Autor Wątek: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?  (Przeczytany 20962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JerzyR

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 38
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #75 dnia: 28 Lipiec 2020, 13:18:17 »
Jakby kogoś interesowało to taka felga jest produkowana dla Hyundaia przez RONAL. Parametry:
6.5Jx16H2, offset 50
NUMER KATALOGOWY: 52910-G4200

Offline jarob

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 13
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #76 dnia: 31 Lipiec 2020, 20:19:54 »
Ja zakupiłem takie.....dedykowane na zimę, w salonie HYUNDAI. Całość z samochodem komponuje się rewelacyjnie. Nazwa felg MABUK 16''

Offline JarekEm

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Październik 2020, 13:47:35 »
Witam, żeby nie zakładać nowego tematu to podepnę się.

Kupiłem w sierpniu i30 rocznik 17 na alufelgach 16 cali. Chciałbym na zimę kupić felgi stalowe i znalazłem je z czujnikami, felgi z 2019 roku za 600 zł, prosiłbym o pomoc czy oznaczenie jest poprawne (czytałem wcześniejsze wątki ale wole się upewnić/ Czy potrzebuje innych śrub/nakrętek do felg stalowych niż te co są do aluminiowych?
Felgi 6,5Jx16h2"
rozstaw śrub 5x114,3
ET 50
Otwór 67,1mm.
Z góry dzięki za pomoc.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #78 dnia: 05 Październik 2020, 14:07:41 »
Czy potrzebuje innych śrub/nakrętek do felg stalowych niż te co są do aluminiowych?
Tak. W naszych i30 są nakrętki.
A potrzebujesz inne do stalowych i aluminiowych choćby ze względu na kształt stożka. Z resztą są różne rozmiary łbów. Wydaje mi się, że do alu mam 17 a do stalowych 19. Możesz to sprawdzić oryginalnym kluczem do kół.

Offline JarekEm

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #79 dnia: 05 Październik 2020, 14:38:25 »
Możesz to sprawdzić oryginalnym kluczem do kół
Dzięki za odpowiedź. Nakrętki lepiej kupić w ASO czy spokojnie można brać ze sklepów internetowych?
Jeszcze pytanie mam co do opon, indeks prędkości H będzie odpowiedni?

Offline ojojo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #80 dnia: 05 Październik 2020, 17:21:56 »
Cześć,
Nakrętki M12x1,5 do kół otwarta bez kołnierza na klucz 21
(taki masz w bagażniku ale sprawdź żeby nie było, nie zrób jak mój kumpel który miał dwa rozmiary nakrętek a woził jeden klucz :P )
Kupujesz gdzie chcesz na allegro po 30zł za komplet, każde inne są tak samo badziewne, co dwa trzy sezony warto wymienić.
indeks H jest do 210 km/h wystarczy, szybciej nie pojedziesz

Da się przykręcić stalowe felgi nakrętkami od alu i odwrotnie

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #81 dnia: 05 Październik 2020, 17:37:53 »
Aj, wcześniej popełniłem błąd. Kolega ojojo dobrze pisze - do stalowych felg są nakrętki 21 i taki też powinieneś mieć oryginalny klucz do kół. Zatem do alusków są pewnie nakrętki 19.

Da się przykręcić stalowe felgi nakrętkami od alu i odwrotnie
A Golfem "dwójką" da się zaorać pole, ale nie jest to właściwe narzędzie do takich prac, prawda? Nakrętek 21 bardzo często nawet nie wciśniesz w alufelgi, a znowu użycie nakrętek "alufelgowych" w felgach stalowych błyskawicznie zniszczy płaszczyznę stożka i po jednym takim użyciu masz nakrętki do wyrzucenia.

Offline ojojo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #82 dnia: 05 Październik 2020, 17:58:12 »
Nakrętka powinna być jednego rozmiaru, na aluminiowej feldze i stalowej taka sama, ja mam klucz 21, ori Hyundaia są 21
Do aluminiowych felg nie stosuje się kiepskich nakrętek stalowych, cynkowanych galwanicznie gdzie warstwa cynku jest znikoma bo powstaje korozja w miejscu styku zatartej nakrętki z felgą.
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2020, 18:04:27 przez ojojo »

Offline JarekEm

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #83 dnia: 05 Październik 2020, 18:11:27 »
Czujniki te co kupiłem z felgami "złapały" na drugi dzień bez problemu i pokazuje ciśnienie
Dzięki wielkie za pomoc Panowie tomilipin i ojojo . Jeszcze pytanie mam jak wygląda to z tymi czujnikami TMPS czy one faktycznie same sie powinny zaadaptować tak jak wcześniej wspomniał jeden z przedmówców?

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 278
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #84 dnia: 05 Październik 2020, 19:02:34 »
Nakrętka powinna być jednego rozmiaru, na aluminiowej feldze i stalowej taka sama,
Gwint tak, ale łeb może być zupełnie inny - jak pisałem, ja mam do stalowych nakrętki 21, a do aluminiowych nakrętki 19. Przypuszczam, że to zależy od budowy felgi. Do mojego alusa nie włożysz nakrętki 21 - po prostu się nie zmieści w otwór. I powtarzam - nakrętki do alu i stali mają inny kształt stożka!!! Nie ma znaczenia czy są cynkowane czy złocone, dobrej czy złej jakości - mają inny kształt, więc powierzchnia styku nakrętki z felgą musi być odpowiednio dobrana. Nakrętka do alu oprze się na krawędzi otworu stalowej felgi.

Jeszcze pytanie mam jak wygląda to z tymi czujnikami TMPS czy one faktycznie same sie powinny zaadaptować tak jak wcześniej wspomniał jeden z przedmówców?
U mnie czujniki same się dogadują z komputerem, nigdy nie musiałem nic z nimi robić. Pewnie za miesiąc czy półtora wymienię koła na zimowe, tam mam stalowe felgi z drugim kompletem czujników i samochód po prostu "przestawia" się na te nowe czujniki. A na wiosnę znowu wymiana kół i znowu komp się sam dogaduje z czujnikami.
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2020, 19:09:31 przez tomilipin »

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #85 dnia: 05 Październik 2020, 20:44:34 »
Gwint tak, ale łeb może być zupełnie inny - jak pisałem, ja mam do stalowych nakrętki 21, a do aluminiowych nakrętki 19. Przypuszczam, że to zależy od budowy felgi. Do mojego alusa nie włożysz nakrętki 21 - po prostu się nie zmieści w otwór. I powtarzam - nakrętki do alu i stali mają inny kształt stożka!!! Nie ma znaczenia czy są cynkowane czy złocone, dobrej czy złej jakości - mają inny kształt, więc powierzchnia styku nakrętki z felgą musi być odpowiednio dobrana. Nakrętka do alu oprze się na krawędzi otworu stalowej felgi.

To ja jeszcze pozwolę sobie dorzucić swoje dwa słowa w temacie. Tak jak Tomilipin mówi są dwa rodzaje nakrętek:
529503Y000 - do felg stalowych
5295014140 - do felg aluminiowych
Mają zupełnie inny kształt. Te do alu są mniejsze i nie mają rantu. Zresztą poniżej załączam zdjęcie. Natomiast u mnie rozmiar klucza do jednych i drugich jest ten sam. Alu kupowałem jako oryginalne akcesorium, natomiast nakrętki na znanym portalu aukcyjnym bo były jakoś za połowę ceny. Dodam jeszcze tylko, że mam zarówno stalowe jak i alu w rozmiarze 15", ale z tego co pamiętam to nakrętki do alu mają PN z felg 16" albo nawet 17"
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2020, 20:47:09 przez mic83 »

Offline JarekEm

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #86 dnia: 06 Październik 2020, 12:26:01 »
Dzięki wielkie za pomoc  ;D Teraz pozostaje mi wybrać odpowiednie opony w stosunku cena/jakość, coś polecicie? Średnio robię 2-4 tys km w okresie zimowym, wcześniej miałem Barum Polaris i byłem zadowolony, ale teraz zastanawiam się nad nokianem wr d4, Kleber Krisalp HP3 i barum polaris 5.

Offline mic83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 55
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #87 dnia: 06 Październik 2020, 12:52:07 »
nokianem wr d4, Kleber Krisalp HP3 i barum polaris 5.

Ja mogę wypowiedzieć się nt. Nokianów. Miałem je przez dwa sezony. Jeździło się na nich dobrze. Nie były zbyt głośne i dobrze się zachowywały na mokrym i suchym asfalcie. Nie zużywały się też jakoś nadmiernie. Niestety jak na śniegu by się zachowywały nie wiem bo śniegu właściwie nie było. Natomiast pisze, że je miałem ponieważ po dwóch sezonach postanowiły sparcieć. Zostały zareklamowane i o dziwo reklamacja została uznana i otrzymałem zwrot gotówki. Obecnie kupiłem Nokiany Snowproofy, ale jak się będą zachowywać dopiero się przekonam jak wymienię koła. Doradca w sklepie, gdzie je kupowałem powiedział, że to bieżnik projektowany specjalnie pod warunki pogodowe panujące w Europie Środkowej. Opinie też mają raczej ok więc zobaczę.
Jak chodzi o Klebery to nie ma doświadczeń, ale w testach w poprzednich latach zbierały raczej pochlebne opinie. Poważnie zastanawiałem się czy ich nie kupić.

Offline wajkii

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #88 dnia: 06 Październik 2020, 19:06:26 »
Przejezdzilem  2 sezony na we D4, na mokrym, suchym i lodzie jest dobrze. Hałas też jakoś nie wyróżnia się. Opony dosyć przewidywalne, można wyczuć kiedy jesteśmy na granicy poślizgu. Do minusów jazda po śniegu, (tu mistrzem była Dębica Frigo) i jazda po suchym jak jest ok 20st lub więcej. Po tej zimie zdarzyły się bardzo ciepłe dni nagle i prawie przy każdym hamowaniu działał mi ABS. Tu zdecydowanie poniżej średniej. Barumami jeździłem, ale za mało żeby coś więcej o nich napisać, oprócz tego że były ciche.

Offline JarekEm

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #89 dnia: 07 Październik 2020, 11:20:39 »
Dzięki za podzielenie się doświadczeniem nt. nokianów wajkii i mic83.

po dwóch sezonach postanowiły sparcieć

Z tego powodu właśnie obawiałem się ich trochę bo czytałem podobne opinie, dodatkowo niektórym użytkownikom szybko się zużywały, ale to pewnie kwestia przejechanych km w niekorzystnych dla opony zimowej warunkach.