie : Santa fe 2.4 z napędem tylko na przód - jaki rozmiar opon - na oryginalnych 215/70/15 wygląda tak średnio i średnio mi się na nich jeździ , felgi 16 już zakupiłem teraz pytanie czy 235/70/16 to przesada (prawie 5cm różnicy w wysokości) czy wrzucić 225/70/16 ?

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #159 dnia: 23 Maj 2016, 21:08:15 »
W zeszłym roku byłem zmuszony wyrzucić opisywane wcześniej przeze mnie Dunlopy, 3 lata spisywały się ok ale po zakończeniu fabrycznej gwarancji rozsypały się :( kostki bieżnika odpadały jakby je ktoś podcinał.
W związku z doświadczeniem z w/w oponami zakupiłem ponownie opony wielosezonowe ale już Pirelli ATR 235/70R16 i było super cicho i stabilnie w trasie, niestety nie zdołałem przetestować ich zimą, pewnej nocy a było to Halloween - komuś się nudziło i zrobił sobie zabawę na dzielni ze scyzorykiem, padło jego ofiarą ok 20 samochodów w tym moje 4 ATR-y :(
Z ubezpieczenia kupiłem Pirelli Verde All Season  w tym samym rozmiarze i znowu pech - mniejszy bo bez strat - nie było zimy i znowu nie przetestowałem opon :(.
Ale jeśli chodzi o sam rozmiar, Dunlopy miałem w rozmiarze fabrycznym 225/70R16 i były trochę baloniaste, rozmiar 235/70R16 trochę je "wyprostował" a 1,9% (wg kalkulatora) różnicy na obwodzie nie robi zbytnio problemów.

Offline Ricardus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
    • https://www.facebook.com/riCARdus-Ryszard-Witaszek-1651459928513374/
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #160 dnia: 25 Maj 2016, 09:23:44 »
Zamówiłem takie opony:

Hankook H730 Optimo 4S

Zamawiałem w polskihurtopon, mają dobre ceny, tylko długo się czeka na przesyłkę. Zamawiałem już w tym sklepie kilka opon i zawsze je dostałem po około miesiącu, ale zawsze nowe nigdy leżaki, wysyłka zazwyczaj z Niemiec. Jeśli już nie było zamawianych opon, zawsze dostawałem propozycję zakupu lepszych lub porównywalnych innej firmy w takiej samej cenie.
Polecane przez was vredesteiny były dostępne ostatnio za 370 lub 380 zł w moim rozmiarze. Nie zamawiałem ich jednak, bo miał je mój teść w osobówce i były głośne.

http://polskihurtopon.pl/p/4673-hankook-h730-optimo-4s-21570-r15-98-t-c-c-2-72db

Zobaczę jak sie będą sprawowały. Tutaj są testy tych i innych opon całorocznych:

http://www.auto-swiat.pl/zdjecia/test-opon-calorocznych-w-rozmiarze-185-60-r-15-czy-sa-dobre-na-kazda-pogode/xjb0j

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #161 dnia: 25 Maj 2016, 21:05:01 »
Tylko, że to są testy opon w rozmiarze 185/60/R15. Opony w tak różnych rozmiarach jak 185/60/15 i 225/70/16 zachowują się zupełnie inaczej. To są zupełnie inne opony i pracują w zupełnie innych autach. Może model, mieszanka użyta do produkcji i bieżnik są takie same ale nie można kupować opon do dużego SUV-a na podstawie testów opon do kompaktów.

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #162 dnia: 28 Maj 2016, 11:20:27 »
Bieżnik będzie zapewne inny (nawet na przykładzie Vredesteina to widać - teoretycznie ten sam model opony, ale szerokie rozmiary mają kompletnie inaczej zbudowany bieżnik) i jestem pewien, że sama konstrukcja kordu, jak i mieszanka też musi być inna. W przeciwnym wypadku opona na ciężkim aucie byłaby pozbawiona bieżnika po kilku miesiącach.

Offline Ricardus

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
    • https://www.facebook.com/riCARdus-Ryszard-Witaszek-1651459928513374/
Opony całoroczne
« Odpowiedź #163 dnia: 09 Sierpień 2016, 23:39:28 »
Po kilku tygodniach jazdy na Hankook H730 Optimo 4S jestem zadowolony. Jest cicho i bardziej sprężyście. Nie mielą przy szybkim ruszaniu tak jak moje stare letnie. Na mokrym na razie nie widzę problemu, na suchym też jest ok. Zobaczymy jak bedzie przy niskich temperaturach i zimą. Cena była atrakcyjna a czas pokaże czy było warto je kupić.

suchar

  • Gość
[Santa Fe SM] Pogadajmy o oponach
« Odpowiedź #164 dnia: 10 Sierpień 2016, 09:20:28 »
jak już odgrzaliście temat opon to dodam swoje:

kupiłem 2 sezony temu Pirelli scorpion p-zero assimetrico. teoretycznie opisywane są jako całoroczne (na oponie jest znaczek M+S) ale jeżdżenie na nich w zimie to jest nieporozumienie. Jak tylko przymrozi albo padnie lekki snieżek to jazda jest dramatyczna. zmieniłem w ten sam dzień na zimówki michelina stare i znowu dało sie jeździć :)

teraz traktuje je jako typowe letnie i w tym są świetne.

jak ktoś wybiera sie w góry na narty - polecam zimówki (a może jeszcze nie miałem dobrej całorocznej?)