Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: kalkulator, spalania

Kalkulator spalania
Autor Wiadomość
olek1982
[Usunięty]

#1  Wysłany: 2012-04-02, 21:01   Kalkulator spalania

Czołem :)

Niejako w nawiązaniu do swojego tematu (o tutaj), odnośnie zysku w jeździe na gazie, postanowiłem stworzyć prosty kalkulator (który z dnia na dzień zaczął mi się rozrastać ;) ), przeliczający pewne wartości.

Być może komuś się przyda...

Kalkulator przedstawia szacunkowe wartości, więc nie należy traktować go dosłownie. Proszę też o nie wypisywanie negatywnych komentarzy odnośnie jego funkcjonowania, gdyż zrobiłem go w wolnym czasie i pod własne potrzeby. Kalkulator został stworzony jako arkusz kalkulacyjny w LibreOffice, więc zakładam, iż jest on kompatybilny, tylko z Libre oraz Open Office.

OPIS DZIAŁANIA:

Aby kalkulator funkcjonował, należy znać ceny benzyny/LPG oraz szacunkowe wartości spalania samochodu.

W pierwszej kolejności wprowadzamy ceny paliw (kolumny L i N), następnie w pozycji H24 oraz H25 nasze średnie spalanie (jeżeli go nie znamy, to po pierwszym tankowaniu kalkulator wyliczy szacunkowe spalanie).

Znając już ceny paliw, oraz średnie spalanie, podajemy w kolumnach B i D kwoty, za jakie zostało zatankowane auto. Po wprowadzeniu tych danych, kalkulator przeliczy szacunkowo ile kilometrów jesteśmy wstanie przejechać, za podaną kwotę tankowania (kolumny J i K). Dodatkowo w pozycji M i O kalkulator przelicza koszt przejechania 1km.

Jeżeli ktoś nie wie, ile spala jego auto, również możemy policzyć to za pomocą kalkulatora:

Wystarczy w pozycji B i D wpisać kwoty tankowania, natomiast w pozycji G ilość kilometrów, jakie udało nam się pokonać na tankowaniu za określoną kwotę. Średnie spalanie pojawi się nam w pozycjach H i I.

Poniżej całej tabeli jest oczywiście sumaryczne zliczanie najważniejszych danych, a więc kalkulator może również służyć gromadzeniu danych.

W kalkulatorze wprowadziłem również - kalkulator kosztów podróży (nie widać na screenie).

Jak sama nazwa wskazuje ma on na celu obliczenie kosztów podróży.

W kolumnie Q należy podać ilość km. jaką samochód potrzebuje na rozruch, zanim przełączy się na LPG. W kolumnie R podajemy łączną długość trasy jaką mamy przebyć. Następnie kalkulator wylicza kwotowo - koszt E95, koszt LPG oraz sumarycznie.

Oczywiście kalkulator nie uwzględnia różnych czynników zmiennych, jak warunki pogodowe/trasa/miasto itp. Przyjmuje jedynie wartość szacunkową na podstawie średniego spalania.

UWAGA: Aby przeliczanie kosztów podróży zadziałało, muszą być uzupełnione pola w wierszu 5 (cena paliwa/koszt tankowania)

Myślę, że to tyle. Jeżeli ktoś ma pomysł, jak udoskonalić kalkulator, aby był bardziej dokładny to proszę o wszelkie sugestie

Download:
Link do pobrania

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Brt 2013-05-19, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu