Autor Wątek: Akumulator AGM  (Przeczytany 3409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dundy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Akumulator AGM
« dnia: 06 Sierpień 2018, 09:58:15 »
Wszędzie na necie piszą, że akumulatorów typu AGM nie można montować w komorze silnika ze względu na wysokie temperatury.
W moim i30 właśnie tam jest zamontowany - taka ciekawostka.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1446
Akumulator AGM
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpień 2018, 18:37:12 »
Ciekawe jak z żywotnością. Bo co poczytałem to raczej jak żelowe nie nadają się do silników i ładowana  przez alternator plus wrażliwość na temperatury i przeładowanie.

Offline dundy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 37
Akumulator AGM
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sierpień 2018, 21:56:35 »
Według serwisu: "Nie mamy takich informacji aby temperatura miała wpływ na sprawność akumulatora"
No cóż, zobaczymy za jakiś czas. Możliwe, że jest jakaś elektronika czuwająca nad ładowaniem żeby nie przegrzać całkowicie akumulatora.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty 2021, 16:03:04 »
Z gds

Offline maniek87

  • phpBB HKP
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Luty 2021, 01:27:48 »
Warto pamiętać żeby nie mylić akumulatorow AGM z żelowymi, jednak są to zupełnie odmienne konstrukcje. Akumulator AGM jest cały czas akumulatorem z płynnym elektrolitem uwięzionym w matach szklanych.
Ze względu na zamknięta konstrukcje (tak jak w akumulatorach typu GEL)  i wykorzystanie rekombinacji gazów nie jest potrzebny dostęp do elektrolitu. Jednak wysokie temperatury mogą doprowadzić do odparowania wody powstającej w elektrolicie i finalnie uszkodzeniu akumulatora. Dlatego nie zaleca się zmiany akumulatorów "klasycznych" na agm w autach starszych gdzie akumulator jest w komorze silnika poniekąd na wierzchu i jest narażony na wysokie temperatury. Natomiast jezeli producent samochodu przewidział miajce na akumulator AGM w komorze silnika to trzeba przyjąć, że wiedzial co robi i zastosował odpowiednią izolacje termiczna aby chronić akumulator przez nadniernym rozgrzaniem.

W moim hultaju AGM siedzi od nowości już ponad 5 lat, auto ma przejechane ok 37 tys. km i nie ma z nim najmniejszych problemów. W grudniu byłem na przeglądzie po 5 latach, ASO stan akumulatora oceniło na bardzo dobry. W styczniu auto stało nieruszane przez 17 dni i pomimo wieku akumulatora nie było najmniejszego problemu z rozruchem.

Ponadto auta z systemami start-stop posiadają elektronikę monitorująca stan akumulatora i dbającą o jego kondycję. Dlatego często przy wymianie akumulatora AGM powinno się poinformować sterowniki auta o wymianie aku na nowy. W hyundai'ach nie jest wymagane podpięcie auta pod komputer, a pozostawialenie nie odpalonego auta z nowym akumulatorem na ok 4 godziny w celu jego zaadaptowania. Przynajmniej tak wskazuję instrukcja do mojego i30 GD.

Offline ojojo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 57
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Luty 2021, 19:16:15 »
Ładował ktoś akumulator w PD bez odłączania klem? Wybuchnie?:P

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Luty 2021, 22:20:59 »
Zależy czym ładujesz. Jeśli małą zabawką "inteligentną", to nic się nie stanie. Mam taką od 10 lat (bosch c3) i 5 różnych aut tym ładowałem, zawsze bez odpinania akumulatora. Nigdy nic się nie stało.

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Luty 2021, 19:28:35 »
Potwierdzam mam gysflash 101.12 cnt. Ładowałem  już pare razy i wszystko ok.Wersja pde

Offline ojojo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 57
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Luty 2021, 19:56:53 »
gysflash 101.12 cnt.

Ło. Konkretny sprzęt

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Luty 2021, 17:46:25 »
Ło. Konkretny sprzęt
Nie miałem ani dobrej ładowarki ani zasilacza więc kupiłem to i to:)

Offline malerikula

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 149
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Kwiecień 2021, 20:19:32 »
pliki pomocy

Offline wafel

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Czerwiec 2021, 20:59:42 »
Witam. Ja jestem po pierwszym przeglądzie i wszystko OK tylko akumulator w dolnej granicy napięcia. Przebieg 15k codziennie do pracy 30 km w jedną stronę. Napięcie spoczynkowe ok. 12.4 V. W trakcie jazdy ładowanie od 13,1V do 14,4V zależy od obciążenia prądowego. A przy hamowaniu silnikiem chwilowe 15V. Gwarant stwierdził , że 15k rocznie to mało ,żeby doładować akumulator. Start-stop nie używam. Nie zauważam anomalii , ale przy najbliższej zimie kto wie.   

Offline ojojo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 57
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Czerwiec 2021, 21:24:21 »
Patrzysz napięcie z wpiętym akumulatorem, jak tak to odczekaj 20 minut bez dotykania samochodu. Wyłącz silnik, otwórz maskę, pozamykaj drzwi i sprawdź po 20 minutach.
Napięcie powinno wzrosnąć

Offline trenx90

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sierpień 2021, 12:47:40 »
Cześć.

Chciałem zapytać o prostownik do naszych AKU. Jaki Polecacie? Zastanawiam się nad CTEK MSX 5.0 ale jest tyle wersji teraz że nie wiem na który się zdecydować. Jest nawet CTEK MSX 5.0 dla wersjo START STOP.

Co powiecie w temacie?

Offline dr.boczek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Akumulator AGM
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Sierpień 2021, 07:34:58 »
Ładował ktoś akumulator w PD bez odłączania klem? Wybuchnie?:P

Mi handlowiec nawet pokazał gdzie konkretnie mam podłączyć prostownik ale ani słowem nie wspomniał że to nie może być zwykły prostownik tylko specjalna ładowarka do AGM (którą akurat posiadam).