Autor Wątek: TPMS - system pośredni a bezpośredni  (Przeczytany 5934 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ajoter

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 13
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« dnia: 03 Listopad 2018, 16:50:37 »
Cześć,
Dzisiaj pierwszy raz od zakupu wymieniałem opony z letnich na zimowe. Gość z aso który przyjmował zgłoszenie  na moje pytanie czy po zmianie opon muszę te czujniki jakoś zaadaptować po wymianie powiedział, że w moim przypadku nie ma czujników bo pomiar jest brany z prędkości koła tzw system pośredni.Jak odbierałem samochód to mogłem podpytać mechaniora ale jakoś wyleciało z głowy.W temacie czujników jestem zielony bo jest to moje pierwsze auto które taki "bajer"niby ma. No ale zacząłem w domu sprawdzać i trochę zwątpiłem. Po zdekodowaniu vin mam wpisane tpms low line natomiast jak sprawdziłem w katalogu akcesoria dodatkowe na stronie hyundai to mogę takie czujniki zakupić nr katalogowy  F2F40AK990 . Pogoglowałem troche  to pomiar ciśnienia odbywa sie tez bezpośrednio przez czujniki które umieszczone sa w kołach. Jest typ high line( ze wskazaniem cisnienia) i low line (tylko kontrolka-czyli takie ktore ja mam)Chciałbym zakupić teraz alusy bo sa promocje w sklepach .. ;)i za bardzo niewiem czy mam te czujniki czy tez nie. Macie jakiś pomysł Jak to można sprawdzić? Dzwoniac do innego ASO?

Offline Mertados

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Listopad 2018, 17:21:25 »
Auta wyprodukowane od roku 2014 (końcówka roku) i już na pewno wszystkie od 2015 roku muszą być obowiązkowo wyposażone w czujniki ciśnienia powietrza w kołach.

W związku z tym przepisem u Ciebie na pewno są takie czujniki! Jeśli chcesz kupić alu felgi to pytaj u handlarza od razu o czujniki do tych felg. I wierz mi, jest to bardzo wkurzający, niemały, dodatkowy koszt.

Jeżeli jednak będziesz u wulkanizatora wymieniał wyłącznie opony na inne felgi to zanim pracownik przejdzie do wykonywania czynności, poinformuj go o tym. Bo jak zniszczy czujniki to pewnie będzie się głupio tłumaczył, że on nie wiedział.  :roll:

Offline wajkii

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopad 2018, 09:53:39 »
Jeśli odbierałeś auto w ostatnich 2-3mies, to prawdopodobnie nie masz czujników bezpośrednich (przy wentylach), a ciśnienie jest sprawdzane pośrednio - po czujnikach z ABS.
Jeśli masz pomiar pośredni (nie musisz kupować żadnych czujników przy zmianie kół), to:
- na komputerze pokładowym nie ma menu gdzie wyświetla wartości ciśnienia w poszczególnych kołach
- na przyciskach po lewej (obok wł/wył asystenta pasa, regulacji świateł itp będziesz miał przycisk z symbolem opony i wykrzyknikiem
- po otwarciu drzwi kierowcy na słupku bedzie naklejka z grafiką, że po dopompowaniu należy nacisnąc wsopmniany wyżej guzik

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopad 2018, 14:45:28 »
Cytat: "ajoter"
w moim przypadku nie ma czujników
Jeśli masz prawidłowo wpisane w profilu i30 z 2018 roku to chyba ktoś Cię wprowadził w błąd. Z pewnością posiadasz czujniki. Najłatwiej sprawdzić to w komputerze, w jednym z menu pokazane jest ciśnienie w każdym z kół z osobna.
Dodatkowo, może ten temat Ci pomoże: http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=10929

Offline ajoter

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 13
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Listopad 2018, 19:35:18 »
Zadzwoniłem dzisiaj z ciekawosci do innego aso z prosba o weryfikacje i potwierdza sie to co pisze
Cytat: "wajkii"
Jeśli odbierałeś auto w ostatnich 2-3mies, to prawdopodobnie nie masz czujników bezpośrednich (przy wentylach), a ciśnienie jest sprawdzane pośrednio - po czujnikach z ABS.
Z tego co sie orientuje to jak zamawiałem auto w czerwcu a odbiór miałem we wrzesniu to trafiłem na zmiane roku modelowego na 2019 moze w tym czasie poczynili jakies oszczędności. Z jednej strony dobrze bo jednego problemu mniej  ;-)  tylko czemu na ulotce piszą ze na wyposażeniu jest czujnik w kole.?? Oczywiscie nie omieszkałem sie zapytac w HMP  :-P
Cytat: "tomilipin"
Najłatwiej sprawdzić to w komputerze, w jednym z menu pokazane jest ciśnienie w każdym z kół z osobna.

Mamy dwa typy pomiaru low line czyli jest tylko kontrolka i zapala sie jak spadnie cisnienie oraz typ high line ze wskazaniem w ktorym kole jest spadek ciśnienia oba typy sa pomiarem bezpośrednim

Offline ajoter

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 13
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopad 2018, 22:08:51 »
I potwierdziło sie tez od HMP...
Cytuj
Uprzejmie informujemy, że w tym samochodzie nie ma czujników w każdym kole. System informujący o spadku ciśnienie w oponach jest realizowany przez układ ABS.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Listopad 2018, 18:30:17 »
A zatem przepraszam za podanie błędnych informacji wcześniej. Nie byłem świadom  :oops:

Offline jaclas

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopad 2018, 15:00:51 »
Ja niestety załapałem się jeszcze(czerwiec) na wersję z czujnikami montowanymi w kołach.
Czujniki w ASO(oryginalne Hyundaja) prawie 700 zł bez kilku groszy.
Wczoraj doszły opony i felgi. Dzisiaj byłem w ASO, aby wszystko zamontować, ale wyznaczyli mi termin pod koniec przyszłego tygodnia. Pojechałem więc do warsztatu, gdzie zawsze zmieniam opony i za 70zł wszystko założone.
Czujniki uaktywniły się same po około 1,5 km.

Offline gucio1967

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Styczeń 2019, 16:35:53 »
Cytat: "tomilipin"
Cytat: "ajoter"
w moim przypadku nie ma czujników
Jeśli masz prawidłowo wpisane w profilu i30 z 2018 roku to chyba ktoś Cię wprowadził w błąd. Z pewnością posiadasz czujniki. Najłatwiej sprawdzić to w komputerze, w jednym z menu pokazane jest ciśnienie w każdym z kół z osobna.
Dodatkowo, może ten temat Ci pomoże: http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=10929

Offline JerzyR

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
Odp: TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Sierpień 2020, 22:55:06 »
Ja chyba też mam system TPMS bez czujników w kołach. Zastanawia mnie czy ja dobrze rozumiem. Pompujemy koła 2.2 i naciskamy przycisk na desce pow. 3 sekundy. Zakodowane. W instrukcji napisano żeby sprawdzać ciśnienie w oponie co jakiś czas. Czy to oznacza, że system tylko wyczuwa gdy jedna z opon ulegnie awarii ale nie wykrywa ubytku ciśnienia we wszystkich kołach?

Offline sankra19

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: TPMS - system pośredni a bezpośredni
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Wrzesień 2020, 13:31:54 »
Dokładnie.