Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Spalanie
Autor Wiadomość
morion8 

#1  Wysłany: 2018-11-27, 17:38   Spalanie

Proszę o podawanie spalania waszego Hyundaia i30 podając przy tym dane silnika

1,4 mpi - 100KM

Miasto 6,7l/100km
Trasa 5,8/100km

tomilipin 

Kolor: Engine Red (Solid JHR)
 #2  Wysłany: 2018-11-27, 20:30   

1.4 MPI
miasto - nieznane, mało jeżdżę po mieście
trasa - 5,7

minimalnie udało mi się zejść do 5,1 przy jeździe 90km/h (~80% trasa, ~20% miasto) na odcinku 114 km, samochód miał około pół roku i 3800 km przebiegu.
Jeżdżę raczej ekonomicznie, prawie tryb dziadka.

mic83 

Kolor: Demitasse Brown
 #3  Wysłany: 2018-11-28, 18:27   

1.4MPI hb

Po przejechaniu ok 7000km średnie spalanie pokazywane przez komputer to 6.8 natomiast z wyliczeń wychodzi 7,16.
Najlepszy wynik uzyskałem podczas wyjazdu wakacyjnego (2+2+pełen bagażnik) na trasie Trójmiasto - Jelenia Góra - 6,14l/100km (wartość wyliczona). Komputer pokazywał 5.8l/100km.
Najsłabszy wynik jeżdżąc w większości na trasie dom-praca-dom (ok. 5km w jedną stronę) - 8,83l/100 (wartość wyliczana) - latem.
Najlepszy zaobserwowany wynik to 4.5l/100km podczas przejazdu S6 z Gdańska do Gdynia (ok. 26km)
Z moich obserwacji wynika, że różnica między wartościami odczytanymi z komputera, a tymi z wyliczenia wynosi ok. 0,3l/100km.

morion8 

#4  Wysłany: 2018-11-28, 21:44   

Ciekawe spostrzeżenia mic83. Nawet nie przypuszczałbym że pomiar z komputera może przekłamywać. Moje pomiary dotyczą wartości z komputera. Musze porównać z pomiarami własnymi.
Czyżby w aspekcie spalania firma HYUNDAI montowała nieprecyzyjne urządzenia pomiarowe?

mic83 

#5  Wysłany: 2018-11-28, 22:22   

Nie koniecznie. Powiem szczerze, że nie zdarzyło mi się jeszcze jeździć autem, którego komputer pokazywałby spalanie dokładnie takie jak wychodzi z wyliczenia. Np. poprzednia Astra przekłamywała pomiary o 0,5l/100km. Muszę powiedzieć, że pomiary spalania podawane przez komputer i30 są jak do tej pory najbliższe prawdzie. Nie wiem z czego to wynika, ale dwa razy miałem tak, że wynik podany przez komputer był prawie identyczny jak ten z wyliczenia. Jednak w pozostałych wypadkach wynik wyliczeń był wyższy od wartości podanej przez komputer.

ajoter 

#6  Wysłany: 2018-11-29, 19:01   

1.4 MPI kombi
głownie po obwodnicy trojmiejskiej.
wg komputera po przejechaniu 6000 tys km spalanie 6.3 wg wyliczen 6.7 Jesli chodzi o zalane paliwo to spalanie jest na tym samym poziomie niezaleznie czy jest to zwykła 95 czy jakiś advance :-P )

liet 

#7  Wysłany: 2018-11-30, 09:09   

1.4 T-GDI 7-DCT (kombi).
Samo miasto - średnio ~8-9 litrów. W zależności od stylu jazdy czy pory dnia pojedyńczy przejazd może wahać się w granicach 7 do nawet 13 litrów. W okresie letnim, gdy miasto pustoszeje (okres wakacyjny, przerwa semestralna) raczej nie trudno zmieścić się w 8 litrach. Zimą, gdy ruch gęstnieje a silnik wolniej się nagrzewa, nie stosując się do zasad eco-driving'u dobicie do 10 litrów nie stanowi problemu, a zejście poniżej 8 wymaga wprawy. Mowa o drugim co do liczby ludności mieście w Polsce oraz odcinach ~10km. Jazda przez centrum. Zauważyłem, że w przypadku dynamicznego przyspieszania spalanie rośnie wykładniczo, więc lepiej przyspieszać bez kick-down'u.
Na trasie jest o wiele lepiej. Spokojna jazda do 90 km/h odwdzięcza się spalaniem w okolicy 6 litrów. Możliwe zejście do nawet 5 litrów, ale do tego potrzebna jest znajomość trasy. Do około 140 km/h samochód nie chce spalić więcej jak 8 litrów.
Myślę, że znaczenie ma też masa własna auta, na którą wpływ ma buda oraz wersja wyposażenia. Ogólnie nie ma dramatu choć myślałem, że w mieście będzie lepiej. Za to pozytywnie zaskoczyło mnie spalanie na trasie.

mic83 

#8  Wysłany: 2018-12-13, 21:20   

W kwestii spalania mam jeszcze jedną obserwację. Mianowicie, gdy samochód stoi z włączony silnikiem to nie jest pokazywane średnie spalanie na postoju. W poprzednim aucie było pokazywane tylko zmieniała się jednostka z l/100km na l/h. Natomiast muszę to jeszcze poobserwować, ale wydaje mi się, że praca silnika w czasie postoju jest uwzględniana (podbija) średnie spalanie w informacjach o jeździe.

jaclas 

Kolor: white sand
 #9  Wysłany: 2018-12-14, 11:48   

Mam I30 wersja II z 2013(ok. 65000 km) i I30 wersja III(Go! Plus) z 2018(8000 km). Oba z tym samym silnikiem 1,4 MPI . Nowy hyundai ma większe spalanie.

Ester90 

#10  Wysłany: 2018-12-14, 17:04   

7,6 L/100km 1.4MPI jazda raczej po mieście (80% - miasto, 20% - trasa), w dodatku na docieraniu, czyli maksymalnie 2,5 zmiana.

wskazania z komputera ;]

tomilipin 

Kolor: Engine Red (Solid JHR)
 #11  Wysłany: 2018-12-14, 17:27   

Ester90 napisał/a:
w dodatku na docieraniu, czyli maksymalnie 2,5 zmiana.
Mi przy odbiorze samochodu sprzedawca powiedział, że dzisiejsze silniki są "docierane" w fabryce i spokojnie można poruszać się autostradą przy 140km/h od razu po wyjechaniu z salonu. W instrukcji też nie ma słowa o docieraniu albo jakichkolwiek ograniczeniach obrotów...
Oczywiście nie szalałem od razu po odbiorze autka. Obecnie mam przejechane trochę ponad 4 000 km i jeszcze obrotomierz nigdy nie wszedł na czerwone pole.

jaclas napisał/a:
Nowy hyundai ma większe spalanie.
Wcześniej miałem Skodę Fabię I z takim samym silnikiem i też mam wrażenie, że nowszy o jakieś 15 lat Hyundai pali więcej niż stara Skoda. Pytanie tylko, jaka jest różnica masy, aerodynamika, szerokość opon i pewnie tysiąc innych czynników...

ELETomek 

Kolor: biały
 #12  Wysłany: 2018-12-14, 17:58   

tomilipin

W instrukcji ix20 są ograniczenia dotyczące docierania czy może układania. Przez pierwszy 1000km utrzymywać obroty między 2 a 4tys (czyli 145km/h niby można dymać w moim przypadku) ale unikać jazdy stałą prędkością. I drugie ograniczenie przez 2tys km nie ciągnąć przyczepy.

Mi natomiast sprzedawca powiedział, że wskazanie zużycia paliwa z kompa będzie się pokrywało z realnym :lol:
Ostatnio zmieniony przez ELETomek 2018-12-14, 18:48, w całości zmieniany 1 raz  

iPeace 

Kolor: Champion Blue
 #13  Wysłany: 2018-12-14, 18:47   

W mojej instrukcji i30 jest to samo, trzymać obroty 2-4 tys. i unikać jazdy ze stałą prędkością przez pierwsze 1000km a do 2000km nie ciągnąć przyczepy. Sprzedawca też zalecał dynamiczną jazdę.
Jasne, silniki nie wymagają już docierania w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie spuszczamy już oleju z opiłkami metalu. Jednak z tego co mi wiadomo części silnika wciąż muszą się "ułożyć" i najlepiej robić to przy dynamicznej jeździe (ale bez szaleństw).

Swoim spalaniem pochwalę się później jak przejadę trochę więcej.
W testowym aucie (GO! 1.4 MPI) komputer wskazywał 7,4 l w cyklu mieszanym dynamicznym (miasto, za miastem, autostrada).

Odpowiedz do tematu