Autor Wątek: [Sonata NF] zawieszenie  (Przeczytany 7169 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] zawieszenie
« dnia: 17 Marzec 2013, 12:41:21 »
Witam wszystkich posiadaczy Hultaiów.
Mam sonatę NF 2.4 2006 r. ostatnio zauważyłem że tył samochodu jakoś dziwnie obsiadł tzn szczelina pomiędzy oponą a krawędzią błotnika zmniejszyła się.W bagażniku nic nie przybyło ciężkiego więc nie tu tkwi problem.Pierwsze podejrzenie padło na pękniętą sprężynę ale są obie ok. z resztą równo obsiadł prawa i lewa strona. Z przodu pomiędzy koło a błotnik mieści się ..sześć palców.. a z tylu tylko ..dwa palce..i tu pytanie czy ktoś wie jakie odległości powinny być między kołem a błotnikiem z tyłu czy wymieniać sprężyny jak tak to na jakie a może w wystarczy w obecne wcisnąć gumy te do sprężyn. Gorąco pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

Hants

  • Gość
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marzec 2013, 19:08:49 »
Auto zatankowane pod korek? ;-)

U mnie ta szczelina zależy nawet od miejsca zaparkowania, a róznica prześwitu między przodem a tyłem jest bardzo duza.

Jezeli auto nie ma problemów z trakcją, zawieszenie nie stuka/puka - to się tym zbytnio nie przejmuj. Im niżej - tym lepiej :-)

Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marzec 2013, 19:16:51 »
tak pod korek zresztą zawsze a to moje stwierdzenie po tym jak go rok temu kupiłem a np dniem dzisiejszym. ale jeszcze nie o to mi chodzi. miejsce parkingu garaż czyli pow.pozioma.nie słychać żadnych stukań. prowadzi się dobrze.
to jeżeli wsiądzie do niego 5 osób to pewnie koła tylne schowają się w błotniki

Hants

  • Gość
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marzec 2013, 19:46:56 »
Czy jestes pewien, że rok temu prześwit był o wiele większy?

U mnie, po wymianie tył się nieznacznie podniósł, ale po jakimś miesiącu, dwu - znowu osiadł. Spręzyny (gdy porównywałem sobie nowe i stare) minimalnie rózniły się wysokością - obstawiam, że starzenie sie polega na utracie spręzystosci.

Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marzec 2013, 19:55:31 »
tak na pewno prześwit jest z tyłu mniejszy. i mi się zdaję że sprężyny sciskają się w miarę upływu czasu zresztą maja do tego prawo bo przecież tylko na nich cała karoseria stoi na zawieszeniu. mi się wydaje ze obsiadł. właśnie szukam jakichś zdjęć jak go kupiłem do porównania z obecnymi. tylko teraz zastanawiam się czy wymieniać sprężyny czy wcisnąć w nie gumy . co na dłuższy czas da lepszy rezultat skoro piszesz że po wymianie po 2 mieś twoje auto usiadło.

Hants

  • Gość
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Marzec 2013, 20:22:06 »
Gumy się zakłada, gdy wiesz, że będziesz ciągnął/przewoził niesłychanie cięzkie ładunki (typu przyczepa kempingowa).

Proponuję zebys zaprosił do auta 4 osoby, załadował bagażnik i wówczas ocenił, jak Ci się jeździ. Nawet w takim przypadku  za ewentualne 'stuki/puki' mogą być  odpowiedzialne zyzyte amortyzatory.

Tu masz moje "przed"

http://www.4g63.eu/1hmc/01102012472.jpg

i moje 'po":

http://www.4g63.eu/1hmc/01102012487.jpg

a to stan mniej więcej normalny - obecny:

http://www.4g63.eu/1hmc/01102012470.jpg

Mam dość dużą butlę LPG w bagazniku.

Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Marzec 2013, 20:34:47 »
miałem coś podobnego jak ty tylko że na odwrót.a nie wiem dlaczego taki duży prześwit mi sie podoba i ładnie by wyglądał równy prześwit z przodu i z tyłu ( moje zdanie ). ja gazu nie mam. pracuje przy paliwie i benz.mam pod dostatkiem.
nie wiem może tak ma być może nie.Niedawno byłem na przeglądzie i wszystko jest ok. zresztą nic nie stuka jak jadę sam czy z pełnym ładunkiem. nie mam możliwości porównania z inną sonata naocznie tu u mnie nie ma innej. dlatego napisałem może ktoś coś podpowie. pozdrawiam

elmik

  • Gość
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Marzec 2013, 20:57:39 »
Tak banalnie ale wpadło mi do głowy, moze rok temu miałeś inne opony? np. z mniejszym profilem.

Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Marzec 2013, 21:12:55 »
nie no te same to by był zbyt proste. no nic ale dzieki

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Marzec 2013, 22:11:57 »
Cytat: "Marcin W"
ja gazu nie mam


Marcin W, Auto: Sonata NF (2005) 2.4 16V R4 +LPG

Hants

  • Gość
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Marzec 2013, 10:22:33 »
Zbyszek,Marcin W,  

Może jezdzisz z butlą pełną skondensowanej wody? :-)


Nie martw się na zapas - jest jak jest, a poprawienie tego będzie kosztownym przedsięwzięciem.

Andrzej2

  • Gość
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Marzec 2013, 21:02:24 »
U mnie również prześwit z tyłu jest mniejszy niż z przodu i tak mam od początku, natomiast jeżeli próg auta jest równoległy do podłoża - to przyjąłbym że jest OK.

danielak1989

  • Gość
[Sonata NF] zawieszenie
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Grudzień 2017, 07:01:13 »
Witam,

Prosze powiedziec jak sie ma rozmiar spręzyny do podkładów gumowych spręzyn na tył ?
Motyw taki ze chce kupic te podklady gumowe,. tylko niewiem jaka musi być srednic tych podkładów ,....

widze n allegro dotepne sa ogólne podkłady do róznych samochodów,..o wymiuarach
(Średnica 130mm, wysokość podstawy 30mm

lub
Średnica podstawy: 98mm, Wysokość podstawy: 40mm

lub
Średnica 112mm, wysokość 23mm