Autor Wątek: Spalanie  (Przeczytany 21736 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline morion8

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Spalanie
« dnia: 27 Listopad 2018, 17:38:41 »
Proszę o podawanie spalania waszego Hyundaia i30 podając przy tym dane silnika



1,4 mpi - 100KM

Miasto 6,7l/100km
Trasa 5,8/100km

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Spalanie
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopad 2018, 20:30:47 »
1.4 MPI
miasto - nieznane, mało jeżdżę po mieście
trasa - 5,7

minimalnie udało mi się zejść do 5,1 przy jeździe 90km/h (~80% trasa, ~20% miasto) na odcinku 114 km, samochód miał około pół roku i 3800 km przebiegu.
Jeżdżę raczej ekonomicznie, prawie tryb dziadka.

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Spalanie
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Listopad 2018, 18:27:12 »
1.4MPI hb

Po przejechaniu ok 7000km średnie spalanie pokazywane przez komputer to 6.8 natomiast z wyliczeń wychodzi 7,16.
Najlepszy wynik uzyskałem podczas wyjazdu wakacyjnego (2+2+pełen bagażnik)  na trasie Trójmiasto - Jelenia Góra - 6,14l/100km (wartość wyliczona). Komputer pokazywał 5.8l/100km.
Najsłabszy wynik jeżdżąc w większości na trasie dom-praca-dom (ok. 5km w jedną stronę) - 8,83l/100 (wartość wyliczana) - latem.
Najlepszy zaobserwowany wynik to 4.5l/100km podczas przejazdu S6 z Gdańska do Gdynia (ok. 26km)
Z moich obserwacji wynika, że różnica między wartościami odczytanymi z komputera, a tymi z wyliczenia wynosi ok. 0,3l/100km.

Offline morion8

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Spalanie
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Listopad 2018, 21:44:16 »
Ciekawe spostrzeżenia mic83. Nawet nie przypuszczałbym że pomiar z komputera może przekłamywać. Moje pomiary dotyczą wartości z komputera. Musze porównać z pomiarami własnymi.
Czyżby w aspekcie spalania firma HYUNDAI montowała nieprecyzyjne urządzenia pomiarowe?

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Spalanie
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Listopad 2018, 22:22:21 »
Nie koniecznie. Powiem szczerze, że nie zdarzyło mi się jeszcze jeździć autem, którego komputer pokazywałby spalanie dokładnie takie jak wychodzi z wyliczenia. Np. poprzednia Astra przekłamywała pomiary o 0,5l/100km. Muszę powiedzieć, że pomiary spalania podawane przez komputer i30 są jak do tej pory najbliższe prawdzie. Nie wiem z czego to wynika, ale dwa razy miałem tak, że wynik podany przez komputer był prawie identyczny jak ten z wyliczenia. Jednak w pozostałych wypadkach wynik wyliczeń był wyższy od wartości podanej przez komputer.

Offline ajoter

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 13
Spalanie
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopad 2018, 19:01:15 »
1.4 MPI kombi
głownie po obwodnicy trojmiejskiej.
wg komputera po przejechaniu 6000 tys km spalanie 6.3 wg wyliczen 6.7 Jesli chodzi o zalane paliwo to spalanie jest na tym samym poziomie niezaleznie czy jest to zwykła 95 czy jakiś advance  :-P  )

Offline liet

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Spalanie
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopad 2018, 09:09:09 »
1.4 T-GDI 7-DCT (kombi).
Samo miasto - średnio ~8-9 litrów. W zależności od stylu jazdy czy pory dnia pojedyńczy przejazd może wahać się w granicach 7 do nawet 13 litrów. W okresie letnim, gdy miasto pustoszeje (okres wakacyjny, przerwa semestralna) raczej nie trudno zmieścić się w 8 litrach. Zimą, gdy ruch gęstnieje a silnik wolniej się nagrzewa, nie stosując się do zasad eco-driving'u dobicie do 10 litrów nie stanowi problemu, a zejście poniżej 8 wymaga wprawy. Mowa o drugim co do liczby ludności mieście w Polsce oraz odcinach ~10km. Jazda przez centrum. Zauważyłem, że w przypadku dynamicznego przyspieszania spalanie rośnie wykładniczo, więc lepiej przyspieszać bez kick-down'u.
Na trasie jest o wiele lepiej. Spokojna jazda do 90 km/h odwdzięcza się spalaniem w okolicy 6 litrów. Możliwe zejście do nawet 5 litrów, ale do tego potrzebna jest znajomość trasy. Do około 140 km/h samochód nie chce spalić więcej jak 8 litrów.
Myślę, że znaczenie ma też masa własna auta, na którą wpływ ma buda oraz wersja wyposażenia. Ogólnie nie ma dramatu choć myślałem, że w mieście będzie lepiej. Za to pozytywnie zaskoczyło mnie spalanie na trasie.

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Spalanie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Grudzień 2018, 21:20:21 »
W kwestii spalania mam jeszcze jedną obserwację. Mianowicie, gdy samochód stoi z włączony silnikiem to nie jest pokazywane średnie spalanie na postoju. W poprzednim aucie było pokazywane tylko zmieniała się jednostka z l/100km na l/h. Natomiast muszę to jeszcze poobserwować, ale wydaje mi się, że praca silnika w czasie postoju jest uwzględniana (podbija) średnie spalanie w informacjach o jeździe.

Offline jaclas

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
Spalanie
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudzień 2018, 11:48:32 »
Mam I30 wersja II z 2013(ok. 65000 km) i I30 wersja III(Go! Plus) z 2018(8000 km). Oba z tym samym silnikiem 1,4 MPI . Nowy hyundai ma większe spalanie.

Offline Ester90

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 32
Spalanie
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Grudzień 2018, 17:04:25 »
7,6 L/100km 1.4MPI jazda raczej po mieście (80% - miasto, 20% - trasa), w dodatku na docieraniu, czyli maksymalnie 2,5 zmiana.

wskazania z komputera ;]

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Spalanie
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Grudzień 2018, 17:27:14 »
Cytat: "Ester90"
w dodatku na docieraniu, czyli maksymalnie 2,5 zmiana.
Mi przy odbiorze samochodu sprzedawca powiedział, że dzisiejsze silniki są "docierane" w fabryce i spokojnie można poruszać się autostradą przy 140km/h od razu po wyjechaniu z salonu. W instrukcji też nie ma słowa o docieraniu albo jakichkolwiek ograniczeniach obrotów...
Oczywiście nie szalałem od razu po odbiorze autka. Obecnie mam przejechane trochę ponad 4 000 km i jeszcze obrotomierz nigdy nie wszedł na czerwone pole.

Cytat: "jaclas"
Nowy hyundai ma większe spalanie.
Wcześniej miałem Skodę Fabię I z takim samym silnikiem i też mam wrażenie, że nowszy o jakieś 15 lat Hyundai pali więcej niż stara Skoda. Pytanie tylko, jaka jest różnica masy, aerodynamika, szerokość opon i pewnie tysiąc innych czynników...

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 611
Spalanie
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Grudzień 2018, 17:58:05 »
tomilipin

W instrukcji ix20 są ograniczenia dotyczące docierania czy może układania. Przez pierwszy 1000km utrzymywać obroty między 2 a 4tys (czyli 145km/h niby można dymać w moim przypadku) ale unikać jazdy stałą prędkością. I drugie ograniczenie przez 2tys km nie ciągnąć przyczepy.

Mi natomiast sprzedawca powiedział, że wskazanie zużycia paliwa z kompa będzie się pokrywało z realnym  :lol:

Offline iPeace

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
Spalanie
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Grudzień 2018, 18:47:51 »
W mojej instrukcji i30 jest to samo, trzymać obroty 2-4 tys. i unikać jazdy ze stałą prędkością przez pierwsze 1000km a do 2000km nie ciągnąć przyczepy. Sprzedawca też zalecał dynamiczną jazdę.
Jasne, silniki nie wymagają już docierania w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie spuszczamy już oleju z opiłkami metalu. Jednak z tego co mi wiadomo części silnika wciąż muszą się "ułożyć" i najlepiej robić to przy dynamicznej jeździe (ale bez szaleństw).

Swoim spalaniem pochwalę się później jak przejadę trochę więcej.
W testowym aucie (GO! 1.4 MPI) komputer wskazywał 7,4 l w cyklu mieszanym dynamicznym (miasto, za miastem, autostrada).

Offline piotri

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 67
Spalanie
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Grudzień 2018, 20:59:21 »
Niewiele na razie moją i30 przejechałem. Przebieg 12000, niestety nie ja go docierałem.
Póki co wychodzi spalanie ponad 8.5l (miasto, trasa 12km, korki)
W drodze do domu autostradą + miasto druga połowa baku: 9l/100km

Od kiedy mam i30 i patrzę na spalanie to jazda gorzej niż emerycka.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Spalanie
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Luty 2019, 20:59:16 »
Odświeżam temat i chciałbym go poszerzyć o dodatkową informację - ile wynosi u was wskazanie zasięgu po zatankowaniu do pełna?

Gdy odbierałem samochód z salonu, komputer wskazywał 724 km na pełnym baku (pierwsze tankowanie autka do pełna), później stopniowo spadało. Dziś samochód ma prawie rok, 6000 km przebiegu i komputer pokazuje tylko 648 km zasięgu :-?