Autor Wątek: Kona 1.6 T-GDI  (Przeczytany 28967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Owain

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Kona 1.6 T-GDI
« dnia: 15 Marzec 2018, 10:31:18 »
Pozawalam sobie założyć temat, bo nie znalazłem zbiorczego tematu o Konie, szczególnie w tej wersji silnikowej. Przymierzam się do zakupu, ale myślę, że to miejsce będzie adekwatne, bo może wymienią się doświadczeniami (bolączkami) użytkownicy tego auta.

W skrócie, przemierzyłem większość salonów z ich crossoverami i w Konie się zakochałem, tym bardziej, że żona naciska na automatyczną skrzynię. Tani nie jest, ale design piękny. Crossovera chcę wziąć, bo jestem po dużych problemach z kręgosłupem i wyższe wsiadanie jest dla mnie pożądane, jednocześnie nie potrzebuję tak dużego auta jak Mazda cx-5, Renault Kadjar czy Hyundai Tucson.

Co mnie niepokoi:
- właśnie w kontekście kręgosłupa, podobno nad wyraz sztywne zawieszenie. Ja wiem, że wszystkie suvy i crossovery muszą być sztywniejsze by się nie bujać przy wyższym środku ciężkości, ale muszę się przejechać, by zobaczyć czy jazda tym nie będzie niekomfortowa. Nie wiem czy dobrym pomysłem było wyposażenie topowej wersji w felgi 18 z niskim profilem opon. Osobiście myślałbym o 17tkach a na zimę nawet 16tkach.

- Spalanie. W testach na YT czy niezależnych, w tym zagranicznych pojawiają się informacje o spalaniu rzędu 12,5 l/100km w mieście. Ja rozumiem, że 177 koni, że automat i że 4x4, ale to trochę dużo. Chyba, że taki wyniku uzyskali testujący po solidnym sprawdzaniu przyśpieszania i hamowania na trybie sport. Widziałbym tu max 10 l w mieście (vs. 8 l/100 km wg producenta).

- Kona jest wykonana wspaniale, jakość materiałów na plus w stosunku do konkurencji, ale mam wrażenie, że zamykanie drzwi i klapy bagażnika (w trzech oglądanych sztukach) jest lekko... trzaskające. Nie miękkie ale takie jakby uszczelki były za cienkie. Macie podobne wrażenia?

Offline gulgulq

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 138
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Marzec 2018, 11:34:10 »
Pozdrawiam interlokutora z salonu Autores :).

Offline Owain

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Marzec 2018, 13:31:08 »
O, pozdrawiam :)

Dziś się dowiedziałem, że niestety nie można zamówić Kony w wyposażeniu Premium ale z mniejszymi oponami (17''), zatem chcąc te siedemnastki będę musiał wziąć niestety style :(

Offline yunior81

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 50
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Marzec 2018, 13:35:41 »
Uroki dziwnie skonfigurowanych opcji wyposażenia :/

Offline gulgulq

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 138
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Marzec 2018, 13:40:07 »
Zamów Premium i drugi 17" komplet kół zimowych. 18" sprzedaż a za tę kwotę kupisz mniejsze.

Offline danetka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Marzec 2018, 21:22:55 »
Witam ja mam silnik 1.0 i po mieście 9 do 10l/100 Km wychodzi.Pozdrawiam

Offline Owain

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marzec 2018, 08:58:30 »
:shock: No to masakra. W 1.6 spokojnie w mieście weźmie 12l a może i więcej...  :cry:

A widziałem jakąś reckę, że Tucson z silnikiem 1.6 i 177KM (nie wiem, czy ten sam) ma znacznie niższe spalanie...

Offline danetka

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 4
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Marzec 2018, 10:22:48 »
Może jakbym miał lżejszą noge to byłoby mniej,ale równając do poprzedniego (ix35 2.0 184KM 4WD aut.) który łykał po mieście 13 to i tak jest dobrze.Po trasie ,na razie jedynej,(ok.300km) wyszło 5,2.Mam wersje style premiere na kołach 17" ale na zime założyłem 16".Nawet jazda na 17" jest przyjemna bo ix na 18"czuł każdą dziure.

Offline Owain

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marzec 2018, 09:15:38 »
No to tak na szybko:

- Dowiedziałem się, że nie ma możliwości zamówienia wersji Premium z kołami 17''. Sprzedawca poradził, bym wziął premium i samemu sprzedawał całe koła z czujnikami, a następnie prywatnie kupował 17tki. Moim zdaniem za dużo zachodu, zwłaszcza wobec dostępności informacji o kołach, o czym niżej. Tym samym zostaje mi zakup w wersji Style i dokupienie tych pakietów, jakie się da. Najbardziej będzie mi brakować elektrycznie sterowanego fotela.

- Zastanawiam się, jak zaopatrzyć się w koła zimowe. Obecnie jeżdżę jeszcze autem bez czujników ciśnienia w oponach, więc niewiele o nich wiem. Plotka miejska głosi, że lepiej mieć koła, bo przy zmianie samych opon łatwo te czujniki można uszkodzić. Tym samym chętnie na zimę założyłbym 16'' stalowe felgi z odpowiednimi oponami, jak w wersjach z silnikiem 1.0, ale tutaj nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć, czy w ogóle można. Niby wymiary ayta sa takie same w obu wersjach, ale ciężar już nie i nie wiadomo, czy można 16tki założyć do silnika 1.6 i 4x4. Ja się na tym kompletnie nie znam. Nawet przy felgach 17tkach, na różnych portalach typu oponeo, jak się wpisuje że do Kony, to wyrzuca jakieś absurdalne rozmiary np. 15'' z niedopasowaną wysokością opon. A w salonach Hyundaia też nie wiedzą, nie znają się, nie chcą się dowiedzieć. Masakra.

- Koło dojazdowe. Miejsce jest, na jakimś polskim teście na YT widziałem taką dojazdówkę załadowaną. Natomiast gdzie i jak ją kupić? W salonie w Wawie na Puławskiej się wykpili, że nawet w serwisie nie wiedzą gdzie, nie mają, nie sprowadzą. W siedzi jak się wpisze dojazdówka Kona to wywala pełno dziwnych rozmiarów również do innych aut - na pewno nie pasujących do Kony.

- Spalanie - ciągle czytam i wierzyć mi się nie chce. Ponoć z silnikiem 1.6 potrafi palić w mieście 16 l/100 km. Nie wiem czy ten silnik 1.6 to ten sam co w Tucsonie 1.6 T-GDI 177 KM 4X4 (AT), ale wychodzi, że mimo iż Tucson cięższy, to pali mniej od Kony z tym samym silnikiem. Czekam na raporty użytkowników.

Offline lovelypl

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 22
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Marzec 2018, 22:17:28 »
Założyć 16" można. Sam takie dokupuję do Kony na zimę. W salonie, oryginały. Nawet katalog felg Hyundaia mam i tam są 16" do Kony pokazane.

Offline Owain

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Marzec 2018, 09:37:11 »
Ale lovelypl, jaki masz w tej konie silnik? Bo jeśli 1.6 i bez problemu 16, to fajnie. Choć ja się wczoraj wczytałem w opinie kolegów z wątku tucsonowego, o oponach całorocznych jakiejś dobrej firmy - tak aby nie było zabawy, zwłaszcza z czujnikami. A właśnie, a czujniki ciśnienia do Kony to tylko w ASO czy można też kupić w sieci?

Offline lovelypl

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 22
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Marzec 2018, 23:35:59 »
Jeszcze nie mam, ale zamówiłem 1.6 :)
W salonie mi zaproponowali 17 albo 16 - w końcu w oficjalnym katalogu Hyundaia są takie, więc chyba producent wie jakie podchodzą. Nie mam pojęcia dlaczego miałyby być z tego powodu jakieś problemy.
Obecnie mam 16" w SantaFe, który jest o jakieś 400kg cięższy niż Kona.
Jeśli chodzi o zimówki to kupię raczej Nokiany. Nie za drogie, a zimówki robią spoko.
Co do czujników - nie muszą być oryginały, ale z tzw. "chińczykami" może być różnie. Gość w salonie mi mówił, że testował różnych producentów i jedne działały bez problemu, inne nie były widziane przez komputer pokładowy.
W katalogu widzę, że identyczne jak do Kony są do i30 PD i Elantry. Komplet w okolicach 600 zł.

Offline Owain

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Marzec 2018, 15:32:29 »
O, to Twoja wiedza i doświadczenie będzie bardzo cenne :) Mi niestety i w Rzeszowie i w Warszawie w salonach powiedzieli, że nie ma szans zamówić wersji premium z 17tkami, a co dopiero z 16tkami, nawet powątpiewano, czy 16tki mogą być w ogóle zakładane do wersji z silnikiem 1.6 (ciężar? 4x4? - nie znam się). A Ty zamówiłeś style czy premium? Pewnie też kupię drugi zestaw, bo faktycznie całoroczne to nie taki miód, jak poczytałem. Niestety jakoś nie widzę miejsca, by kupić w ludzkich pieniądzach wszystko na raz, albo drogo w salonie, albo np. na oponeo felgi i opony a czujniki w ASO. No i jeszcze dojazdówkę bym kupił, ale tu już całkowicie jestem zielony, bo profil opony określany jako procent czegoś tam, to nie wiem jak to przeliczyć na dostępne w sieci dojazdówki.

Co do spalania, to na weekendzie trochę filmików i obejrzałem i siły nie ma chyba, by Kona paliła z 1.6 więcej niż Tucson 1.6 4x4 i 7DCT, bo to ten sam silnik a autko lżejsze. Myślę, że będzie to w mieście ok. 11-11,5, trasa zaś 7-8.

Offline lovelypl

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 22
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Marzec 2018, 22:22:32 »
Widzę, że ciekawi ludzie w tych salonach pracują :) Jakby któremuś się chciało zerknąć do katalogu felg Hyundaia, odpowiedź miałby od razu.
Powiem więcej - jakby do ręki wzięli cennik Kony to by zobaczyli, że wersja Classic Plus przychodzi z kołami.... 16".
Co prawda nie kupuję na zimę stalówek tylko alusy (czarne :)), ale nie mam pojęcia dlaczego stalówki 16" miałyby nie podejść. Nie takie samochody jak Kona na 16" zasuwają.
Zamówiłem Premium - jak się bawić, to się bawić. Mój SantaFe jest prawie pełnoletni (mam jedną z pierwszych serii) i swoje już pojeździł, a nie zamierzam Kony za 3 lata sprzedawać.

Offline vavoom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 31
    • http://www.youtube.com/duszaniespokojna
Kona 1.6 T-GDI
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Marzec 2018, 11:31:50 »
Wielu danych na temat spalania Kony jeszcze nie ma, ale polecam obserwować:
https://www.spritmonitor.de/en/overview/19-Hyundai/1638-Kona.html?powerunit=2
Dla porównania Tucson:
https://www.spritmonitor.de/en/overview/19-Hyundai/189-Tucson.html?fueltype=2&power_s=175&power_e=180&exactmodel=4WD&powerunit=2

Koledzy, jak już będziecie mieli autka, zapraszam na test napędu 4x4 na rolkach, ktoś się skusi? :)
Niedawno testowałem napęd Santa Fe (wynik bardzo dobry - ), ciekawe jak Kona wypadnie w takim teście.