Autor Wątek: Problem z wibrującym sprzęgłem  (Przeczytany 699 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mayos

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Problem z wibrującym sprzęgłem
« dnia: 13 Lipiec 2023, 13:31:02 »
Cześć,
nie dawno stałem się posiadaczem i30 PD z 2017 roku, przebieg w okolicy 48k. Auto po gwarancji.
oprócz tego, że strzela mi sprężyna przy sprzęgle co zostało opisane w innym wątku mam jeszcze problem z podniesionymi obrotami, co zostało całkiem dobrze opisane w wielu miejscach, również na Youtube
Jednak największy problem mam z wibrującym / drgającym sprzęgłem.
Przy zmianie wyższych biegów obroty nie wracają tylko zostają miedzy 15-20k i podczas puszczania sprzęgła w jego połowie czuje wibracje. Dość mocne. Noga mi cała drga, dość nieprzyjemne uczucie.
Mogę też na postoju bez wbitego biegu nacisnąć gaz, podnieść obroty do tych około 20tys i nacisnąć do połowy sprzęgło. Objaw ten sam.

Ktoś miał coś podobnego? Nie mogłem znaleźć na forum podobnego przypadku.
Przymierzam się do wymiany sprzęgła. Będę to robił sam. Jeszcze nie wiem czy Sachs czy Valeo a może coś innego.
Byłem u znajomego Mechanika i jedyne co mi powiedział, że on by zaczął od tego, czyli od wymiany sprzęgła. :)
Ktoś coś poradzi, to może być coś innego, inna przyczyna? Wibracje samego silnika przy obrotach 20tys występują w tych autach dość często. Ale żeby sprzęgło dawało w dupę po takim krótkim przebiegu, tego się nie spodziewałem.

Offline tomilipin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 282
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lipiec 2023, 18:49:01 »
Chłopie, Ty się ciesz, że osiągasz 20 tys. obrotów! U mnie skala kończy się na 8 tys.

A tak zupełnie serio, wygląda na to, że mam ten sam model z tego samego rocznika, obecnie przejechane niecałe 25 tys. km i ten problem jeszcze się nie pojawił, ale pojawiało się "pykanie" sprężyny przy sprzęgle. Biorąc jednak pod uwagę moje doświadczenia z innymi samochodami, też bym zaczął od wymiany sprzęgła. A sprawdzałeś z włączoną/wyłączoną klimatyzacją? U mnie jest słyszalna różnica przy zmianie biegów, jeśli klima jest włączona.

piejar

  • Gość
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Lipiec 2023, 10:03:00 »
Zaczynać od wymiany sprzęgła w aucie z przebiegiem 58 tys??? Ja mam 250 tys i oryginalne sprzęgło.
Źródła wibracji sa różne, trzeba szukać. W i30 np jest tłumik drgań sprzęgła może się uszkodził? Jest on montowany za pompką sprzęgła i ma kształt talerzyka z króćcem gwintowanym. U siebie ten tłumik wywaliłem akurat z innych przyczyn. Pytanie czy wysprzeglik masz hydrauliczny czy siłownik i łapę.  Można próbować wyczuć wibracje na łapie ewentualnie.

Offline mayos

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lipiec 2023, 08:24:37 »
Wczoraj wymieniałem sprzęgło. Póki co objawy wibrującego / drgającego sprzęgła minęły. Dopiero przejechałem 20km, ale objawów jak na razie nie ma. Jedynie nadal silnik drga przy 2-2,3 obrotów.
Do silnika 1.4 G4LC 2017 zakupiłem i wymieniłem:
Febest 1281F-IX35 Dźwignia wysprzęglika, sprzęgło
Sachs 3000 951 489 Zestaw sprzęgła (tarcza, docisk, łożysko)

Moje spostrzeżenia:
Wymiana prosta, nie trzeba ściągać półosi ze skrzyni. Na kanale idzie zrobić, ale trzeba podwiesić od góry skrzynię i silnik. Półosie oczywiście wyjąć ze zwrotnic. Odkręcić i opuścić skrzynię. Dostęp łatwy do wszystkiego.
Stare sprzęgło po przebiegu około 48k wygląda jak nowe, ale łożysko miało spore luzy. Nie wyglądało dobrze to łożysko. Dźwignia tak sobie, wymieniłem w razie czego.
Martwi mnie tor ślizgowy, po którym chodzi łożysko. Jest zużyte dość mocno. Nie wygląda na wymienialne (nie da się tego odkręcić jak w niektórych samochodach). To może być ten słaby punkt tych aut. Górki i pagórki na nim są. Nasmarowałem go trochę przez złożeniem. Nie wiem czy tak się robi :D
Stawiam, że winą było łożysko i ten tor ślizgowy, który się wytarł. Ewentualnie aczkolwiek na to nie mam żadnych dowodów, w tarczy są jakieś odważniki w środku dwóch sprężyn, podobno to nie jest standardowe rozwiązanie. Może one coś zawiniły.




piejar

  • Gość
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipiec 2023, 08:48:25 »
Dobrze że wymieniłeś dźwignie (łapę?) wysprzeglika. Czasem coś się przycina i nierówno prowadzi łożysko po wałku. Jeżeli masz ślady zużycia przy tak małym przebiegu to coś tam musiało nie grać

Offline mayos

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2023, 10:03:26 »
Dobrze że wymieniłeś dźwignie (łapę?) wysprzeglika. Czasem coś się przycina i nierówno prowadzi łożysko po wałku. Jeżeli masz ślady zużycia przy tak małym przebiegu to coś tam musiało nie grać

Fabrycznie wszystko było. Po prostu zjebane słabe materiały. Nowe auta są z papieru

piejar

  • Gość
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lipiec 2023, 10:17:36 »
Nie są z papieru. Ja mam Megane 4 z 2018 100kkm przebiegu i żadnych problemów póki co. Niektóre auta mają wady projektowe itp. Konieczność dłubania przy sprzęgle w aucie z przebiegiem ok 50 kkm wygląda dziwnie.  Ciekawe czy to przypadłość modelu czy jednostkowy przypadek. W mojej i30 ok 260 kkm zaczyna popiskiwac łożysko wyciskowe. W 15 roku eksploatacji. Ale wiem o tym aucie wszystko bo mam je od salonu.

Offline mayos

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lipiec 2023, 10:20:11 »
przy szybszym ruszaniu na jedynce u mnie też coś piszczało, coś dziwny głośny dźwięk wydawało. Ale wymiana zestawu pomogła.

Offline miro

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lipiec 2023, 14:23:50 »
U mnie 170 tys. sprzęgło oryginalne i żadnych kłopotów. Pewnie jakaś wada danego egzemplarza.

Offline mayos

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipiec 2023, 18:27:01 »
W i30 np jest tłumik drgań sprzęgła może się uszkodził?

W którym miejscu jest ten tłumik drgań? Masz jakieś zdjęcie tego elementu i miejsca jego zamontowania?
Może mówisz o innym silniku. Ja w swoim czegoś takiego wczoraj nie widziałem rozbierając osprzęt.

piejar

  • Gość
Odp: Problem z wibrującym sprzęgłem
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lipiec 2023, 20:39:38 »
Może być że o innym. Filmik wyjasnia