Autor Wątek: [Sonata NF] Ile wam spala ?  (Przeczytany 27610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline demolyse

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #60 dnia: 07 Wrzesień 2018, 12:51:55 »
Moja Sonia 2.0 CRDI automat w cyklu miejskim spala 11l... wydaje mi się, że to dużo, nawet jak na auto o tych gabarytach i tej masie, natomiast w trasie na tempomacie pokazywało mi 7,6l a bez tempomatu przy prędkości 130 km/h komputer wskazał nawet 6,8l.

I teraz pytanie - czy jazda automatem w trybie manualnym wpłynie jakoś na ekonomię spalania?

Offline Piotrek79

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 995
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #61 dnia: 08 Wrzesień 2018, 06:25:14 »
Możliwe, że tak zwłaszcza jak zaczniesz dużo hamować silnikiem. Wtedy jak puszczasz nogę z gazu komputer odcina paliwo na wtryskiwacze a na automacie to mi się wydaje tak średnio z tym hamowaniem przynajmniej w moim Turku ;)

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #62 dnia: 08 Wrzesień 2018, 18:45:35 »
1 absurd; jeździć automatem w trybie ręcznym
2 nic to nie da w spalaniu a nawet może wzrosnąć
3 automat dobrze odcina wtryski

Offline Tarender

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #63 dnia: 13 Wrzesień 2018, 09:34:07 »
2.0 benzyna, świeża instalacja gazowa BRC i mogę smiało odnotować spalanie w jednym z większych miast w polsce,przy dojazdach do pracy max 6-7km głownie światła 12l-12,5l gazu, beny schodziło 10, trasa udało się zejść poniżej 7L ale to chwilowe :D Średnio 7-8l

Offline darekn15

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 92
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #64 dnia: 23 Wrzesień 2018, 21:31:48 »
Cytat: "Tarender"
, beny schodziło 10, trasa udało się zejść poniżej 7L ale to chwilowe :D Średnio 7-8l


Rozumiem że te 7-8 to spalanie PB

Offline Tarender

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #65 dnia: 11 Październik 2018, 12:05:05 »
Rozumiem że te 7-8 to spalanie PB[/quote]

Tak PB, trasy powyżej 200km poki co nie zrobiłem,ale jak tylko się uda dam znać :) poki co 2000km juz na gazie zrobione, po miescie w 70% i wychodzi 12L spalania.

Offline Hants

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 537
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #66 dnia: 11 Październik 2018, 22:27:38 »
Wczoraj zrobiłem 1600 km z kufrem dachowym, zaladowany jak na jarmarki z 3 osobami na pokładzie. Gdybym nie przeginal na autobanie, wyłączył klimę to mialbym średnią 8.5

Sonata to brdzo ekonomiczne auto, biorąc pod uwagę wymiary.

https://www.spritmonitor.de/en/detail/871089.html (ostatnie 5 tankowan)

Offline Toomek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #67 dnia: 14 Październik 2018, 09:27:28 »
U mnie mała trasa 100km, prędkość 90-100km/km średnio 10L, miasto na krótkich odcinkach 16L, przy bardzo spokojnej jeździe , błędów żadnych nie ma, termostat wymieniłem.

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #68 dnia: 14 Październik 2018, 14:20:14 »
Kupiłeś auto z silnikiem 3.3 chyba nie ma co oczekiwać, że będzie paliło jak 2.0.

Offline Toomek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Październik 2018, 15:35:45 »
Super odpowiedź.

Offline karakuli

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #70 dnia: 31 Grudzień 2018, 21:59:31 »
Przeczytałem ten wątek i tak się zastanawiam, czy mój samochód nie pali za dużo?
Sonata 2.0 z 2006 r. silnik G4KA zainstalowany LPG.
Codziennie jazda  do pracy - 3 km tam i z powrotem + czasami po mieście + sporadycznie jazda po autostradzie ok 100 km.
Wychodzi mi prawie 14 l/100 km.
W tych samych warunkach mój poprzedni samochód (Skoda Octavia 1.9 TDI) zużywała ok. 5-5,5 l oleju.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ Dodano: 2018-12-31, 22:07 ]
Cytat: "Hants"
Pytanko tak tylko gwoli jasności, skąd Wy macie te 2 litrowe benzyny w Sonatach NF?

Zdaniem wikipedii, te silniki (G4KA [Theta] i G4KD [ThetaII] ) były dostępne tylko w Azji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_Theta_engine
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_Sonata


Z Dani.

Offline darekn15

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 92
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #71 dnia: 02 Styczeń 2019, 20:17:24 »
Jeździsz głównie krótkie odcinki - w zasadzie na zimnym silniku. Niestety raczej mniejszego spalania nie będzie  :-( .
2-ga sprawa jaką masz instalkę LPG?  
Ja mam STAG, i z tego co widzę to na nierozgrzanym silniku STAG  ma tendencje do "przelewania" silnika paliwem.

Offline karakuli

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 3
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #72 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:58:34 »
Cytat: "darekn15"

2-ga sprawa jaką masz instalkę LPG?  
Ja mam STAG, i z tego co widzę to na nierozgrzanym silniku STAG  ma tendencje do "przelewania" silnika paliwem.


Też Stag.

Offline emge74

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 28
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Styczeń 2019, 10:57:43 »
Cytat: "darekn15"
Ja mam STAG, i z tego co widzę to na nierozgrzanym silniku STAG  ma tendencje do "przelewania" silnika paliwem.


u mnie pracuje STAG Qbox Basic, żadnego przelewania i żadnych problemów
(może dlatego, że regularnie przeglądany?)
spalanie podane wcześniej w tym samym wątku, wciąż stabilnie ten sam poziom

Offline darekn15

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 92
[Sonata NF] Ile wam spala ?
« Odpowiedź #74 dnia: 22 Styczeń 2019, 18:59:30 »
Ja nie napisałem o "przelewaniu" takim że silnik wręcz dławi się od nadmiaru paliwa.

Sprawdzałeś korekty STFT LTFT podczas jazdy na lpg tuż po przełączeniu z PB (jeszcze na zimnym silniku)? U mnie widać że korekty idą na (-) tzn że ECU za pomocą sondy lambda wykrywa zbyt bogatą mieszankę i skraca czasy wtrysku, ale auto jedzie całkiem normalnie.  Potem w miarę wzrostu temperatury silnika korekty się "normują" i są zbliżone do tych z PB.

Najuczciwiej byłoby włożyć w wydech szerokopasmową sondę AFR i sprawdzać AFR czy jest książkowy (np 14,7), czy jednak niższy np. 10-12 , co świadczy o "przelaniu" chociaż silnik jedzie całkiem normalnie.
Generalnie gazownicy stroją nasze auta w warunkach w pełni rozgrzanych silników.
Proponuję poczytaj np na lpgforum co ludzie (tj. bardzo dociekliwi użytkownicy z dużą wiedzą o lpg i ECU ) piszą o dawkowaniu lpg w czasie pracy rozgrzewającego się silnika, o trudnościach w precyzyjnym pomiarze temperatury "lotnego lpg" itd. a co za tym idzie o trudnościach z precyzyjnym dawkowaniem lpg tj. idealnie naśladującym dawkę PB.

Kolega karakuli  napisał że jeździ krótkie odcinki tj około 3km , więc jeździ na zimnym silniku - w takich warunkach naprawdę nie ma szans żeby silnik spalał 9-10 l lpg na 100km