Autor Wątek: [i30 PD]Fabryczny olej  (Przeczytany 26000 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Październik 2018, 23:52:41 »
Cytat: "liet"
Odgrzebuję temat, ponieważ zbliża mi się termin rocznego przeglądu. W/g instrukcji (strona I-17) do silnika 1.4 T-GDI należy stosować olej spełniający normę ACEA C2. Jest to o tyle ciekawe, że poprzez wyszukiwarkę olejów Shell, olej rekomendowany do tego silnika to Shell Ultra 5W30 - ACEA A5/B5. Podobnie Motul - olej 8100 Eco-nergy 5W30 - ACEA A5/B5. Skłaniam się ku temu drugiemu, ale chciałbym się zapytać mądrzejszych od siebie jak to się ma do informacji z instrukcji. Z tego co czytałem C2 to jednak trochę inna kategoria niż A/B.

Offline liet

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Październik 2018, 16:25:14 »
ten fragment jest o tyle ciekawy, że w porównaniu z instrukcją dostępną na stronie hyundai.pl różni się zalecanym olejem, przy czym ta tabelka wygląda na wyciągniętą z intrukcji nie przeznaczonej na nasz rynek (?). Może wieczorem sprawdzę jak to wygląda w instrukcji którą dostałem z autem. Z ciekawości zapytam w najbliższym ASO. Raczej zdecyduję się na Motul o którym pisałem wcześniej.

Offline wajkii

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Październik 2018, 10:10:27 »
Od pewnego czasu zalecają olej C2 - może chodzi o jak najniższe spalanie?
Może trochę nie w temacie, ale jak z braniem oleju przez silnik 1.4 T-gdi? Ubywa coś?

Offline ryli1

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Październik 2018, 10:14:48 »
Mi na pierwszym przeglądzie wlali (wg faktury) SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AM-L 5W-30. Ciekawe bo on spełnia C3 a nie zalecane C2 !
Co do brania, to trochę schodzi, ale dramatu nie ma. Przez pierwsze 15 tyś ubyło jakieś  0,7 - 0,8 l.

Offline mrozek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Listopad 2018, 13:07:06 »
UWAGA! W tym wątku pojawiło się wiele sprzecznych/nieprawidłowych informacji!
Zbadałem temat i chciałbym kilka spraw wyprostować.

Po przejrzeniu instrukcji obsługi i konsultacjach z Hyundai Motor Polska i dealerem/ASO, ustaliłem jaki olej powinien być stosowany w silnikach Kappa 1.4 T-GDI w i30 PD.


Lepkość: 0w30
Klasa ACEA A5/B5 do niedawna, obecnie zamiennie z ACEA C2

Nie stosujcie do tych silników 5w30 - jest to olej przeznaczony do silników Kappa - ale MPI a nie T-GDI

Offline wajkii

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Listopad 2018, 17:34:17 »
Zanim zaczniesz pisac o nieprawidlowych informacjach, zweryfikuj swoje. Do silnikow t-gdi nadaje sie olej 5w30 (do starszych silnikow noe spelniajacych nowej normy spalin) i 0w30 (do silnikow spelniajacych nowa norme spalin). Jest rzadszy ze wzgledu na oszczednosc paliwa (gorzej dla silnika w lecie) i ma klase c2 ze wzgledu na filtr gpf.

Offline mrozek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Listopad 2018, 18:06:12 »
Masz rację. Wersja starsza ma faktycznie zalecany 5w30. Może warto to uporządkować w tym wątku również według norm spalin. Wątek mówi ogólnie o silniku t-GDI a w jego przypadku mamy różne zalecane oleje w różnych okresach produkcji.

Nie mogę tylko znaleźć potwierdzenia na 5w40, a jest wymieniany jako alternatywa w tym wątku.

Offline liet

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Listopad 2018, 15:01:54 »
Cytat: "wajkii"
Od pewnego czasu zalecają olej C2 - może chodzi o jak najniższe spalanie?
Może trochę nie w temacie, ale jak z braniem oleju przez silnik 1.4 T-gdi? Ubywa coś?


Po 13kk bagnet pokazuje jakieś 4,5/5 skali, więc wydaje mi się, że albo nie ubywa wcale, albo prawie wcale.

Offline wajkii

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 27
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Listopad 2018, 19:29:37 »
No to u mnie hyundai pozazdrościł chyba technologii tsi, 2kkm i połowa miarki poszła...
Liczyłem że będzie to troche lepsze auto, a tu olej i kilka innych drobiazgów...

Offline liet

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Listopad 2018, 08:39:49 »
Może i u mnie oleju nie bierze (no chyba że dolewali bez mojej wiedzy w trakcie wizyt serwisowych), za to skrzynia, szczególnie w zakresie 1 <-> 2 pracuje o wiele gorzej niż hydrokinetyk w moim starym Civic'u.

I jeszcze zdanie odnośnie olejów. Rzeczywiście są różnice pomiędzy instrukcjami dla roczników modelowych dla silnika 1.4 T-GDI. W instrukcji z 2017 olej to 5W30 ACEA A5/B5. W najnowszej dla "tego samego" silnika olej to 0W30 ACEA C2.

Offline mrozek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Listopad 2018, 09:31:58 »
Cytat: "wajkii"
No to u mnie hyundai pozazdrościł chyba technologii tsi, 2kkm i połowa miarki poszła...
Liczyłem że będzie to troche lepsze auto, a tu olej i kilka innych drobiazgów...


U mnie po blisko 2 tys. km nie zauważam ubytku.

qbadm

  • Gość
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Wrzesień 2019, 23:54:30 »
Cytat: "kosmos2011"
Trudno określić co zalali w fabryce na pewno nie jest to Shell.

Przez okres powiedzmy 'docierania" nie może być potrzeby dolewania więc nie ma co szukać oleju na dolewki.

Motul Eco-nergy 5W30

LOTOS QUAZAR K/FE 5W30

MILLERS OILS XF LONGLIFE ECO 5W30

Jak będzie eksploatowane auto?


Motul?! C'mon! Są o wiele lepsze i tańsze oleje, np. Orlen Platinum MaxExpert XD 5W30 i ma PAO... Millers?! Nie ma PAO w składzie... Na temat Lotosa się nie wypowiem bo nie widziałem testów fresh tego oleju...

Offline jarob

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Październik 2019, 21:40:49 »
Książka serwisowa 2019 Hyundai I30 1,4 T-GDI. Zalecany olej silnikowy Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W30.
Wśród wielu producentów olejów znalazłem jeszcze jeden odpowiadający wymaganiom : MOTUL 8100 ECO-CLEAN 0W30 ACEA C2. ( tylko cena dużo wyższa od Shella )

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 279
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Październik 2019, 14:34:21 »
Ale wiesz, że możesz zastosować olej innego producenta? Ważne, żeby spełniał te same normy i miał taką samą lepkość.

Przy okazji, co sądzicie o pierwszej zmianie oleju dopiero po dwóch latach?

Offline jarob

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 15
[i30 PD]Fabryczny olej
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Październik 2019, 19:04:12 »
tomilipin,
Ja mam zamiar wymienić pierwszy raz olej po dotarciu silnika, w okolicach 2000 km. Robiłem to w pierwszym samochodzie, zrobię to w tym. Wszelkie nieczystości, opiłki mogą wędrować po układzie ,a to nie jest dobra rzecz dla silnika i turbiny.