Autor Wątek: Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?  (Przeczytany 21037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline liet

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« dnia: 05 Grudzień 2017, 15:14:15 »
Moja i30 fabrycznie ma zamontowane felgi 17".
Chciałbym dokupić do niej dodatkowy komplet kół. Jako że ma to być zestaw na zimę, myślę o felgach w rozmiarze 16".
Oryginalne felgi są w mało zachęcającej cenie (>700 zł sztuka) w związku zacząłem szukać felg niesygnowanych logiem Hyundai.
Wiem, że liczba otworów / otwór pod śrubę to: 5/114.3
Posiłkując się informacją na stronie, szerokość felgi w rozmiarze 16" to 6.5.
Niestety na stronie nie podano offsetu.
Konfigurator Alcar (http://www.alcar.pl/3DKonfigurator/index.php?lcs=rpkjdhla2a) dobrał dla tego modelu felgę Dezent TD (TTDZ0GA45K) z offsetem 45.
Sęk w tym, że w adnotacji do felgi widnieje informacja: "Nie jeżeli na pierwszym montażu (OE) było minimum 17""
Wysłałem zapytanie do jednego z dystrybutorów z prośbą o wyjaśnienie, aczkolwiek z mojego doświadczenia wynika, że mogę nie otrzymać odpowiedzi.
W związku z powyższym, chciałbym prosić o pomoc w doborze pasujących felg. Jeżeli ktoś już kupował 16" felgi do i30 PDE będę wdzięczny za informacje.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Grudzień 2017, 18:40:09 »
https://www.wheel-size.com/size/hyundai/i30/2017/

http://www.willtheyfit.com/index.php?width=225&aspect=60&diameter=17&wheelwidth=6.5&offset=48&width2=225&aspect2=60&wheel_size=17&wheel_width=6-5&offset2=20

Cytat: "liet"
Nie jeżeli na pierwszym montażu (OE) było minimum 17""


W wersji z fabrycznymi mniejszymi felgami były inne tarcze hamulcowe i zaciski.

Offline liet

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Grudzień 2017, 22:43:43 »
Dziękuję za odpowiedź, ale nadal nie wszystko jest jasne.

Cytat: "kosmos2011"
W wersji z fabrycznymi mniejszymi felgami były inne tarcze hamulcowe i zaciski.

Czy to znaczy, że do mojego egzemplarza nie mogę wsadzić mniejszej felgi?
W/g strony https://www.wheel-size.com/size/hyundai/i30/2017/ pasujący rozmiar to 6.5x16" ET50, ale czy to uwzględnia wersje tarcz i zacisków? Felga Dezent TD może mieć maksymalny ET48 - wystarczy, czy szukać czegoś z ET50 lub zarzucić pomysł z wymianą felg na 16" i zdecydować się na 17" (choć wolałbym tego uniknąć). "Ekspert" z salonu nie jest w stanie / nie chce mi pomóc...

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Grudzień 2017, 11:18:37 »
Sprawdź ile masz miejsca między zaciskiem a obecną felgą 17". Jeśli mniej niż 2 cm, to szesnastki nie wejdą.

Dla felgi 16" maksymalna tarcza to 300-320 mm - w zależności od konstrukcji zacisku. Większa nie pozwoli na założenie szesnastki na 101%.

Offline pagin

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Oryginalne felgi do Hyundai i30 - jakies wady
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Styczeń 2018, 07:19:19 »
Witam,
Mam mozliwosc kupienia oryginalnych ALU felg do i30 jak na zdjeciach
Mam model Hyundai i30 PD. Felgi prawdopodobnie sa od modelu i30 GD.
Zastanawiam sie czy sprzedawane  felgi nie maja jakis ukrytych wad i dlatego znajduja sie w obiegu wtornym. Ktos, cos?
Pozdrowienia

qbadm

  • Gość
Re: Oryginalne felgi do Hyundai i30 - jakies wady
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Styczeń 2018, 12:37:54 »
Cytat: "pagin"
Witam,
Mam mozliwosc kupienia oryginalnych ALU felg do i30 jak na zdjeciach
Mam model Hyundai i30 PD. Felgi prawdopodobnie sa od modelu i30 GD.
Zastanawiam sie czy sprzedawane  felgi nie maja jakis ukrytych wad i dlatego znajduja sie w obiegu wtornym. Ktos, cos?
Pozdrowienia


Może spadły z TIRa? ;)

Offline pagin

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Re: Oryginalne felgi do Hyundai i30 - jakies wady
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Styczeń 2018, 14:54:13 »
Byc moze. W kazdym razie doturlaly sie do mojego samochodu. Wiec je wzialem :-)

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marzec 2018, 20:55:18 »
Cześć,
szykuję się do zakupu nowych letnich kół do i30 - to będą moje pierwsze alufelgi oraz czujniki ciśnienia, więc bardzo proszę o wyrozumiałość. Obecnie mam założone fabryczne zimówki na felgach stalowych 15".
Złożyłem sobie taki (budżetowy) zestaw:

~FELGI~
rozstaw śrub: 5x114.3
średnica felgi: 16"
odsadzenie (ET): 50
szerokość felgi: 6.5"
z aukcji http://allegro.pl/16-felgi-5x114-3-dacia-duster-fiat-sedici-nowe-i7242093549.html

~CZUJNIKI CIŚNIENIA~
częstotliwość: 433MHz (Europa)
z aukcji http://allegro.pl/czujniki-cisnienia-cub-tpms-do-kazdego-auta-4-szt-i5813673145.html

~ŚRUBY~
Średnica gwintu: M12
Skok gwintu: 1.5 mm
Długość gwintu: 28 mm
Rodzaj łba: stożek
Powłoka: ocynk
Twardość: 10.9
Klucz: 17
z aukcji http://allegro.pl/org-sruby-bimecc-do-alufelg-m12x1-5x28mm-stozek-i7003329848.html

~OPONY~
Pirelli P1 Cinturato Verde 205/55R16 91H
średnica: 16"
indeks prędkości: h do 210 km/h
szerokość opony: 205 mm
profil opony: 55
indeks nośności: 91
opór toczenia: klasa B
przyczepność na mokrej nawierzchni: klasa B
hałas zewnętrzny: 70 dB
rok produkcji: 2018
z aukcji http://allegro.pl/2018r-4x-pirelli-p1-cinturato-verde-205-55r16-91h-i7229440262.html

I teraz pytanie, czy to wszystko będzie do siebie pasować? i do mojego autka?

Oraz dodatkowo: czujniki ciśnienia trzeba jakoś zaprogramować? Jak to się robi?

Pozdrawiam!

qbadm

  • Gość
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marzec 2018, 21:44:30 »
Cytat: "tomilipin"
~OPONY~


Mam doświadczenie z Pirelli Cinturato P1 to Ci podpowiem :) NIE KUPUJ TYCH OPON!!! Założyłem ten badziew w maju 2016, w czerwcu 2017 po przejechaniu na nich jakiś 10tys. nadawały się tylko do zdjęcia i wyrzucenia :/ Od razu mi coś w nich nie grało od pierwszych kilometrów, auto powyżej 130km/h dziwnie wibrowało, aż drżała cała podłoga - Golf VI Hatchback. Pomyślałem, że pewnie wina zawieszenia (140tys. przebiegu, auto od nowości u mnie), więc wymieniłem wszystkie wahacze i tuleje gumowe + zbieżność 3D - dalej to samo... Pierwszy sezon jakoś na nich przejeździłem i założyłem zimę, na zimówkach wszystko OK, pomyślałem, że problem znikł ale jak przyszła wiosna 2017 i znów wrzuciłem Pirellki problem wrócił jak bumerang :/ Wytrzymałem jeszcze 1,5 miesiąca i pojechałem najpierw do jednego warsztatu gdzie wyważyli koła ale nie pomogło a potem do następnego. Trafiłem na kumatego kolesia: najpierw zapytał o markę opon, bez patrzenia na koła i czy nie Pirelli? :) Mówię, że tak, a on, że tego się już nie zakłada bo strasznie się zepsuły... 3 na 4 opony pracowały na wyważarce góra-dół, stąd powyżej określonej prędkości autko zaczynało dziwnie buczeć i wpadać w wibracje... Od ręki założył mi Hankooka 205/55R16 model Ventus Prime3 K125... Co to za opony :D Zakochałem się w nich po prostu :D Weź dobrze się zastanów zanim pójdziesz w Cinturato...

http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/test-opon-letnich-w-rozmiarze-205-55-r-16-które-opony-letnie-najlepiej-wybrac/xdh9zn


W teście niby przeciętny wynik dla aquaplaningu, ale ja nie miałem na nich ani razu uślizgu, nawet podczas ulewnych deszczów :) i30 kupilem tez na Hankookach, model Kinergy eco K425, ale jako, że autko kupione grudniu, to zrobiłem na nich tyle co z salonu do wulkanizatora, żeby zmienić na zimówki. Wkładam ja na Hyundaia po Świętach :)

[ Dodano: 2018-03-25, 21:57 ]
Cytat: "tomilipin"
~CZUJNIKI CIŚNIENIA~
 


Ori zestaw w ASO aktualnie 626PLN :) Możesz odpuścić sobie allegro :)

[ Dodano: 2018-03-25, 22:10 ]
Cytat: "tomilipin"
~ŚRUBY~


Hmm, w 1.6 CRDi mam szpilki z piastą razem, nie wiem jak w 1.4 MPi ale obstawiam, że potrzebujesz nakrętki a nie szpilki :)

[ Dodano: 2018-03-25, 22:15 ]
Cytat: "tomilipin"
~FELGI~


Wszystko ładnie pięknie tylko to ET50, nie będą za głęboko siedzieć w nadkolach? Ja nie mówię, że w ori 16" u siebie mam mniejsze ET, ale jakoś 50 wydaje mi się dużo :/ To bym sprawdził w ASO, ja niestety dopiero po Świętach będę zmieniał opony, wcześniej nie dam rady podejrzeć  :(

Offline pagin

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 17
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Marzec 2018, 22:59:50 »

qbadm

  • Gość
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Marzec 2018, 23:06:08 »
Tańsze tak, ale bez gwarancji 3 letniej, w przypadku awarii w tym czasie chociaż jednego czujnika taki tańszy zakup przestaje się opłacać...

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Marzec 2018, 10:26:01 »
Ok, to rozumiem, że opony letnie kupić firmy Hankook.

Czujniki ciśnienia - napisałem już maila do ASO, jeśli oryginalne faktycznie kosztują 600 zł BRUTTO to z chęcią je kupię. Używanych nie chcę, szkoda ryzykować.

Cytat: "qbadm"
Wszystko ładnie pięknie tylko to ET50, nie będą za głęboko siedzieć w nadkolach? Ja nie mówię, że w ori 16" u siebie mam mniejsze ET, ale jakoś 50 wydaje mi się dużo :/
Według strony podanej wyżej przez kosmosa takie właśnie ET powinno być w i30, więc takie wybrałem. Nie znam się, to nie kombinuję. Zatem jakie ET mogę wybrać?

qbadm

  • Gość
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Marzec 2018, 12:02:17 »
Tak jak napisałem, offset ET50 wydaje mi się duży, ale zapytaj w ASO, być może i ja taki mam u siebie ale póki kół nie zdejmę to nie sprawdzę :/

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Marzec 2018, 14:40:50 »
Dzwoniłem do ASO. Do i30 odsadzenie musi mieścić się w przedziale 46-56.

Czujniki ciśnienia w oponach 150 zł sztuka = 600 zł za komplet. Cena brutto.
Zaprogramowanie czujników, jeśli zakupię je w ASO - bezpłatne. W przeciwnym razie 200 zł.

Można też spróbować bez programowania. Jakiś lokalny serwis opon zakłada czujniki i opony na nowe felgi, wyważa je, przywozimy je do swojego garażu w bagażniku i samodzielnie wymieniamy zimowe koła na letnie. Należy wtedy odczekać 20-30 minut po takiej wymianie i nie uruchamiać silnika; można włożyć kluczyk ale nie przekręcać na zapłon. Samochód powinien sam się dogadać z czujnikami + rozpoznać który czujnik gdzie się znajduje.

Czasami może to potrwać trochę dłużej i przez nawet 100 przejechanych km będzie wyświetlał się błąd, ale potem samochód powinien zaakceptować nowe czujniki.

Nie można zaprogramować czujników, które nie są założone na felgi.

Dogadałem się więc, że w ASO kupię czujniki i przyjadę z felgami i oponami, a oni założą mi czujniki na felgi, założą opony, wyważą koła i wymienią zimowe koła na letnie. Koszt takiej usługi to jedynie 80 zł + 600 zł za czujniki.

Jaki ET mają oryginalne felgi Hyundai, ASO nie wie (albo nie chce powiedzieć).

qbadm

  • Gość
Jakie felgi w rozmiarze 16" kupić?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Marzec 2018, 18:00:00 »
80zł koszt wymiany opon? WOW! Tyle to kosztuje u byle Janusza wulkanizatora :) Jeśli ET mieście się w normie to te felgi będą OK, ale podpytaj jeszcze jakiej są produkcji? Bo jak Chiny to ja bym się chyba zastanawiał :-/ Na stronie Hyundai są promocje teraz na felgi, może warto dołożyć do ori?