Autor Wątek: Problemy z odpalaniem  (Przeczytany 455 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GT194

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Problemy z odpalaniem
« dnia: 14 Grudzień 2023, 20:26:43 »
Wsiadam ostatnio do mojego hyundaia I30 1.6 CRDI, podgrzewam świecami, przekręcam kluczyk na rozruch i gaśnie cały pulpit, zero prądu. Resetuje się również godzina. Podłączyłem prostownik, akumulator 70Ah, ładowanie poniżej 5A co wskazuje że akumulator nie jest rozładowany. Auto odpala. Po około tygodniu to samo, podgrzewam świecami, rozruch, wszystko gaśnie. Akurat na parkingu był kolega więc wysiadam żeby pożyczył prądu, wsiadam z powrotem auto odpala, rozrusznik kręci, próbuje kilkukrotnie odpalić, wszystko za każdym razem ok. Ładowanie w porządku. Moim głównym podejrzanym jest akumulator, ale że jest to dość duży wydatek, postanowiłem napisać bo być może ktoś miał podobny przypadek i poradzi coś sensownego. Zastanawia mnie również czy w aucie jest coś co z jakiegoś względu może odciąć zasilanie np: jakiś przekaźnik główny  :)

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1451
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Grudzień 2023, 00:00:27 »
Nasz ropniaka gdzie do zapalenia idzie duży prąd rozruchowy i ważny jest akumulator. To nie benzyna, ze zapali nawet na padniętym aku. Naładujesz swój to zapala. Akumulator szybko pokazuje zimą, że jest słaby. Jak nie chcesz kupić drugi podmień z innego auta. Jak ładowanie masz dobre to albo aku albo pobór prądu na postoju jest za duży. Też można to zmierzyć miernikiem.

piejar

  • Gość
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudzień 2023, 05:00:53 »
Brakuje informacji czy sprawdziłeś jakie masz ładowanie. Jest to objaw rozładowanego akumulatora ale też padającego akumulatora. Przerabiałem to wiele razy - niby dobry, niby można go naładować po tym padnieciu ale potem znienacka to samo. Wydatek na akumulator to tyle co jedno tankowanie. W okolicach 350 zł kupisz wystarczająco dobry akumulator.

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2023, 09:30:22 »
Moim głównym podejrzanym jest akumulator, ale że jest to dość duży wydatek, postanowiłem napisać bo być może ktoś miał podobny przypadek i poradzi coś sensownego.
Po co się zastanawiać... - żyjemy w XXI wieku do tego są urządzenia.. założe się, że w co drugim warsztacie.. a nawet dedykowanych sklepach z akumulatorami. podjedź sprawdzą Ci napięcie akumulatora pod obciążeniem.
Mi to bardziej wygląda jakby coś rozładowywało akumulator skoro dzieje się to sporadycznie.. albo rozrusznik ma zwarcie i dopiero jak doBOOSTujesz go prądem z zewnątrz wystartuje. Jak masz dostęp do multimetru to jak wyżej: w pierwszej kolejności do sprawdzenia napięcie ładowania, jak nie będzie odpalał to wtedy też warto byłoby sprawdzić napięcie na akumulatorze podczas próby odpalania silnika czy - czy nie spada poniżej 9V, a ostatecznie sprawdzenie poboru prądu podczas postoju.

Offline GT194

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Grudzień 2023, 13:25:24 »
Ładowanie jest ok. Akumulator nie jest rozładowany bo po około 2 min po zgaśnięciu pulpitu samochód odpalił kilkukrotnie  bez problemu, i wszystko wróciło do normy. Jeżeli byłby słaby dlaczego gaśnie cały pulpit a nie przygaśnie jak przy spadku napięcia. Podejrzewam zwarcie w akumulatorze, ale przed zakupem nowego chciałbym się upewnić, ponieważ akumulator AGM to wydatek raczej bliżej 1000 a nieb300 zł jak napisał kolega powyżej. Dziś sytuacja się powtórzyła po przekręceniu na rozruch pulpit zgasł, zero prądu. Odczekałem około 1,5 minuty i auto odpala bez problemu.

piejar

  • Gość
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Grudzień 2023, 14:38:10 »
To nie jest tak, że akumulator ma zwarcie a po 2 minutach jest sprawny. Sprawdź sobie czy nie masz luźnej klemy itp. Nie musisz kupować AGM. Tym bardziej jeżeli wyłączasz start-stop (zakładając że go masz).

Offline GT194

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudzień 2023, 19:11:56 »
Jeżeli nie akumulator to co ? Miałem kiedyś taki przypadek że auto potrafiło zgasnąć na środku drogi, okazało się że akumulator trzęsąc się podczas jazdy robił zwarcie, a po za tym kręcił że silnik chciał urwać. Oczywiście mam start stop i AGM i wolałbym przy tym zostać. Poczekam jeszcze trochę, poobserwuję i chyba wymienię na nowy. 

piejar

  • Gość
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudzień 2023, 09:32:41 »
Trochę za dużo tu metafizyki a za mało fizyki. Osobiście nie wierzę w akumulator. Posprawdzaj dokładnie okolice akumulatora , mocowanie akumulator, mocowanie klem, mocowanie kabli do klem, główne bezpieczniki (te "mocne") może gdzieś jest luźny styk. Nie miałeś jakichś większych robót ostatnio? Może mechanik odkręcił masę i jej nie przykręcił poprawnie.
Jak akumulator robi zwarcie to płynie przez niego prąd zwarciowy (dziesiątki - setki amper -> efekty termiczne) a z tym nie ma żartów. Więc nie bardzo wierzyłbym w zwarcie.

Offline GT194

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: Problemy z odpalaniem
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Grudzień 2023, 10:52:36 »
Nic w aucie ostatnio nie było robione. Dzisiaj wystąpiła taka sama sytuacja. Po zgaśnięciu pulpitu zostawiłem kluczyk włączony i po około minucie odpaliły się światła które są na auto i zegary, ale za każdym razem podczas rozruchu wszystko gaśnie i zero życia. Pozwoliło mi to jednak zmierzyć napięcie akumulatora podczas załączenia rozruchu, spadło do zera. Po odpaleniu z kabli i przejażdżce auto odpaliło normalnie. Podstawię inny akumulator na próbę, ale wszystko wskazuje że ten który jest się skończył :)