Autor Wątek: Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji  (Przeczytany 10084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dybcu$

  • Gość
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« dnia: 06 Czerwiec 2017, 19:57:49 »
Witam użytkowników Tuska :)

Mam pytanie odnośnie klimatyzacji. Jak się ona u Was sprawuje ? Czy już odgrzybialiście ? Ja odebrałem samochód 2 grudniu 2015 r. W lecie 2016 r. z klimatyzacji już capiło niemiłosiernie.  Podczas wizyty w serwisie polecono jedynie zmianę filtra. Na jesień już się wytrzymać nie dało. Przy wymianie filtrów i oleju poprosiłem o chemiczne odgrzybianie i wymianę filtru pyłkowego/kabinowego. Jest wiosna 2017 r. i znowu wytrzymać się nie da. Tak nie śmierdziało nawet w moich 2 starszych samochodach po latach użytkowania serwisowanej klimy. Macie jakieś pomysły, rady ? Znowu podjadę na ASO, odgrzybią, dobiją, zmienią filtr, pozbędę się paru stówek i będę miał spokój na ................... tydzień. Taki wariant mnie nie interesuje w ogóle. Przecież samochód jest nowy i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.

Pozdrawiam

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Czerwiec 2017, 20:05:59 »
A jak korzystasz z klimatyzacji? Jest cały czas na AUTO i wyłączasz silnik pozwalając wilgoci długo zalegać w układzie?

Offline Miras2016

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 45
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Czerwiec 2017, 20:22:19 »
Jeżdżę już ponad rok, cały czas na AUTO i na razie żadnych zapachów z klimy nie mam. Może spróbuj odgrzybić przez ozonowanie? A może woda, która się skrapla zamiast wychodzić na zewnątrz dostaje się do kanałów wentylacyjnych? Chyba najlepiej byłoby podjechać do jakichś speców, co zajmują się tylko klimatyzacjami i może ogarnęliby temat...

dybcu$

  • Gość
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwiec 2017, 21:09:46 »
W trybie AUTO nie jeżdżę za często. Klimy wcześniej nie wyłączam , tylko gaszę zapłon.
Cytat: "Miras2016"
Chyba najlepiej byłoby podjechać do jakichś speców, co zajmują się tylko klimatyzacjami i może ogarnęliby temat...
- raczej odpada. Nasze Tuski są na gwarancji.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Czerwiec 2017, 22:37:26 »
Cytat: "dybcu$"
Klimy wcześniej nie wyłączam , tylko gaszę zapłon.

To dla mnie sprawa jasna.

Offline Miras2016

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 45
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Czerwiec 2017, 22:57:26 »
Cytat: "dybcu$"
W trybie AUTO nie jeżdżę za często. Klimy wcześniej nie wyłączam , tylko gaszę zapłon.
Cytat: "Miras2016"
Chyba najlepiej byłoby podjechać do jakichś speców, co zajmują się tylko klimatyzacjami i może ogarnęliby temat...
- raczej odpada. Nasze Tuski są na gwarancji.


Na gwarancji są, ale czy serwis zna wszystkie "niuanse" związane z tematem? Mają maszynę, która dobije i wymieni czynnik, podejrzewam że gdybyś poczytał instrukcję, to też byś wykonał tą usługę :D Odgrzybią środkiem chemicznym, ale czy mają fachową wiedzę skąd ten nieprzyjemny zapach powstaje? Tym bardziej, że kolega napisał, że za usługi w serwisie płaci a efekt mizerny...

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Czerwiec 2017, 23:20:36 »
Cytat: "Miras2016"
Odgrzybią środkiem chemicznym, ale czy mają fachową wiedzę skąd ten nieprzyjemny zapach powstaje?

Z grzybów pięknie się rozwijających w wilgoci pozostawionej w układzie po zatrzymaniu nawiewów. To nie jest "wiedza fachowa".

Offline Miras2016

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 45
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwiec 2017, 12:10:32 »
Wiadomo, że z grzybów, ale jakiś powód musi być, że u kolegi dybcu$ mają lepsze warunki do rozmnażania niż u innych.

Offline krisman

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 91
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwiec 2017, 20:14:19 »
Cytat: "Miras2016"
Wiadomo, że z grzybów, ale jakiś powód musi być, że u kolegi dybcu$ mają lepsze warunki do rozmnażania niż u innych.

Klimę powinno się wyłączać przed dojechaniem do celu, by nawiewy złapały temperaturę zewnętrzną, co nie pozwala na skraplanie się wody w kanałach.
U Ciebie nic nie czujesz bo jak napisałeś jeździsz na klimie nonstop, a spróbuj wyłączyć i włącz nawiew, myślę że poczujesz.

dybcu$

  • Gość
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwiec 2017, 20:26:53 »
Cytat: "weuek"
To dla mnie sprawa jasna

Kolega weuek coś wie, ale podzielić wiedzą się nie chce :). Jeździłem 9 lat Fordem C-maxem, od 5 lat nadal posiadam Peugeota - w obu samochodach o smrodzie nie było mowy. Jak wspomniałem, smród w Tusonku pojawił się już na week majowy 2016 zaledwie po 5 miesiącach użytkowania samochodu a klimy ............... może po 4 razach. I to mnie ciekawi i zarazem niepokoi.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Czerwiec 2017, 20:51:42 »
Pewnie stare były lepiej wymyślone (chociaż w przypadku nadwozia c-maksa to trudno mi w to uwierzyć).

Offline Miras2016

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 45
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Czerwiec 2017, 22:23:59 »
Cytat: "krisman"
Cytat: "Miras2016"
Wiadomo, że z grzybów, ale jakiś powód musi być, że u kolegi dybcu$ mają lepsze warunki do rozmnażania niż u innych.

Klimę powinno się wyłączać przed dojechaniem do celu, by nawiewy złapały temperaturę zewnętrzną, co nie pozwala na skraplanie się wody w kanałach.
U Ciebie nic nie czujesz bo jak napisałeś jeździsz na klimie nonstop, a spróbuj wyłączyć i włącz nawiew, myślę że poczujesz.


Krisman z klimą automatyczną jeżdżę od 20 lat (oczywiście nie Tucsonem) i naprawdę nigdy nie wyłączałem przed dojazdem do celu. Wychodziłem z założenia, że automat jest po to żeby załączyć i zapomnieć :) Dlatego uważam, że u kolegi dybcu$ coś jest nie tak, no chyba, że ja jestem jakimś wyjątkowym szczęściarzem, ale chyba nie, bo nikt z innych użykowników do tej pory nie poruszał tego tematu...

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Czerwiec 2017, 23:42:52 »
Też mam automat, ale sam lepiej wiem, że dla mnie nie jest korzystne mocne walenie zimnym wichrem po uruchomieniu silnika tak, aby jak najszybciej dotrzeć do temperatury ustawionej na panelu. Przynajmniej tak zachowuje się automat u mnie. Wolę słabiej, wolniej, a zdrowiej. Przy wyjściu z auta też nie gustuję w mini-szoku termicznym.

Niestety, wszelkie automaty sukcesywnie, bardzo łatwo odbierają kolejne części rozumu.

Offline Miras2016

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 45
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Czerwiec 2017, 21:38:50 »
Idąc Twoim tokiem rozumowania, to na automatycznej klimie nieźle wtopiliśmy  :!:  Nie dość, że kosztuje kilka tysięcy drożej niż manual, to jeszcze skazani jesteśmy na wdychanie nieprzyjemnego zapachu  :lol: Ktoś nas robi nieźle w wała! Może trzeba by napisać do producenta, żeby w instrukcji sprostowali, że klimę automatyczną najlepiej włączyć w tryb obsługi ręcznej...