Autor Wątek: [i20 GB] [i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km  (Przeczytany 9033 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline roksc33

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 6
[i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km
« dnia: 23 Wrzesień 2017, 21:04:50 »
Witam. chcialbym zasiegnac fachowego zdania. Zakupilem samochod uszkodzony z przebiegiem 4tys.km pod maska niema zadnej adnotacji jaki olej zastosowac?
Czy ktos moze podpowiedziec? W ksiazce serwisowej napisane jest ze pierwsza wymiana oleju po 7tys km. i to wszystko
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:27:54 przez Brt »

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Wrzesień 2017, 22:34:45 »
Niech będzie z racji że jest to model i20 GB to będzie osobny temat o olejach do tego modelu.

Według instrukcji http://hyundaiklub.pl/forum/dload.php?action=file&id=140

producent zaleca olej o lepkości 5W30 i 5W40 o klasie jakości API SM i ACEA A5 w ilości 3,5 litra gdy silnik jest suchy.
.

Offline wawu1991

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 5
Odp: [i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwiecień 2023, 18:28:14 »
Znalazłem w instrukcji jeszcze takie dane jak w załączniku

Offline Pique

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: [i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj 2023, 10:58:43 »
Olej  silnikowy co 10k zmieniam na ten zalecany przez producenta czyli Helix 5w-30. Mam pytanie jednak dotyczące oleju w manualnej skrzyni biegów. Posiadam auto z 2018 roku z 5 biegową skrzynią ( silnik 1.2) Jaki olej tam lać? mam 60k przebiegu i wg rozpiski serwisowej producenta mogę rozważyć wymianę po 120k ale warto mieć coś na ewentualną dolewkę a i myślę że wymiana by nie zaszkodziła chyba jakby ją przeprowadzić wcześniej? Co o tym sądzicie? Wymienialiście u siebie olej w skrzyni? Warto wymienić olej teraz? Z rozpiski podanej przez kolege post wyżej zalecany jest olej do skrzyń od Shella Spirax S4 ale w rozpisce z książki/instrukcji od auta zapisano w zalecanych API GL-4, SAE 70W
– HK SYN MTF 70W
– SPIRAX S6 GHME 70W MTF
– GS MTF HD 70W
takie oleje to chyba z rafinerii idzie tylko kupić, natomiast z posta od kolegi powyżej czyli spirax s4 bez problemu można kupić. Co zrobić w takim wypadku? nie chciałbym by coś zaczęło działać gorzej niż działa tym bardziej, że aktualnie skrzynia działa idealnie.  Miałem fiata i tam bez problemu szło dobrać olej...w renault żony również a tu jakieś tajemnice ma producent
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 11:02:44 przez Pique »

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
Odp: [i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj 2023, 16:40:21 »
Np. na stronie internetowej Liqui Moly, jak i innych liczących się producentów olei są dostępne narzędzia do doboru oleju zarówno do silnika jak i do skrzyni. Ważne, aby olej był zgodny ze specyfikacją i wymogami producenta (manual), no i markowy. To w zupełności wystarczy. Nie musi być Shell. A wspomniane narzędzie wskaże Ci konkretne produkty do wyboru. Tylko brać.

Co do samej wymiany oleju w manualnej skrzyni biegów … temat nadal jest mocno kontrowersyjny i wzbudzający spore emocje. Jedni mówią wymieniać, drudzy wręcz krzyczą pukając się w głowę, nie, bo po co??? Osobiście jestem za wymianą. W swoim wymieniałem. Jak nie wymienisz, przy normalnej eksploatacji auta, czyli bez ciągania przyczep, notoryczna jazda w terenach górskich, skrzyni raczej nic się nie stanie. Ale, chociażby w przypadku Fiata Punto (nie pamiętam, który dokładnie model rocznikowo), prasa motoryzacyjna wielokrotnie w artykułach podkreślała, że wymiana oleju mogła w przyszłości zdecydowanie opóźnić zużycie łożysk skrzyni i jej remont. Ale też mamy przykład chociażby Hondy Civic VII, w której czy byś wymienił olej, czy nie, po przekroczeniu ponad 100 tys. masz gwarantowany remont, bo łożyska się zużyły. I tak jest w każdej VII. Teściu to przerabiał. Przejechał ile miał przejechać i remont. Nawet przygotowałem go na ten moment mówiąc mu o tym, żeby nie był zdziwiony. Nie wierzył, ale uwierzył. Warsztaty mają już nawet zestawy naprawcze, także tyko trzeba było przełknąć nieuchronnie zbliżające się koszty i tyle. Naprawił i lata dalej. Osobiście nie spotkałem się z opinią, żeby Hyundaie miały jakieś problemy z manualnymi skrzyniami biegów. A jak są to w niewielkiej ilości i nie wynikają z wad fabrycznych konkretnych modeli, czy partii roczników. Problemy ze sprzęgłami tak, akcje serwisowe, ale na skrzynie raczej nikt nie narzekał. Przepraszam, narzekał, na jej pracę, ale powtarzających się awarii nie było.     

Przy okazji. Swojego czasu napisałem maila do działu technicznego Castrola z zapytaniem, jakie jest ich stanowisko w kwestii wymiany oleju w manualnej skrzyni biegów. Wymieniać, czy nie, bo producenci aut nie wymagają (cisza w manualach na ten temat. ASO też robiło wielkie oczy, bo producent nie wymaga). Odpowiedź była jednoznaczna. Wymieniać, albo co 120 tys., albo co 6 lat. Jak ciężkie warunki pracy (wspomniane przyczepy, tereny górskie), wymieniać częściej. Olej w skrzyni pracuje w zupełnie innych warunkach niż olej silnikowy (ma, że tak napiszę łatwiejsze życie), ale też niestety ulega starzeniu się i traci swoje właściwości smarne. Wymiana nie zaszkodzi.

Reasumując. Jeśli planujesz wiązać się z autem na dłuuuuuuuugo, warto. Jak auto ma u Ciebie pojeździć jeszcze kilka lat, przebiegi roczne do 10 tys. i iść w ludzi … nic mu nie będzie. Najważniejsze, żeby ten olej tam w ogóle był.


Offline Pique

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: [i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Maj 2023, 08:26:32 »
Dziękuje bardzo za tak rozbudowaną i treściwą odpowiedź :D Autko kupiłem z przebiegiem 58K, z 2019 roku. U mnie raczej czeka go jazda delikatna. Nie dość że mieszkam niemal na płaskowyżu bo jeśli wzniesienia występują to minimalne, to jeżdżę raczej spokojnie i oczywiście nie wożę pół tony cementu bądź ziemniaków :) Czyli wstrzymam się z wymianą oleju  w skrzyni biegów. Wymienię jak przyjdzie ten interwał czasowy, bo kilometrów nie zdołam osiągnąć w tym czasie.  Z tym olejem pytałem o oryginalny bo czytałem jak niektórzy po wymianie na nieoryginalny narzekali na pogorszenie pracy skrzyni. Podejrzewam, że część z tych narzekających wlało po prostu jakiś olej nie koniecznie przejmując się parametrami oleju czy jego normami jakie powinien spełniać.  Koleżanka z pracy kupiła Mercedesa za poważne pieniądze bo mówimy o nówce...pytam jak ASO zaleca wymianę oleju w silniku. Ona mi powiedziała, że pierwszą wymianę zrobiła po 25k bo tyle zalecają. Czyli pierwsza wymiana oleju silnikowego po 25k...nawet nie chcę wiedzieć co na ten temat myślą gładzie cylindrów. Co do samych skrzyń są faktycznie takie, że co by nie robić one się zużyją. O hondzie nie wiedziałem ale o Suzuki słyszałem i ich łożyskowych problemach, o słynnej M32 również. Skoro w szkołach jazdy te auta robią po 400k i nie słychać o problemach ze skrzyniami to nie będę panikował na zapas :)

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [i20 GB] Jaki olej do nowego samochodu i20 2016r 1.2 84km
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maj 2023, 07:02:59 »
Koleżanka z pracy kupiła Mercedesa za poważne pieniądze bo mówimy o nówce...pytam jak ASO zaleca wymianę oleju w silniku. Ona mi powiedziała, że pierwszą wymianę zrobiła po 25k bo tyle zalecają.
W znacznie tańszych autach zalecają po 30 tysiącach. Takie standardy. Na szczęście, kupiłem od gościa, który zmieniał oldskulowo, co rok, nawet gdy przebieg był tylko 6 tysięcy.